Dereceye Giren Öğrenciler Rusya'ya Çağrıldı - Mersin İstikbal Gazetesi

Dereceye Giren Öğrenciler Rusya'ya Çağrıldı

Bu yıl yarışmacılardan, “Doğa ile Nükleer Santral – Dostça Komşuluk” konulu bir poster çalışması yapmaları ve buna uygun bir slogan bulmaları talep edildi. Çocuklar, çalışmalarını yapmadan önce tüm ilgililer Akkuyu NGS A.Ş Toplum Bilgilendirme Merkezlerin

Benzer Haber Başlıkları

 • Ticarette Malezya Baharı Çiçek Açıyor…

  Mesafesi çok uzak, kültürü çok yakın olan Malezya ile ticaret hacmimiz ikiye katlandı…

 • Ortak Gündem Mülteciler

  Medya takibinin öncü kuruluşu Ajans Press, Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla medya araştırması gerçekleştirdi. Ajans Press’in Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği (BMYK) verilerinden edindiği bilgilere göre son yıllarda savaş ve iç karışıklar nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalanların sayısı şimdiye kadar olan en yüksek seviyelere ulaştı.

 • “Umudu Ol” yardım gemisi Somali’ye ulaştı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla kısa bir süre önce Mersin Taşucu Limanı’ndan yola çıkan “Umudu Ol” yardım gemisi hedefine ulaştı. Somali’nin başkenti Mogadişu’da Kızılay ve yerel yetkililer tarafından karşılanan 13 bin tonluk insani yardım malzemesi, gerekli işlemlerin ardından dağıtılmaya başlanacak.

 • Delal ile Başar Evlendi

  İstikbal Haber/ Mersin Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Mehmet Akça'nın Oğlu Başar ile Delal Evlendi.

 • Dünya Bakliyat Günü Kutlandı

  Bakliyat Türlerinden Yapılan 15 Çeşit Yemek İkram Edildi

Son Güncelleme: 10 Haziran 2013, Pazartesi
Türk öğrenciler, nükleer enerji konulu uluslararası resim yarışmasında birincilik kazandı
Yarışmaya Mersin ve Büyükeceli Beldesi’nden katılan çocuklar , “Bugün kurgu yarın gerçek” adlı uluslararası sanat ve eğitim yarışmasının sonuçlarını öğrenmek üzere geçtiğimiz hafta Rusya’ya gitti.
Yarışmayı organize eden Rosenergoatom Şirketi (Kalinin Nükleer Güç Santrali Şubesi) yarışmayı kazanan tüm çocukları ödüllerini vermek üzere Rusya’ya davet eden kuruluş oldu. 


Bu yıl yarışmacılardan, “Doğa ile Nükleer Santral – Dostça Komşuluk” konulu bir poster çalışması yapmaları ve buna uygun bir slogan bulmaları talep edildi. Çocuklar, çalışmalarını yapmadan önce tüm ilgililer Akkuyu NGS A.Ş Toplum Bilgilendirme Merkezlerine davet edildi. Mersin ve Büyükeceli Bilgilendirme Merkezleri’ni ziyaretleri sırasında Türk öğrencilere, nükleer enerji, Türkiye’de kurulacak olan ilk nükleer güç santrali ve santrallerin çevreye etkisi anlatıldı. Çocukların tüm sorularına cevaplar verildi.


Öğrencilerin yarışma kapsamında teslim ettikleri çalışmaları, Bilgilendirme Merkezleri uzmanları, ressamlar, tasarımcılar ve Halkla İlişkiler uzmanlarından oluşan bir jüri tarafından değerlendirdi.
“Çevre Posteri” dalında kazananlar, Mersin Büyükeceli ilkokul öğrencisiCennet Cansel Urgan, Durmuşali Toksoy İlköğretim Okulundan Barış Demirel, Sebahattin Çakmakoğlu İlköğretim Okulundan Damla Yeşiltepe oldu. Yarışmanın Türkiye’de düzenlenmesi ile ödül töreninin yapıldığı Rusya Kalinin NGS Bilgilendirme Merkezi’ne ziyaret Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. tarafından organize edildi. Plaket ve ödüller, Kalinin NGS Personel İşlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oleg Jukovskiy’nin elinden alındı. Oleg Jukovskiy, 2013 yılının Rusya’da “Çevreyi Koruma Yılı” olarak ilan edilmesi ile düzenlenen bu yarışma arasında bir paralellik olduğunu hatırlatarak, çevreye duyarlılık ve nükleer enerjinin çevre güvenliğindeki rolüne ilişkin olarak seçilen yarışma konusunun önemini vurguladı. “Bugün kurgu yarın gerçek” yarışmasının organizatörleri, projenin katılımcı sayısının gittikçe arttığını belirtti. Önümüzdeki yıl düzenlenecek proje kapsamında yapılacak sanatsal çalışma üzerinde çocukların şimdiden düşünmeleri için, ödül töreninde 2014’te düzenlenecek yarışmanın konuları da açıklandı. Rus öğrencileri için  “Kalinin Nükleer Güç Santrali”nin ilk güç ünitesinin devreye alınmasının 30’cu yıl dönümü”, Türk öğrenciler için ise “Mersin ile Akkuyu NGS el ele” veya “Türkiye ile Nükleer Enerji Sonsuza Kadar Birlikte” konuları seçildi.


Rusya’da Tver’e bağlı Udomla şehrine düzenlenen gezi sırasında Türkiye’den gelen katılımcılar, Kalinin Nükleer Güç Santrali ve Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret ettiler. Bilgilendirici soru- cevap bölümünden sonra düzenlenen çay partisi ile Türk ve Rus öğrenciler, bolca sohbet etme fırsatı yakaladı. İki ülke çocukları, kendi ülkeleri, okulları, özel uğraşları gibi konularda bilgi alışverişinde bulundu. Daha sonra Türk çocuklar, Kalinin Nükleer Güç Santrali’ni ziyaret etti. Hayatlarında ilk kez nükleer santral gören çocuklar, tesisin büyüklüğünden ve teknolojiden etkilendiler. Barış Demirel, “Nükleer güç santralini bir resim veya videoda gördüğümde bende bıraktığı etki gerçek hayatta gördüğümden çok daha farklıydı. Santral ziyareti bizim için çok ilginç ve bilgilendiriciydi. Çünkü nükleer güç santralinin çevreyle etkileşimi ve çevreye zarar vermediğini gördük” dedi.
Kalinin Nükleer Güç Santrali ziyaretinden sonra rehberler eşliğinde Rusya Federasyonu başkenti Moskova’ya giden çocuklar için şehir turu düzenlendi. Şehrin en yüksek noktalarından biri olan Serçe Tepeleri’ndeki (Vorobyovy Gory ) izleme platformu, Rusya’nın en büyük spor tesisi olan Lujniki ve dünyaca ünlü Kızıl Meydan’ı ziyaret edilen yerler arasındaydı. Ancak, çocuklar en çok Doğu Avrupa’nın en büyük hayvanat bahçesi olan Başkent Hayvanat Bahçesi’ndeki hayvanlarla ilgilendiler.


Uluslararası yarışmada dereceye giren resim ve posterler Rusya’daki şehirlerin yanı sıra Mersin ve Büyükeceli’de de sergilenecek.
Türk öğrenciler söz konusu projede, ilk kez 2012 yılında yer almışlardı. Geçen yıl dereceye giren çocuklar, evlerinden ilk kez çıkarak birkaç bin kilometre öteye yaptıkları seyahati ve Rusya’daki yaşıtlarıyla buluşma heyecanını kendi arkadaşlarıyla da paylaşmışlardı.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri