Son Dakika    |     Sitene Ekle    |    Künye     |     İletişim

BÜYÜK AİLE

Yazara Ait Tüm Yazılar
BÜYÜK AİLE

BÜYÜK AİLE
   En büyük saadet nedir? Sorusunun cevabı kişiden kişiye elbette değişebilir. Ama büyük çoğunluk için verilecek cevap ki; bana göre de öyledir.” Dünyada en büyük saadet, aile saadetidir”. İnsan kendisini en iyi, aile içinde hisseder. Aile olmak; çekirdek aileden başlayarak; sosyal hayat içerisinde, halkalar halinde genişleyerek, çeşitlenerek devam eder. İnsan için bu kimi zaman okuldur, işyeridir, kimi zaman asker ocağıdır veya bir cemiyet ya da herhangi bir sosyal ortamdır. Sosyal bir varlık olan insanın başka türlü davranması zaten beklenemez.
    Kişi kendi çekirdek ailesi dışında, hangi sosyal ortamın, onun için bir aile olacağına kendisi karar verir. Ancak o kararı alabilmek, öyle bugünden yarına olacak bir şey değildir. Hayatın akışı içerisinde, usul usul bir aidiyet duygusu gelişir. En azından benim için bu böyle olmuştur.   Aileyi; aile yapan en temel özelliklerden bir tanesi de dayanışma ruhudur. Acılı günlerde, mutlu anlarda bir araya gelmek, aile için olmazsa olmazlardandır.
    28 Aralık Cumartesi günü; bu aile dayanışmasının güzel örneklerinden biri sergilendi. Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda; gazetemizin 17. kuruluş yıldönümü kutlandı. Orada büyük aile; samimiyet ifade eden ve doğallık kokan bir ortamda toplanarak, güzel mesajlar verdi. Buradan tüm değerli katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum.
   Salondaki konuşmamda da ifade ettiğim gibi. Maalesef kentimizde kültürün, sanatın, edebiyatın fazla karşılığı “alıcısı” yok. Yeni yılın hemen öncesinde, yerel seçim kampanyalarının tam ortasında, etkinliklerin peş peşe sıralandığı bir dönemde; bundan daha iyisini yapmak da, pek mümkün olmazdı sanırım. Ama gönül isterdi ki; daha fazla zaman yaratıp, değerli yazarımız T. Ali Çağlar’dan daha çok, yazın dünyasıyla ilgili şeyler duyabilseydik. Keşke soru- cevap kısmını devreye sokabilseydik diyorum.
   Bu tecrübeden yola çıkarak; umuyor ve diliyorum ki, gelecek dönemde, şöyle hikaye tadında, roman, şiir tadında; zaman baskısı yaşamadan şahane bir edebiyat söyleşisi organize edebiliriz. Tadı damağımda kaldığı için söylüyorum. Her fırsatta Mersin’in talihsizliğine ve birçok alanda yoksunluğuna atıfta bulunuyoruz. Oysa Mersin, Çukurova; nice değerli yazarlarıyla, şairleriyle, gazetecileriyle, tüm sanatçı evlatlarıyla gurur duyabilir.
   Büyük ailemizin bireyleri olarak bizler; gelecek etkinliklerde, kentimizi ve insanımızı daha iyi temsil etmek ve ileriye taşımak çabası içinde olacağımızın sözünü, şimdiden veriyoruz. Nice mutlu ve kutlu yıl dönümlerine hep birlikte, inşallah!...                  
2013-12-31 Add to: Facebook.com Add to: Facebook.com Add to: Google Bu yazı  1596  kere okundu

YORUMLAR

Ali KAPLAN 2014-01-06
İnşallah
İnşallah hep birlikte,en iyiye ,en güzele
osman öztunç 2014-01-03
kültürel yozlaşma....
ifadeleriniz.. yerinde bekir bey ..

aile türk toplumunun gelenekseli ve var olmasının en önemli unsuru diyebileceğimiz sosyolojik bir yapı. kent kültürünün daralması gelişememsi kitlelerin yazılı basına ilgisizliğindeki temel öğeleri düşündüğümüzde halkımızın yararcı yapıların peşinden gittiklerini görmektyiz..
yani.. güç ve kendine yarar sağlayabilecek öğeler halkımızın öncelikleri çıkarcı denilebilecek derecede stk ların dönemsel gelişimini izlediğimizde bu yapıyı görmememek için kör falan olmak gerek..siyaset gücmü evet güç...ekonomi güçmü evet güç...işte kentimizdeki kentsel dinamiklerin aile sıcaklığını sağlamamsındaki önemli kriterlerden diyebileceğim iki negatif etki...

SON YAZILARI

AŞİRET Sorumluluk Üstlendik TUHAF HAYAT ANNEE! BELEDİYE İŞ KAPISI MI? TOPLU TAŞIMA(MA) TERLEYEN CUMHURBAŞKANI LA BİZE HER YER METROPOL Hareketlendik Mersin'de Yeni Bir Dönem Açılıyor

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

Sikayetim Var !

1Trafik Işıkları 2büyük ulaşım sorunu 3Milletvekilliği A.Adayı 4toroslar beldiye baş.hamit tuna beye 5sahilimiz çöplük 6 7mersindeki trafik ışıklarının ızdırabı-eziyeti-sinir harbi- isyan 8.......... 9kanıksanan elektrik kesintileri 10SİVRİSİNEK !!!!

YAZAR YORUMLARI

1 Teşekkürler. 2 sıfırdan ülke kuranlar.. 3 M.Nail 4 yabangülü 5 Büyük Mersin 6 haykırabilmek... 7 yerinde saptamalar yapmıssınız rüştü bey.... 8 min külli sebebin 9 tebrik 10 DUAYEN

HABER YORUMLARI

1 ÇETİN YOL 2 Sonuç Raporu 3 güzel günlere 4 süresi biten k1 belgesi 5 CANIM TEYZEME 6 GÜZEL TEYZEME 7 yerel yönetimler 8 k 1 belgesindeki muafiyet 9 başkan olmanın dayanılmazlığı.. 10 diğer spor dallarıda var başkanım..

Anketler

Mersin'de MHP Adayı Olarak Kimi Milletvekili Görmek İstersiniz?
Abdil Mustafa Çömez
Akgün Lülü
Av. Ömer Faruk Özsu
Av.Hasan Doydu
Av.Taner Boz
Berdan Tun
Bilal Duman
Dr.Ali Öz
Duran Kara
Gürcan Kasap
Hidayet Kılınç
Hüseyin Şahin
Mehmet Alas
Mehmet Gencay
Mehmet Reşat Ata
Mehmet Şandır
Muhammet Ali Leylak (Clay)
Muharrem Şimşek
Rıza İbicek
Saffet Özdemir
Yalçın Kaya
İsmail Gül
Zahide Kırkıl

Gunluk Gazeteler