Son Dakika    |         Künye     |     İletişim

NEMRUT'UN ATEŞİ

Yazara Ait Tüm Yazılar
NEMRUT'UN ATEŞİ

NEMRUT’UN ATEŞİ
 
   Bu aralar Nemrut’un ateşi güçlü yanıyor. Fakat o da ne? Nemrut; ateşini odunla değil, insanla besliyor. Ateşe atılan bedenlerin ardı arkası gelmiyor. Bedenler, insan bedenleri… Daha yeni yürümeyi öğreneni de var. Koşmaya henüz başlamış olanı da. Elleri kitap-kalemden başka bir şeye değmemiş; murat almamış taze gül kokulu olanları da var. Hayat yorgunu, üzerlerinden diktatörlerin, zalimlerin geçtiği, yorgun bedenler de; kadınlı-erkekli Nemrut’un ateşini besliyorlar.
   Nemrut; keyifli, sevinçten uçuyor. Çünkü ateşi harıl harıl yanıyor. Uzun zamandır ateşini körükleyecek malzeme bulamıyordu. Bırakın odunu, kuru çalıya bile razıyken; şimdi bolca insan bedeni buluyor. Nemrut; buralardan gitmeye hiç niyetli değil. Başka yerlerde olsa ateşi çabucak sönerdi. Oysa buralarda onun için bol malzeme var; üstelik hiç biteceğe de benzemiyor.
   Nemrut’un yığınla adamı var. Sanki hepsi yemin etmişçesine; sanki hepsi cennete girmek istercesine; canla başla ona çalışıyor, durmadan ateşine güç katıyorlar. Bazen çatıdaki bir keskin nişancı; bazen yeni mezun bir polis kimliğinde… Kimi zaman rütbe almak isteyen asker, kimi zaman terfi etmek isteyen memur kılığında… Nadiren bir füze fırlatma merkezinde; ara ara çok yükseklerde, göklerde bir savaş uçağının içinde sağır eden gürültüyle; sık sık bir ağacın ya da bir duvar arkasında ulaşıyorlar kurbanlarına.
   Çoğu zaman komşu, hemşeri ve tanıdıktır, Nemrut’un adamları. Yollar bir kere ayrılmış, araya nifak tohumları ekilmiştir. Oysa düşmanlıklarının; geçerli ve hatırı sayılır nedeni yoktur. Günümüzün muktedirleridir onları yönlendiren, savaştıran. O muktedirlerdir ki;  görünmez, güvendedirler. Binlerce km uzakta sırça köşklerde, havyar yer, şampanya içerler. Onlar her devrin kazananı, zenginidirler. Zamanın kanlı çarkları, hep onlar için döner, bedenleri öğütür.
   Dedik ya Nemrut’un sevenleri; önceleri olmadığı kadar çok. Başka yerleri denemedi değil. Mesela Taksim’e de uğramışlığı vardır. Ama oradan istediği işi çıkartamadı, yeterli malzeme bulamadı. Ancak  Nemrut’un aklı hala Taksim’de. Bir fırsatını bulsa işleri biraz azalsa, tekrar uğramayı deneyecek elbette. Mesela bir zamanlar Saraybosna’daydı lakin Avrupa’nın göbeğinde pek tutunamadı. Üstelik havalar da soğuktu. Ama buralar başka, hep güneşli, hep sıcak, hep rutubetli. Tam Nemrut’a göre.
   Nemrut’un ateşi sınır tanımıyor. Öyle ki; devasa yanardağ krateri gibi ateş yayıyor. Ateş büyüdükçe etrafı iyice tehdit ediyor. İnsan bedenleri yetmez oluyor. Nemrut; zafer sarhoşluğu içerisinde, daha çok şeyi ateşine atmak istiyor. Köyleri, şehirleri, ormanları, gölleri katmak, yalayıp yutmak istiyor… Nemrut; şimdilik mağrur ve güçlü. Rakip tanımıyor. Kendini durduracak kimseyi göremiyor. Onun ateşi büyüdükçe, insanlık küçülüyor.
   Fakat o da ne? Cılız bir ses yayılıyor ateşten; duyulması oldukça zor olan. Sanki kulak kabarttıkça çoğalıyor; sesini tüm dünyaya duyurmak istercesine: “ Umutlar sönmesin, teslim olunmasın! Mazlum ve masum ölümler; gün gelecek bu ateşi balıklı göle çevirecek” diyor.  Dinle bak, sen kulak kabarttıkça çoğalıyor, gürleşiyor, o SES !..                 
2014-03-28 Add to: Facebook.com Add to: Facebook.com Add to: Google Bu yazı  460  kere okundu

YORUMLAR

SON YAZILARI

AŞİRET Sorumluluk Üstlendik TUHAF HAYAT ANNEE! BELEDİYE İŞ KAPISI MI? TOPLU TAŞIMA(MA) TERLEYEN CUMHURBAŞKANI LA BİZE HER YER METROPOL Hareketlendik Mersin'de Yeni Bir Dönem Açılıyor

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

Sikayetim Var !

1Trafik Işıkları 2büyük ulaşım sorunu 3Milletvekilliği A.Adayı 4toroslar beldiye baş.hamit tuna beye 5sahilimiz çöplük 6 7mersindeki trafik ışıklarının ızdırabı-eziyeti-sinir harbi- isyan 8.......... 9kanıksanan elektrik kesintileri 10SİVRİSİNEK !!!!

YAZAR YORUMLARI

1 Mersinin herseyi var omurgasi yok... 2 Teşekkürler. 3 sıfırdan ülke kuranlar.. 4 M.Nail 5 yabangülü 6 Büyük Mersin 7 haykırabilmek... 8 yerinde saptamalar yapmıssınız rüştü bey.... 9 min külli sebebin 10 tebrik

HABER YORUMLARI

1 OZUYLE SOZUYLE DELİKANLİ 2 namus timsali 3 Emekçi 4 sözü özü bir 5 Ülküdaşım 6 Sözünün eri 7 YÜREKLİ 8 Adalet Savaşçısı 9 SAĞLAM ADIMLARLA 10 Necati Beyle El eEe

Anketler

Ak Parti Mersin Milletvekili Aday Adaylarından Mecliste Kimi Milletvekili Olarak Görmek İstersiniz
Abdulkerim Üstemel
Abdullah Kuz
Adem Ali Keskin
Ahmet Ceylan
Ahmet Ceylan Tuğrul
Ahmet Tevfik Uzun
Ahmet İşler
Ali İhsan Gök
Alparslan Gürgenç
Arif Yıldırım
Aynur Olgaç
Ayşe Kıralp
Ayşe Tartar
Ayşe Ünal Mengenli
Bahir Aslangil
Baki Koçumoğlu
Bekir Sami Çetin
Bilal Kök
Birol Özgür
Bülent Durdu
Bülent Kutluay
Cafer Uzunkaya
Cemal Balkaya
Çiğdem Münevver Ökten
Davut Güngör
Devrim Eke
Elif Akkar
Enise Gülay Sadeefe
Erdal Saçan
Erdal Yayla
Erkan Akyüz
Faruk Hilmi Turgut
Fatih Kuzu
Fatma Ayhan Sezer
Fatma Kızılay
Feray Arı
Fikret Aydos
Güllü Can
Gönül Dilmenli
Hacı Murat Yıldız
Hacı Özkan
Hadi Demirbaş
Hakan Akbal
Hakkı Meniz
Halit Çortul
Hasan Karacan
Hasan Uslu
Hatice Şahin
Havva Sibel Güneş Söylemez
Hediye Dalgıç
Hüseyin Erdem
Hüseyin Pala
Hüseyin Ramazan Köse
Kemal Kaçmaz
Kemal Kılıç
Kemal Yağdı
Mehmet Ali Sun
Mehmet Aytekin
Mehmet Bolat
Mehmet Cem Şahin
Mehmet Çetin
Mehmet Emin Alıcı
Mehmet Emin Kaplan
Mehmet Emin Ünalan
Mehmet Kara
Mehmet Nuri Tuna
Mehmet Taşkıran
Mekin Merter Salt
Meral Kanşiray
Mesut Yılmaz
Muhammet Emin Tunçaz
Muhammet Kürşat Haddat
Muhammet Söyler
Murat Saz
Mustafa Gökçen
Mustafa Muhammet Gültak
Mustafa Namık Sinanoğlu
Mustafa Öztürk
Nebi Bozkurt
Necati Ali Eker
Nevzat Dürgen
Niyazi Altun
Nurhayat Okur
Orhan Kemal Yüksel
Osman Demir
Osman Tezcan
Pınar Nar
Radife Dinçer
Ramazan Aluç
Ramazan Çoban
Recep Beşenk
Rıza Kılıç
Sabahattin Kılıççıoğlu
Sadullah Ağcabay
Saffet Benli
Semih Özsu
Serhat Atabay
Seyhan Akbaba
Suna Alpay
Süleyman Aktan
Talip Atalay
Tamer Erdoğan
Turgay Baydar
Yavuz Gözükara
İbrahim Gül
İhsan Gültekin
İlhan Kahraman
İsmail Volkan Kuzulu
Yılmaz Tezcan
Zeynep Gül Yılmaz
Zeynep Sak Pusat
Ömer Bastacıoğlu
Şule Güven

Gunluk Gazeteler