Son Dakika    |     Sitene Ekle    |    Künye     |     İletişim

NEMRUT'UN ATEŞİ

Yazara Ait Tüm Yazılar
NEMRUT'UN ATEŞİ

NEMRUT’UN ATEŞİ
 
   Bu aralar Nemrut’un ateşi güçlü yanıyor. Fakat o da ne? Nemrut; ateşini odunla değil, insanla besliyor. Ateşe atılan bedenlerin ardı arkası gelmiyor. Bedenler, insan bedenleri… Daha yeni yürümeyi öğreneni de var. Koşmaya henüz başlamış olanı da. Elleri kitap-kalemden başka bir şeye değmemiş; murat almamış taze gül kokulu olanları da var. Hayat yorgunu, üzerlerinden diktatörlerin, zalimlerin geçtiği, yorgun bedenler de; kadınlı-erkekli Nemrut’un ateşini besliyorlar.
   Nemrut; keyifli, sevinçten uçuyor. Çünkü ateşi harıl harıl yanıyor. Uzun zamandır ateşini körükleyecek malzeme bulamıyordu. Bırakın odunu, kuru çalıya bile razıyken; şimdi bolca insan bedeni buluyor. Nemrut; buralardan gitmeye hiç niyetli değil. Başka yerlerde olsa ateşi çabucak sönerdi. Oysa buralarda onun için bol malzeme var; üstelik hiç biteceğe de benzemiyor.
   Nemrut’un yığınla adamı var. Sanki hepsi yemin etmişçesine; sanki hepsi cennete girmek istercesine; canla başla ona çalışıyor, durmadan ateşine güç katıyorlar. Bazen çatıdaki bir keskin nişancı; bazen yeni mezun bir polis kimliğinde… Kimi zaman rütbe almak isteyen asker, kimi zaman terfi etmek isteyen memur kılığında… Nadiren bir füze fırlatma merkezinde; ara ara çok yükseklerde, göklerde bir savaş uçağının içinde sağır eden gürültüyle; sık sık bir ağacın ya da bir duvar arkasında ulaşıyorlar kurbanlarına.
   Çoğu zaman komşu, hemşeri ve tanıdıktır, Nemrut’un adamları. Yollar bir kere ayrılmış, araya nifak tohumları ekilmiştir. Oysa düşmanlıklarının; geçerli ve hatırı sayılır nedeni yoktur. Günümüzün muktedirleridir onları yönlendiren, savaştıran. O muktedirlerdir ki;  görünmez, güvendedirler. Binlerce km uzakta sırça köşklerde, havyar yer, şampanya içerler. Onlar her devrin kazananı, zenginidirler. Zamanın kanlı çarkları, hep onlar için döner, bedenleri öğütür.
   Dedik ya Nemrut’un sevenleri; önceleri olmadığı kadar çok. Başka yerleri denemedi değil. Mesela Taksim’e de uğramışlığı vardır. Ama oradan istediği işi çıkartamadı, yeterli malzeme bulamadı. Ancak  Nemrut’un aklı hala Taksim’de. Bir fırsatını bulsa işleri biraz azalsa, tekrar uğramayı deneyecek elbette. Mesela bir zamanlar Saraybosna’daydı lakin Avrupa’nın göbeğinde pek tutunamadı. Üstelik havalar da soğuktu. Ama buralar başka, hep güneşli, hep sıcak, hep rutubetli. Tam Nemrut’a göre.
   Nemrut’un ateşi sınır tanımıyor. Öyle ki; devasa yanardağ krateri gibi ateş yayıyor. Ateş büyüdükçe etrafı iyice tehdit ediyor. İnsan bedenleri yetmez oluyor. Nemrut; zafer sarhoşluğu içerisinde, daha çok şeyi ateşine atmak istiyor. Köyleri, şehirleri, ormanları, gölleri katmak, yalayıp yutmak istiyor… Nemrut; şimdilik mağrur ve güçlü. Rakip tanımıyor. Kendini durduracak kimseyi göremiyor. Onun ateşi büyüdükçe, insanlık küçülüyor.
   Fakat o da ne? Cılız bir ses yayılıyor ateşten; duyulması oldukça zor olan. Sanki kulak kabarttıkça çoğalıyor; sesini tüm dünyaya duyurmak istercesine: “ Umutlar sönmesin, teslim olunmasın! Mazlum ve masum ölümler; gün gelecek bu ateşi balıklı göle çevirecek” diyor.  Dinle bak, sen kulak kabarttıkça çoğalıyor, gürleşiyor, o SES !..                 
2014-03-28 Add to: Facebook.com Add to: Facebook.com Add to: Google Bu yazı  451  kere okundu

YORUMLAR

SON YAZILARI

AŞİRET Sorumluluk Üstlendik TUHAF HAYAT ANNEE! BELEDİYE İŞ KAPISI MI? TOPLU TAŞIMA(MA) TERLEYEN CUMHURBAŞKANI LA BİZE HER YER METROPOL Hareketlendik Mersin'de Yeni Bir Dönem Açılıyor

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

Sikayetim Var !

1Trafik Işıkları 2büyük ulaşım sorunu 3Milletvekilliği A.Adayı 4toroslar beldiye baş.hamit tuna beye 5sahilimiz çöplük 6 7mersindeki trafik ışıklarının ızdırabı-eziyeti-sinir harbi- isyan 8.......... 9kanıksanan elektrik kesintileri 10SİVRİSİNEK !!!!

YAZAR YORUMLARI

1 Teşekkürler. 2 sıfırdan ülke kuranlar.. 3 M.Nail 4 yabangülü 5 Büyük Mersin 6 haykırabilmek... 7 yerinde saptamalar yapmıssınız rüştü bey.... 8 min külli sebebin 9 tebrik 10 DUAYEN

HABER YORUMLARI

1 ÇETİN YOL 2 Sonuç Raporu 3 güzel günlere 4 süresi biten k1 belgesi 5 CANIM TEYZEME 6 GÜZEL TEYZEME 7 yerel yönetimler 8 k 1 belgesindeki muafiyet 9 başkan olmanın dayanılmazlığı.. 10 diğer spor dallarıda var başkanım..

Anketler

Mersin'de MHP Adayı Olarak Kimi Milletvekili Görmek İstersiniz?
Abdil Mustafa Çömez
Akgün Lülü
Av. Ömer Faruk Özsu
Av.Hasan Doydu
Av.Taner Boz
Berdan Tun
Bilal Duman
Dr.Ali Öz
Duran Kara
Gürcan Kasap
Hidayet Kılınç
Hüseyin Şahin
Mehmet Alas
Mehmet Gencay
Mehmet Reşat Ata
Mehmet Şandır
Muhammet Ali Leylak (Clay)
Muharrem Şimşek
Rıza İbicek
Saffet Özdemir
Yalçın Kaya
İsmail Gül
Zahide Kırkıl

Gunluk Gazeteler