Dünya Bakliyat Günü Kutlandı - Mersin İstikbal Gazetesi

Dünya Bakliyat Günü Kutlandı

Bakliyat Türlerinden Yapılan 15 Çeşit Yemek İkram Edildi

Benzer Haber Başlıkları

 • Dünya Nüfusunun Yüzde 9'unu Yaşlılar Oluşturuyor

  Dünya nüfusunun sadece yüzde 9’unu 65 yaş ve üstü insanların oluşturduğu gözlenirken, bu rakamın 2050 yılına kadar yüzde 22’ye çıkacağı öngörüldü.

 • Dünyada 750 Milyon Kişi Okuma Yazma Bilmiyor

  Son 50 yıldır okuma yazma oranında önemli artışlar kaydedilirken, dünya üzerinde hala 750 milyon kişinin okuma yazma bilmediği belirlendi.

 • Ticarette Malezya Baharı Çiçek Açıyor…

  Mesafesi çok uzak, kültürü çok yakın olan Malezya ile ticaret hacmimiz ikiye katlandı…

 • Ortak Gündem Mülteciler

  Medya takibinin öncü kuruluşu Ajans Press, Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla medya araştırması gerçekleştirdi. Ajans Press’in Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği (BMYK) verilerinden edindiği bilgilere göre son yıllarda savaş ve iç karışıklar nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalanların sayısı şimdiye kadar olan en yüksek seviyelere ulaştı.

 • “Umudu Ol” yardım gemisi Somali’ye ulaştı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla kısa bir süre önce Mersin Taşucu Limanı’ndan yola çıkan “Umudu Ol” yardım gemisi hedefine ulaştı. Somali’nin başkenti Mogadişu’da Kızılay ve yerel yetkililer tarafından karşılanan 13 bin tonluk insani yardım malzemesi, gerekli işlemlerin ardından dağıtılmaya başlanacak.

Son Güncelleme: 20 Ocak 2017, Cuma

Dünya Bakliyat Günü Kutlandı

 

Bakliyat Türlerinden Yapılan 15 Çeşit Yemek İkram Edildi

 

Mersin Ticaret Borsası tarafından “Dünya Bakliyat Günü“ Etkinlikleri kapsamında düzenlenen, 15 farklı bakliyat yemeğinin sunulduğu öğle yemeği HiltonSa’da verildi. Yemeğe;  Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Kanada Ankara Büyükelçisi Chris Cooter, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Kadir Yıldız, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Albay Fatih Erhan, İl Jandarma Komutanı Albay Hüseyin Kanat, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Uluslararası Bakliyat Konfederasyonu Başkanı ve Mersin Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hüseyin Arslan, Ticaret Borsaları Konsey Başkanı ve Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, il protokolü, işadamları, bakliyat üreticileri ve gazeteciler katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir yaptı. Uluslararası Bakliyat Konfederasyonu Başkanı ve Mersin Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hüseyin Arslan, Kanada Ankara Büyükelçisi Chris Cooter, Mersin Valisi Özdemir Çakacak’ın konuşmaları sonrasında bakliyat türlerinden özel hazırlanan öğle yemeğine geçildi. Yemekte Bakla ezmesi, Ege Usulü Fava, Hummus,Piyazı, Yeşil Mercimek Salatası, Börülce Salatası, Mercimek Köftesi, Barbunya Pilaki, Tahinli ve Bıldırcın Yumurtalı Fasulye Piyazı, Baharatlı Nohut Cips, Serpme Bakliyat ürünleri, Beyaz Fasulye Çorbası, Köri Sosu ile Yeşil Mercimekli Börek, Feleğenli Nohut Salatası, Barbunya Püresi Üzerinde Dana Rosto, Yörük Sütlacı. İkram edildi.

 

Açılış konuşmasında Ticaret Borsaları Konsey Başkanı ve Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, "Dünya Bakliyat Günü”nün her yıl Ocak ayının 3. Çarşambası tüm dünyada “Bakliyat Günü” olarak kutlandığını hatırlattı ve bakliyat üretiminin ve ticaretinin önemini anlattı. Özdemir, “ En temel özelliği yüksek besin değeri ile sağlıklı beslenmeye katkısı olan bakliyat, çağımızın en yaygın sağlık sorunlarından obezite, diyabet, kalp-damar hastalıkları, sindirim sistemi kanserleri ve gıda alerjisi ile mücadelede en güvenilir besin kaynakları arasındadır. Yüksek besin değeri nedeniyle çağımızın hastalıkları olan obezite, diyabet  ve kalp-damar hastalıkları ile mücadelede en güvenilir besin kaynakları arasında gösterilmektedir.

Bildiğiniz gibi dünya nüfusunun yüzde 10'luk bölümü maalesef açlık ile mücadele ediyor. Bir milyarı aşkın kişi ise yetersiz beslenme nedeniyle sağlık problemleri yaşıyor. Yüksek besin değerinin yanında dayanıklı olması ve kolay muhafaza edilebilmesi sayesinde bakliyat ürünleri, açlık ve yetersiz beslenme sorunu olan bölgeler için adeta bir kurtarıcıdır. Dünya genelinde yapılan araştırmalar, bakliyat ürünlerinin gelir düzeyi farkı olmaksızın, her sofrada yer aldığını göstermektedir. Yani bakliyat ürünleri zengin olsun, fakir olsun, herkesin gıdasıdır.”dedi.

2016’da BORSAMIZDA İŞLEM GÖREN BAKLİYAT MİKTARI 750 BİN TONDUR

Mersin’in dünyanın sayılı bakliyat merkezlerinden biri olduğunu söyleyen Başkan Özdemir, Ülkemizdeki  Bakliyat işletmelerinin %70’in Mersin’de olduğuna dikkat çekti. Özdemir, “  Ülkemizde, bakliyat ürünlerinin işlenmesine dayalı sanayinin yaklaşık yüzde 70'i Mersin'de kuruludur. Benzer şekilde, ülkemiz bakliyat dış ticaretinin yüzde 85'i Mersin üzerinden yapılmaktadır. Kentimizde yaklaşık 250 firma bu sektörde çalışmakta olup istihdama önemli katkı sağlamaktadır. Türkiye'nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu içinde yer alan 5 Mersinli firmadan 3 tanesi bakliyat sektöründe faaliyet göstermektedir. Ayrıca, Türkiye'nin En Büyük 1.000 İhracatçı Firması arasına giren 16 Mersinli firmadan 7 tanesi bakliyat ihracatçısıdır. Sayın Valim; kentleri için var güçleriyle çalışan, üreten, istihdam sağlamayı ve ihraç etmeyi sürdürerek ekonomimize katkı sağlayan bu değerli bakliyatçı üyelerimizin alkışlanmayı fazlasıyla hak ettiklerini düşünüyorum. Mersin'deki 25 kırmızı mercimek işleme tesisinde yıllık 1 milyon ton mercimek, 100'e yakın eleme-tasnifleme ve paketleme tesisinde ise yılda 1.5 milyon ton nohut, kuru fasulye, yeşil mercimek işleme kapasitesi mevcuttur. 2016'da borsamızda işlem gören bakliyat miktarı 750 bin tondur. Bu ürünlerin değeri 2.5 milyar lirayı bulmaktadır. Bu yüksek işlem hacmi ile bakliyatta lider borsa, Mersin Ticaret Borsası'dır.”dedi.

DIŞ TİCARETTE BELİRLEYİCİ KONUMU KAYBETTİK

Ülkemizin bakliyat üretiminin kan kaybettiğini iddia eden Başkan Özdemir, rakamlar vererek  konu hakkında bilgi verdi ayrıca Mersin Ticaret Borsası’nın yaptığı çalışmaları anlattı.  Özdemir, “ Dünya genelinde bakliyat üretimi son 20 yılda yüzde 40 artarken, Türkiye'de aynı oranda azaldı. Bu dönemde gerek dünya bakliyat üretiminde gerekse dış ticaretinde sahip olduğumuz belirleyici konumu kaybettik. Sonuç olarak, bakliyatta ithalata bağımlı hale geldik. Taşıma suyla değirmen ne kadar döner? Göreceğiz.

Bakliyat tüketiminin arttığı, daha fazla ürettiğimiz ve yeniden net ihracatçı konuma geldiğimiz günlere ulaşmak hepimizin ortak arzusudur. Bu kapsamda, Mersin Ticaret Borsası olarak çeşitli çalışmalar gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. 2009 Yılına kadar bakliyat üretimine destek verilmiyordu, Tarım Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunarak, bakliyat üretimine destek verilmesini sağladık.

Ulusal Baklagil Konseyi’ni kurduk, halen sekreterya hizmetlerini borsamız yürütmektedir. Herhangi bir getiri kaygısı olmadan, sektörümüze ve üyelerimize hizmet amacıyla Borsamız tarafından kurulan tohumculuk şirketimiz faaliyetlerini sürdürüyor. 2016 yılında ülkemizin farklı bölgelerinde kuru fasulye, nohut ve kırmızı mercimekte sertifikalı tohum üretimi gerçekleştirildi.  Baklagilde özel sektör tohumculuk şirketlerince üretilen 13 çeşit tohumun yarısından fazlası şirketimize aittir. Bakliyat ürünleri kullanılarak 120 çeşit bakliyat yemeği yapılabileceğini geçen yıl düzenlediğimiz sergide gösterdik. Ayrıca, bakliyat tüketimini teşvik etmek amacıyla bir kamu spotu hazırlattık ve ulusal televizyon kanallarında yayınlanmaya başlandı.”dedi. 

 

ARSLAN: BAKLİYATTA SON KULLANMA TARİHİ DİYE BİR ŞEY OLAMAZ

Uluslararası Bakliyat Konfederasyonu Başkanı ve Mersin Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hüseyin Arslan bakliyatla ilgili dünyada birçok ülkenin aynı anda “Bakliyat Günü’nü kutladığını hatırlattı. Dünya Bakliyat Günü’nün ilan edilmesi sürecini anlatan Başkan Arslan, 2016 yılında bakliyatla ilgili sevgi mesajları, yazılan makaleler ve toplantıların rakamlarını verdi. Bakliyatın Mersin için önemine değinen Arslan,‘Dünya Bakliyat Günü’nün kutlanmasının gurur verici olduğunu söyledi ve sorunlarını sıraladı.  Başkan Arslan, “Sorunlar Şimdi bir tane konserve fasulye alıyorsunuz, üzerinde yazıyor son kullanma tarihi. Halbuki onun içerisinde et yok ise son kullanma tarihi diye bir şey olamaz. Sadece tavsiye edilen tarih olması lazım. Bütün dünyada bu gittikçe gelişmeye başladı ve artık dünyada son kullanma tarihi değil, tavsiye edilen tarih yer alıyor. Bana sorarsanız paketli bakliyatlarda da artık bakliyatın son kullanma tarihi diye bir şey olamaz arkadaşlar. Eğer o bakliyat böceklenmişse de millet eskiden onu güneşe koyar, tekrar yerdi. O yüzden ülkemizde de  son kullanma tarihi kaldırılmalı. Fransa’da İtalya’da başladı Kanada’da çalışmalar devam ediyor. Bu konuda kazanımlar sağlayacağımızı düşünüyorum.”dedi.

 Mersin Valisi Özdemir Çakacak; “ Ülkemizde Üretilen Bakliyatın %80’i Mersin Ticaret Borsasında İşlem Görerek Kayıt Altına Alınmaktadır”

 Bakliyat tüketiminin arttırılması amacıyla televizyon kanallarında yayınlanmak üzere hazırlattırılan kamu spotunun izlenilmesinin ardından bir konuşma yapan Vali Özdemir Çakacak konuşmasında, temel gıda maddelerinden olan bakliyatın Mersin için de önemli bir tarım ürünü olduğunu söyledi. Ülkemizin küçük bir örneği ve üçüncü büyük tarım kenti olan Mersin’in aynı zamanda Türkiye’nin bakliyat üssü olduğunu ifade eden Vali Özdemir Çakacak; ülkemizde üretilen bakliyatın yüzde sekseninin Mersin Ticaret Borsasında işlem gördüğünü ve kayıt altına alındığını belirtti. 

Konuşmasının devamında ülkemizin 2016 yılında 337 milyon dolar değerinde, 315 bin ton bakliyat ihraç ettiğini hatırlatan Vali Özdemir Çakacak, Mersin’in 2016 yılında hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektöründe 484 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdiğini de sözlerine ekledi. 

 

Vali Çakacak konuşmasının sonunda, “Mersin bakliyat üreticileri ve bakliyat işleyen firmalar için dünyaya açılan bir kapıdır. Mersin Ticaret Borsası da bakliyat sektöründe önemli çalışmalar gerçekleştirmekte; hem ilimiz, hem ülkemiz ekonomisi ve istihdamına önemli katkılar sağlamaktadır. Bu itibarla hem Mersin Ticaret Borsasını hem de bu sektörde faaliyet gösteren iş insanlarımızı tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. Ayrıca Uluslararası Bakliyat Konfederasyonu başkanlığının Mersinli bir işadamımız tarafından yapılmasını da çok önemsiyorum” diyerek tamamladı.

Etiketler : bakliyat  borsa  tanıtım 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/78079a812c88f658eed345eed56ec69e.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42