Son Dakika    |         Künye     |     İletişim

MERSİN VE KURTULUŞU

Yazara Ait Tüm Yazılar
MERSİN VE KURTULUŞU

MERSİN VE KURTULUŞU
 
     Mersin in kurtuluşu , milli mücadele sonrası , 3 Ocak 1922 de olan kurtuluştur.Ancak Mersin 2. kurtuluşunu beklemektedir.Mersin in gerçekten kurtulup kurtulmadığı günümüzde tekrar tartışılmaya başlanmıştır.Geldiğimiz noktada Mersin, kimliksiz bir şehirdir ve sevenlerini hayal kırıklığına uğratmıştır.Doğal dokusu tahrip olmuş, alt ve üst yapısını çözememiş, işsizliğe çare olamamış, sürekli niteliksiz göç alan, asayiş sorunlarıyla boğuşan bir kent konumundadır.Sorunları artarak devam etmektedir.
Bir toplumun tarihini bilmesi en doğal hakkıdır. Geçmişleri ile ilişkilerini koparan toplumların geleceklerini planlamaları zordur. Mersin ile ilgili çok fazla olmamasına karşın yayınlanmış eserler var.Ancak tüm bu çalışmalarda eksik bilgilerin olduğu da bir gerçektir.Bunun en büyük nedeni Mersin de bir şehir ana bellek merkezinin olmayışıdır.Gerçekleri bilebilmenin yolu öğrenmekten geçer.Bizlerin ne derece öğrenme isteğimizin olduğu ise tartışılır.Çukurova nın doğal zenginliklerinin merkezi ve insanlık tarihi kadar eski medeniyetleri koynunda saklayan bu yöre, bağrında yaşayanlara onca hoyratlığa rağmen, her türlü nimetini cömertçe sunar.
    Mersin bölgesi itibariyle çok eski olmasına rağmen, kentin topu topu 150 yıllık bir geçmişi bulunuyor. Bugün ki Mersin in ilk oluşumunu dağlık bölgelerden gelen aşiretlerle ve civar köylerden gelenler oluşturmuştur.1839 yılında gündeme gelen Tanzimat Fermanı ile yabancılara tanınan ticari ayrıcalıklar ve özellikle kereste ticareti, hem köylü Türkmenleri hem de Suriye ve Mısır dan gelen Arapları bu kent etrafında birleştirmiştir.Mersin in kurtuluşu ve gelişimde bulunan Rum, Fransız, İtalyan, Suriye ve Lübnanlı Hıristiyan sermayedarların rolleri büyüktür. Ancak bunlar cumhuriyet sonrası Mersin i büyük ölçüde terk etmişlerdir.Çok dinli,çok kültürlü Mersin, Mersinlilerin yaşam biçimlerinin şekillenmesinde önemlidir.Öyle ki, üç dinin mezarlıklarının bir arada bulunması veya Türkiye nin ilk kadın belediye başkanının buradan seçilmesi vb. bir çok örnek cumhuriyetin getirdiği toplumsal değişikliklerin Mersin de çok çabuk benimsenmesi sonucunu doğurmuştur.
Mersin diğer bütün liman kentleri gibi dışa açık ve yeniliklere kolay adapte olabilen bir şehirdir. Ve belki de bu nedenle Atatürk ilk Kurtuluş savaşından önce olmakla beraber dokuz defa Mersin i ziyaret etmiştir. Atatürk bu ziyaretlerle Mersin i diğer illere örnek göstermek istemiş olabilir.O nedenledir ki Ulu Önder in "Mersinliler Mersin e sahip çıkınız" sözleri güncelliğini hala korumaktadır.
    Mersin in cumhuriyet sonrası yakın tarihine , önemli bir kaç not düşmek gerekirse, bunları şöyle sıralayabiliriz.1923 yılında nüfus 11,000 dir. Mithat Toroğlu nun belediye başkanlığı sırasında (1929-1942) ilk kent planı yapıldı. 1934 yılında il merkezi Silifke den alınıp Mersin e verildi.1943 ile 1947 arasında Tevfik Sırrı Gür ün valilik dönemi. Ve bu dönemde lise, halkevi, stadyum yapılarak, Mersin in gelişmesi hız kazandı.
1944 yılında Çukurova Fabrikası Eliyeşil - Karamehmet ikilisinin eline geçmesiyle ekonomik ivme sağlanmıştır.1960 yılında liman 1962 yılında Ataş rafinerisi yapıldı.Yine 1960 yılında Çukurova Dokuma Fabrikası nda 8 bin işçi çalışır olmuştur. 1965 ile 1975 yılları arası Mersin sanayileşme hamlesi yaşamıştır. Bu dönemde Anadolu Cam Sanayi ,Soda Sanayi, Çimsa, Çuposan, Plassa ve Akdeniz Gübre faaliyete geçer.
     Sanayileşme süreci Mersin in ilçelerinden ,İç Anadolu dan ve Güneydoğu dan göçü hızlandırmıştır.Daha sonraları ise serbest bölgenin devreye girmesi ve 1984 yılından itibaren terör olaylarının artmasıyla, göç daha ziyade Doğu ve Güneydoğu illerinden akmaya başlamıştır.1991 yılında Türkiye nin ilk gökdeleni burada yapıldı.1993 yılında Mersin Üniversitesi kuruldu.Yine aynı yıl Mersin Büyükşehir Statüsü kazandı. 2007 sonu itibariyle Mersin merkez nüfusu bir milyon sınırına gelmiştir. Nüfus olarak devasa büyüyen Mersin, alt yapı ve kentleşme olarak tersi yönde büyüdü.Göçle gelen nüfus Mersin için belki bir zenginlikti; ama ufuksuz yöneticilerden dolayı tümüyle olumsuz bir gelişme olarak algılandı ve göç insanlarının kentle bütünleşmesi zorlaştı.Yani Arap Alevileri, Anadolu Alevileri Kürt nüfusu ilçe ve köylerden gelen insanların ortak mekanı oldu Mersin. Buna tarihten gelen Hıristiyan kültürünü de eklediğimizde çok kültürlü bir Mersin ile karşı karşıya geldik.
Mersin niçin diğer illerden farklıdır? Bu sorunun cevabı nüfus farklılıklarından kaynaklanmaktadır. Anadolu ve Arap Alevileri, Kürtler ve merkezin köylerinden gelenlerle, ilçelerinden gelenler.Tüm siyasi hesaplar bu üç kompartımana göre yapılıyor.Güçler ve enerjiler bölünüyor.
     Her şeye rağmen bu güzel, zengin ve stratejik öneme sahip kent kaderine terk edilemez! Bizler olumlu düşünmeye, hayal kurmaya, bu kentin geleceğine inanmaya,çalışmaya devam etmeliyiz.Elimizde bizleri buna iten nedenler var. 2010 yılı sonu itibariyle: Mersin Türkiye’nin nüfus açısından 8. vergi ödemesi açısından 5. büyük ili durumundadır. Mersin Limanı özelleştirilmiştir.Çöp sorunu katı atık çöp fabrikasının yapımı ile çözülmüş, eski depolama alanı park haline getirilmiştir.Çukurova Bölgesel Havaalanı’nın temeli 2011 yılında atılacaktır. 2.OSB’nde arsa tahsisleri başlamıştır. Ayrıca bir lojistik organize sanayi bölgesi kurulma aşamasına gelmiştir. Mersin-Antalya Karayolu yapımı hızla devam etmektedir. Kazanlı-Seyhan Turizm Bölgesi inşa aşamasında olup, orada onbin kişinin istihdam edilmesi söz konusudur. Yat limanları üst yapı inşaatları bitirilmek üzere olup, buralar yeni işleticilerini beklemektedir.Şehrimiz uluslararası nitelikte bir spor kompleksine, bin kişilik modern kültür merkezine, yeni bir fuar alanına kavuşmuştur.Şehri kuzeye kaydırma, yeni bulvarlar açma ve tüm Mersin’de altyapı çalışmaları hızla devam etmektedir.Doğalgaz Mersin’e getirilmiştir.Türkiye’nin 4. büyük Adliye Sarayı’nın yapımı devam etmektedir.Suriye ve komşu ülkelerle yapılan antlaşmalar meyvelerini vermekte olup,Mersin bundan payına düşeni almaktadır.  
     Evet, Mersin 2. kurtuluşunu bekliyor.Mersin in kurtuluşu, Mersin de yaşayanlarla "ortak aklın" devreye girmesi ve Mersinlilik bilincinin hayata geçirilmesiyle gelecektir. 3 OCAK KUTLU OLSUN.


 
 
2010-12-25 Add to: Facebook.com Add to: Facebook.com Add to: Google Bu yazı  3648  kere okundu

YORUMLAR

SON YAZILARI

AŞİRET Sorumluluk Üstlendik TUHAF HAYAT ANNEE! BELEDİYE İŞ KAPISI MI? TOPLU TAŞIMA(MA) TERLEYEN CUMHURBAŞKANI LA BİZE HER YER METROPOL Hareketlendik Mersin'de Yeni Bir Dönem Açılıyor

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

Sikayetim Var !

1Açık hava düğünleri 2Haber yapar mısınız : Mezitli de hava kirliliği ne zaman ilginizi çekecek 3gürültü kirliliği, görüntü kirliliği, denizin kirliliği 4elrktrik kesintisi 5Sokakta kafelerin gurultusu 6Düğünlerin gürültüsü.... 7Guneykemt mezarligi 8Köpek saldırdı 9şikayet 10taksi duragı meselesi

YAZAR YORUMLARI

1 aşure içinde tane olmak 2 Tebrik 3 GÖNÜLLERİN DİLLENMEİ 4 parkların refüzlerin bakımı .. 5 Mersinin herseyi var omurgasi yok... 6 Teşekkürler. 7 sıfırdan ülke kuranlar.. 8 M.Nail 9 yabangülü 10 Büyük Mersin

HABER YORUMLARI

1 K1belgesi 2 k1 belgesi 3 KENDİ İMKANLARIMIZLA BİRŞEYLERDE Mİ YAPILAMIYOR. 4 Tebrikler 5 ismail taşpınar'a 6 Bayram mjs 7 GERÇEK MHP 8 Çocuklar hep gülmeli 9 YÖRÜKLERİ KİM TUTAR 10 Turhan başkan

Anketler

Mersin'de 2015 Yılında, İlçe Belediyeleri İçinde; EN BAŞARILI Belediye Sizce Hangisi?
Akdeniz Belediyesi
Anamur Belediyesi
Aydıncık Belediyesi
Bozyazı Belediyesi
Çamlıyayla Belediyesi
Erdemli Belediyesi
Gülnar Belediyesi
Mezitli Belediyesi
Mut Belediyesi
Silifke Belediyesi
Tarsus Belediyesi
Toroslar Belediyesi
Yenişehir Belediyesi

Gunluk Gazeteler