Afrika da Kültür Evi Açıldı - Mersin İstikbal Gazetesi

Afrika da Kültür Evi Açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dost ve kardeş Afrika ülkelerine yaptığı ziyaretler,

Benzer Haber Başlıkları

 • Dünya Nüfusunun Yüzde 9'unu Yaşlılar Oluşturuyor

  Dünya nüfusunun sadece yüzde 9’unu 65 yaş ve üstü insanların oluşturduğu gözlenirken, bu rakamın 2050 yılına kadar yüzde 22’ye çıkacağı öngörüldü.

 • Dünyada 750 Milyon Kişi Okuma Yazma Bilmiyor

  Son 50 yıldır okuma yazma oranında önemli artışlar kaydedilirken, dünya üzerinde hala 750 milyon kişinin okuma yazma bilmediği belirlendi.

 • Ticarette Malezya Baharı Çiçek Açıyor…

  Mesafesi çok uzak, kültürü çok yakın olan Malezya ile ticaret hacmimiz ikiye katlandı…

 • Ortak Gündem Mülteciler

  Medya takibinin öncü kuruluşu Ajans Press, Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla medya araştırması gerçekleştirdi. Ajans Press’in Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği (BMYK) verilerinden edindiği bilgilere göre son yıllarda savaş ve iç karışıklar nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalanların sayısı şimdiye kadar olan en yüksek seviyelere ulaştı.

 • “Umudu Ol” yardım gemisi Somali’ye ulaştı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla kısa bir süre önce Mersin Taşucu Limanı’ndan yola çıkan “Umudu Ol” yardım gemisi hedefine ulaştı. Somali’nin başkenti Mogadişu’da Kızılay ve yerel yetkililer tarafından karşılanan 13 bin tonluk insani yardım malzemesi, gerekli işlemlerin ardından dağıtılmaya başlanacak.

Son Güncelleme: 27 Mayıs 2016, Cuma
 AFRİKA EL SANATLARI PAZARI VE KÜLTÜR EVİ DÜZENLENEN TÖRENLE AÇILDI

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dost ve kardeş Afrika ülkelerine yaptığı ziyaretler, Türkiye-Afrika ilişkilerini çok yönlü olarak geliştirdi. Bu ziyaretler sırasında kendilerine refakat eden eşi Emine Erdoğan da, Afrikalı kadınların ve çocukların sorunlarıyla yakından ilgilenerek, bu alanda çalışan kurum ve kuruluşlara ziyaretler gerçekleştirdi. Emine Erdoğan, bu kapsamda, Afrikalı kadınların el emeği ürünlerinin, kar amacı gütmeksizin Türkiye’de hak ettiği değerlerde pazarlanması ve gelirinin Afrikalı kadınlara dönmesi amacıyla bir sosyal sorumluluk projesi başlattı.

Dışişleri Bakanlığı’nın koordinasyonu, TİKA, THY, MÜSİAD gibi kurumların katkılarıyla, Ankara’nın Altındağ ilçesinde, tarihi Hamamönü’nde kurulan “Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi”, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Eşi Emine Erdoğan, Etiyopya Başbakanı’nın Eşi Roman Tesfaye, Nijerya Devlet Başkanı’nın eşi Aisha Buhari, Mali Devlet Başkanı’nın eşi Ketia Aminata Maiga, Gine Cumhurbaşkanı’nın eşi Hadja Djené Kaba Condé’nin katılımıyla, 25 Mayıs Afrika Günü’nde düzenlenen törenle açıldı.

Çeşitli Afrika ülkelerinden getirilen el sanatları ürünlerinin sergilendiği ve satışa sunulduğu Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi”, aynı zamanda ülkemizdeki Afrikalı misyonlar ile öğrencilerin, kültür alışverişinde bulunabilecekleri bir ‘Kültür Evi’ olarak dizayn edildi. Projede ilerleyen dönemde bir ‘Afrika Kitaplığı’ kurulması ve Afrika odaklı sosyal ve kültürel çalışmaların yapılması planlanıyor.Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/81c66903ff3cb693819e40693a502dd2.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42