Şeftali Birliği’nde Sona Doğru - Mersin İstikbal Gazetesi

Şeftali Birliği’nde Sona Doğru

İstikbal Haber/ Mersin Ziraat Odası, Ziraat Odasında Şeftali üreticiler Birliğinin kurulması yönünde bir toplantı düzenledi.

Benzer Haber Başlıkları

 • Ticarette Malezya Baharı Çiçek Açıyor…

  Mesafesi çok uzak, kültürü çok yakın olan Malezya ile ticaret hacmimiz ikiye katlandı…

 • Ortak Gündem Mülteciler

  Medya takibinin öncü kuruluşu Ajans Press, Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla medya araştırması gerçekleştirdi. Ajans Press’in Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği (BMYK) verilerinden edindiği bilgilere göre son yıllarda savaş ve iç karışıklar nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalanların sayısı şimdiye kadar olan en yüksek seviyelere ulaştı.

 • “Umudu Ol” yardım gemisi Somali’ye ulaştı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla kısa bir süre önce Mersin Taşucu Limanı’ndan yola çıkan “Umudu Ol” yardım gemisi hedefine ulaştı. Somali’nin başkenti Mogadişu’da Kızılay ve yerel yetkililer tarafından karşılanan 13 bin tonluk insani yardım malzemesi, gerekli işlemlerin ardından dağıtılmaya başlanacak.

 • Delal ile Başar Evlendi

  İstikbal Haber/ Mersin Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Mehmet Akça'nın Oğlu Başar ile Delal Evlendi.

 • Dünya Bakliyat Günü Kutlandı

  Bakliyat Türlerinden Yapılan 15 Çeşit Yemek İkram Edildi

Son Güncelleme: 24 Ekim 2013, Perşembe
Şeftali Birliği’nde Sona Doğru
İstikbal Haber/ Mersin Ziraat Odası,  Ziraat Odasında Şeftali üreticiler Birliğinin kurulması yönünde  bir toplantı düzenledi. Muhtarların da katıldığı toplantıda konuşan Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, yaptıkları çalışmaların Mersin’de üretim yapan çiftçilerin üretimdeki sıkıntılarının aşılması, değerlendirilmesi ve paraya dönüştürülmesi noktasında ki sıkıntıları ortadan kaldırma konusunda çalışmalar olduğunu söyledi.  Gökçel, “Mersin İlimiz yaş sebze ve meyve de, hayvancılıkta ve diğer özellikle Anamur’da muz, Silifke ve Erdemlide çilek ve bizimle Mersinde markalaşmış özellikle üzüm üreten çiftçilerimiz var. Mersin de markalaşmış dediğim Türkiye’de Tarsus Beyazı olarak bilinen üzümü biz, Tarsus İlçemiz ve Mersin’in genelinde üretmekteyiz.” Dedi

NARENCİYEDE 1. SIRADAYIZ
Narenciyede Mersin’in 1. sırada olduğunu ifade eden Gökçel, “Narenciyeyi söylemeden geçemeyeceğim. Bu hem rekolte yönünden hem de bura da gururlanıyoruz. Kalite yönünden Türkiye’nin ve Dünya’nın en güzel narenciyesini Mersin olarak biz yetiştiriyoruz. Resmi rakamlara göre 3 milyon 610 bin civarında ülke üretimini en az 1 milyon 200 bin tonunu Mersin’de üretiyoruz. Narenciye’nin %70’ini, 750 bin ton civarında sadece limonu yine biz Mersin olarak üretiyoruz.” Dedi
BİRLİK İÇİN NİHAİ BİR TOPLANTI
Başkan Gökçel, şeftali ile ilgili yaşanan olumsuzlukların ortadan kaldırılmasına katkı yapacakları düşündükleri “şeftali Üreticisi Birliği” kurulması İle İlgili toplantının nihai bir toplantı olduğunu belirtti ve toplantının neticesinde somut olarak İl Tarım Müdürüne, Kurucu üyelerin isimlerini alarak gereken sayıya ulaştıklarında resmi başvurularını toplantıdan sonra yapmayı düşündüklerini söyledi. Sözlerine şeftali ile ilgili bilgi vererek devam eden Gökçel, “Mersin’de artık yıllık 200 bin tonun üstünde biz şeftali üretiyoruz. Bu şeftalinin bir kısmını 0 rakım dediğimiz sahilde ve 1500 rakımda, Toroslar’ın zirvelerinde yetiştiriyoruz. Burada zaman zaman sahilde ürettiğimiz şeftali ürünlerinin pazarlamasında sıkıntılar olsa da, bu sıkıntılar sahilde üretim yapan şeftali üreticilerini çok olumsuz etkilemiyor. Çünkü Mersin’in Jeolojik yapısı ve iklim yapısı bakımından Dünya da bizimle beraber bu ürünleri üreten, üretimi yapan ülkelerden, biz rekabette avantajlıyız. Çünkü Dünya da bu ürünler hasat edilmeden en az 15-20 gün önce, biz Mersin’de bu ürünlerin hasadına başlıyoruz buda bize oldukça katkı yapıyor. Rekabette bizim öne geçmemizi sağlıyor.
Değerli arkadaşlar biz esas sıkıntıyı eski yayla diye tabir ettiğimiz ya da yaylalara yakın beldelerde yani 5-600 rakımından sonra ki yerleşim birimlerinde üretim alanlarında yapılan şeftali üretiminde sıkıntı yaşıyoruz. Burada iklimin getirdiği bazı olumsuzluklar, yani diğer üretim bölgelerinde de aynı dönemde şeftali yavaş yavaş hasad edilmeye başlanıyor, bizim ürünlerimize o zaman talep gelmiyor ya da talep azalıyor. Dolayısıyla buda şeftali üreticimizi ekonomik anlamda biraz geriye düşmesine sebep oluyor. 200 bin ton şeftali üretimimizi yaklaşık %25, %30’u tahminlerimize göre, çünkü bununla ilgili bir veri yok, %30 meyve suyu sektöründe ham madde olarak kullanılıyor. Buda tabi ki 60-70 bin ton şeftali anlamına geliyor.
Değerli arkadaşlar özellikle daha önceki toplantılarda da ısrarla bunu vurguladım. Şeftalinin o dönemde ki fiyatlarını oluşturan unsur sanayiye ham madde olarak bunu fabrikalarına alan, alıcıların belirlediği fiyatlar oluşturur. Dolayısı ile bu birliğin kurulma amaçlarının 1 tanesi, gelecekte bize katkı yapacağını umduğumuz sanayi kuruluşlarının çiftçi adına da bölgemizde kurulması ve o tarihlerde Türkiye ‘de ilk defa meyve sanayisinin de ürün alımıda Mersin’de başlıyor. Biz eğer Mersin’de çiftçinin ürünün fiyatını, şeftali fiyatını çiftçinin belirleyeceği bir işletmeye ürünleri maliyet fiyatları üstünde alır isek hem Mersin çiftçisi, hem de Türkiye’de şeftali üreten diğer bölgelerde ki çiftçilerimiz bizim bu fiyatlarımızı baz alarak, onlarda bu işte karlı çıkacaklar.” Dedi

Daha sonra Toroslar İlçe Gıda ve Tarım Hayvancılık Müdürü Abdul Kerim Çiçek de konuşmasında soğuk hava deposuna ihtiyaç olduğunu belitti. Çiçek, “ sahil kesiminde 0-500 rakım arasında üretilen şeftali de genelde fiyat sorunu yaşanmıyor. Genelde nektarın olduğu için. 500-600 arasında rakım yaşanıyor. O sorun da genelde ilk meysu oradan alınıyor, bu sene de 20 kuruştan alındı. O dönem için bir hava soğuk depomuz olsa, orada saklarız, piyasaya sürmeyiz. Meysu da ister istemez ürün bulamadığı için fiyatları artırmak zorunda kalacak. Bunu şahıs olarak yapamayabiliriz ama üretici birliği kanalı ile yapabiliriz.” DediMersin Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kadir Çiftepala da birlik kurulduğu zaman çiftçinin pazarlık gücünün daha yüksek olacağını ifade etti. Şeftalinin nazik ve ömrü kısa bir meyve olduğunu söyleyen Çiftepala, “nazikliği küçücük bir yere dolu değdiği zaman anında iz yapar ve ağacın ömrü de kısa ömürlüdür.”dediToroslar İlçe Gıda ve Hayvancılıktan teknikerin “Tarımsal üretici” hakkında ki sunumu ile toplantı sona erdi.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri