Nükleer Santralın Zararları Konuşuldu - Mersin İstikbal Gazetesi

Nükleer Santralın Zararları Konuşuldu

İstikbal Haber/ Mersin Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası iile Nükleer Santrale Karşı Platform, Oda Konferans Salonunda “Nükleer Santralin Zararları” konulu panel düzenledi.

Benzer Haber Başlıkları

 • Ticarette Malezya Baharı Çiçek Açıyor…

  Mesafesi çok uzak, kültürü çok yakın olan Malezya ile ticaret hacmimiz ikiye katlandı…

 • Ortak Gündem Mülteciler

  Medya takibinin öncü kuruluşu Ajans Press, Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla medya araştırması gerçekleştirdi. Ajans Press’in Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği (BMYK) verilerinden edindiği bilgilere göre son yıllarda savaş ve iç karışıklar nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalanların sayısı şimdiye kadar olan en yüksek seviyelere ulaştı.

 • “Umudu Ol” yardım gemisi Somali’ye ulaştı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla kısa bir süre önce Mersin Taşucu Limanı’ndan yola çıkan “Umudu Ol” yardım gemisi hedefine ulaştı. Somali’nin başkenti Mogadişu’da Kızılay ve yerel yetkililer tarafından karşılanan 13 bin tonluk insani yardım malzemesi, gerekli işlemlerin ardından dağıtılmaya başlanacak.

 • Delal ile Başar Evlendi

  İstikbal Haber/ Mersin Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Mehmet Akça'nın Oğlu Başar ile Delal Evlendi.

 • Dünya Bakliyat Günü Kutlandı

  Bakliyat Türlerinden Yapılan 15 Çeşit Yemek İkram Edildi

Son Güncelleme: 25 Ekim 2013, Cuma
Nükleer Santralın Zararları Konuşuldu
İstikbal Haber/ Mersin Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası iile Nükleer Santrale Karşı Platform,  Oda Konferans Salonunda “Nükleer Santralin Zararları” konulu panel düzenledi. Çok sayıda katılımın gerçekleştiği panele, konuşmacı olarak Prof. Dr. Hayrettin Kılınç katıldı. Panele aralar vererek konukların sorularını cevaplandıran Dr. Hayrettin Kılınç, Akkuya’da kurulacak olan Nükleer Santral deniz hayatında ve çevrede getireceği zararlar hakkında bilgi verdi. Dr. Kılınç, “Nükleer enerjisi Hacettepe Üniversitesi bugüne kadar yaptığı sunumlarda hep denize deşarj edilen suyun, deniz suyunu ne kadar artıracağı üzerine dikkati çeker. Fakat asıl felaket denize girip santrale girerken çekilen suyun içerisindeki deniz canlılarına yapılan felaket. Bu olay 2008 yılında patlak verdi. 2008 yılında Kaliforniya Eyaletinin güney kıyılarına kurulan 2 tane reaktör var. Kaliforniya eyaletinin resmi raporuna göre bu santralin kurulduğu deniz aralığına 75 km ve 125 km bittiği alanda deniz canlılarına yaptığı zararların raporu. Biz bu raporu çevre bakanlığına da yolladık.

Nükleer Akkuyu’da kurulacak bir reaktörün 1 günde ne kadar denizden su çektiğini tahmin eden biriniz var mı? Ben size söyleyeyim çed raporunda da bu var. 10 milyon ton bir günde. Bu yaz aylarında daha da fazla olabilir çünkü yaz aylarında sıcaklık fazla. Deniz sıcaklığı 30 derecenin üstünde. 1 yıldaki labro sayısı 1 milyar 480 küsur bu sadece labra, diğer küçük fok balıkları onların sayısı raporda var.
Diğer problem eğer bu reaktörler köylerin ve derelerin kenarlarına kurulursa bu soğutma kullanılıyorlar fakat onların çevrede reaktif hareket daha fazla çünkü o buharlaşan suyun içerisinde ki ağır metaller, arsenik, çinko buharla beraber tarım alanlarına, yaşayan insanlara yayılıyor. Biliyorsunuz nükleer katkı diyor ki sera gazları yok, barışçıl hiçbir şeysi yok. Dünyada ilk 3 de sera gazı, karbondioksit, metal ve mitik oksit 4. İse su buharı. Mitik oksit, bu buharı içerisinde denizden somurulduğu zaman hidrojen bu buharlaşmada mitik oksit olur. Mitik oksitte 1970’lere kadar narkoz gazı, ilginç bir gaz, eğer biraz alırsanız kefeni giyiyorsunuz. Biraz fazla alırsanız narkozlu daha fazla alırsanız direk beyin hücrelerine. Bu bölgede yaşayan küçük çocuklar veya hamile hanımların direk sinir sistemine.” Dedi

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri