15 Bin Badem Fidanı Üretici İle Buluştu - Mersin İstikbal Gazetesi

15 Bin Badem Fidanı Üretici İle Buluştu

Mersin Büyükşehir Belediyesi, “Mersin İli Meyveciliği Yayma ve Geliştirme Projesi” kapsamında kırsalda yaşayan ve geçimini tarımla sağlayan Mersinli üreticilerin hayatlarına dokunmaya devam ediyor. Gülnar ilçesinde gerçekleştirilen fidan dağıtımında 16 mahallede 500 üreticiye 15.000 adet badem fidanı dağıtımı yapıldı.

Benzer Haber Başlıkları

 • Mersin, dijital geleceğe hazırlanıyor

  Tüm dünyayı etkisi altına alan dijitalleşme ve dijital gelecek kavramları Mersin’de masaya yatırıldı.

 • Lojistik ve Taşıma Hukuku’ndaki son gelişmeler anlatıldı

  Lojistik kenti Mersin’de sektör temsilcilerine lojistik ve taşıma hukukundaki son gelişmeler anlatıldı. Toplantıda taşıyıcının sorumluluğundan, yenilenen Karayolları Yönetmeliğine, emtia nakliyat sigortalarından, sektörde arabuluculuk uygulamalarına kadar birçok konu ele alındı.

 • Sulama Birliklerinin Sorunları Mecliste

  MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonunda Sayın Bakana sulama birliklerinin sorunları ve yapısı, DSİ prosedürlerine takılan vatandaşın sorunları, Toplulaştırma, hazine arazilerinin satışı ve çiftçinin sorunlarını aktararak bu konularla ilgili yeniden düzenleme yapılmasını istedi.

 • Genç İşsizlik, 7 yıl için de rekor bir düşüşe imza attı

  Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan işgücü istatistiklerine ilişkin yazılı basın açıklamasında bulundu. Mersin Milletvekili ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, bir yıl öncesine göre işsizlik oranının 2,3 puan azaldığını söyledi. Bakan Elvan, “ Türkiye İstatistik Kurumu’nun İşgücü İstatistiklerine göre işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 2,3 puan azalmış ve yüzde 10,4 olarak gerçekleşmiştir.

 • MTSO’da, tek durak ofis ile ilk şirket kurulumu gerçekleşti

  Şirket kurmayı kolaylaştıran düzenlemenin yürürlüğe girmesi, Ticaret ve Sicil Müdürlüklerinin ‘Tek Durak Ofise’ dönüşmesi ve 7 prosedürün 1’e inmesinin ardından, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Ticaret Sicil Müdürlüğü’nde ilk şirket kurulumu gerçekleşti.

Son Güncelleme: 11 Kasım 2017, Cumartesi

BÜYÜKŞEHİR 15 BİN BADEM FİDANINI ÜRETİCİSİYLE BULUŞTURDU

Mersin Büyükşehir Belediyesi, “Mersin İli Meyveciliği Yayma ve Geliştirme Projesi” kapsamında kırsalda yaşayan ve geçimini tarımla sağlayan Mersinli üreticilerin hayatlarına dokunmaya devam ediyor. Gülnar ilçesinde gerçekleştirilen fidan dağıtımında 16 mahallede 500 üreticiye 15.000 adet badem fidanı dağıtımı yapıldı.

Gülnar Eski Otogarda yapılan törene Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Kerim Tufan, Gülnar Kaymakamı Ekrem Güngör, Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel, MHP Gülnar İlçe Başkanı Yüksel Çelik, Gülnar Ülkü Ocakları Başkanı Ömer Lütfi Kayhan, Gülnar İlçe Tarım Müdürü Süleyman Ergü, Gülnar Badem Üreticilerini Destekleme Derneği Başkanı Ali Kozak, Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Yusuf Özaydın ve çok sayıda üretici katıldı.

 “Bizim avuçlarımız toprak kokar, ot kokar”

Törende konuşma yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Kerim Tufan, günümüzde çiftçinin halini yalnızca toprakla uğraşan, çiftçilik yapan insanların anlayacağını ifade ederek, “Ben köy çocuğuyum, Başkanımız köy çocuğu. Ben kara sabanla, çalının, çırpının ve taşın içerisinde yıllarca çift sürdüm. Üniversitede bir taraftan okurken, bir taraftan da babama yardım ettim. Onun için hala bizim avuçlarımız tezek kokar, toprak kokar, ot kokar. Köylünün, çiftçinin halinden iyi anlarız. Sayın Başkanımız da köy çocuğu ve benim yaşadığım çocukluğu o da yaşadı” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman köylünün ve çiftçinin yanında olduklarını ifade eden Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Tufan, “Belediyeye geldiğimiz zaman, bizim köylünün ve çiftçinin yanında olmamız, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığını kurmamız lazım dedik. Onun için de Mersin’de ilk defa Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığını kurduk. Başkanımız da köylümüze ancak bu daire başkanlığımız aracılığıyla yardımcı oluruz dedi. Biz istedik ki köylü alternatif ürünlere kavuşsun ve önü açılsın. Bizim bu yaptığımız belki küçük gibi görünüyor ama en azından bir yol çiziyoruz” diye belirtti.

Gülnar Kaymakamı Ekrem Güngör ise konuşmasında, “Öncelikle bu organizasyonda emeği geçen Büyükşehir Belediyemize ve üreticilerimize çok teşekkür ediyorum. Allah birliğimizi ve beraberliğimizi bu fidanlar gibi daim etsin. Allah bu ay yıldızlı bayrak altında nice fidanlar yetiştirmeyi ve nice fidanları toprakla buluşturmayı nasip etsin. Bol üretimli bir yıl diliyorum” dedi.

 

 

“Badem fidanları Gülnarlılar için büyük bir velinimettir”

Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel, “İşte çiftçiye, vatandaşa sahip çıkmak budur. Geldiğimiz günden bu yana birçok fidan dağıtıldı. Ama şu badem fidanları Gülnarlılar için çok büyük bir velinimettir. Çünkü ilçemizde sadece şu fidanı toprağa koyduğumuz zaman bir defa can suyu vererek fidan artık kendi haline yetişebilir. Belki dünyanın başka yerlerinde buna rastlanmamıştır” diye konuştu ve Gülnarlıları boş arazileri değerlendirmeye ve fidan yetiştirmeye davet etti.

Gülnarlı üretici Faik Gürbüz, gerçekleştirilen badem fidanı dağıtımı için Gülnarlılar adına Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a teşekkürlerini ileterek “Bizim üreticiler olarak en büyük eksiğimiz Gülnar yöresinde fidan yetiştirmek. Biz fidanları önceden 8-9 TL’ye alırken, Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’ın yaptığı proje ile 3 lira gibi bir maliyetle alabildik. Büyükşehir Belediyemiz ilerleyen aylarda da Gülnar’da bu yetiştirdiğimiz bademleri kırmak elemek için tesis de kuracaklar. Bizim üreticilerimiz de ürünlerini daha yüksek fiyatlarla satabilecekler. Hepsinden Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ile üreticilere badem fidanları teslim edildi. Ayrıca Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Kerim Tufan, Silifke ilçesinin Bayındır ve Seyranlık Mahallelerindeki üreticileri ziyaret ederek, köylülerle bir araya geldi ve badem fidanlarının teslimini yaptı.

Üreticilerin fidanları Büyükşehir’den

Mersin İli Meyveciliği Yayma ve Geliştirme Projesi kapsamında önceki günlerde Toroslar ’da 16 mahallede, Tarsus’ta 13 mahallede ve Çamlıyayla’da yapılan dağıtımlar ile yaklaşık 22.000 ceviz fidanı dağıtıldı. Gülnar’da ise, 16 mahallede 500 üreticiye 15.000 adet badem fidanı dağıtımı yapıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, “Mersin İli Meyveciliği Yayma ve Geliştirme Projesi” ile hedeflenen ilçelerde badem, ceviz ve zeytin bahçelerinin sayısını artırarak yetiştiriciliği yaygınlaştırmayı ve kaliteli meyveler elde ederek üreticilerin gelir seviyelerinde artış sağlamayı hedefliyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi devam ettirdiği ceviz fidanı dağıtımında toplam 6 ilçenin 50 mahallesinde yaklaşık 1200 üreticiye 30.000 ceviz fidanı dağıtmış olacak. Ayrıca Gülnar’da 16 mahalle, Tarsus’ta 1 mahalle ve Silifke’de 2 mahalle olmak üzere toplam 19 mahallede yaklaşık 600 üreticiye 16.500 badem fidanı dağıtımı yapmış olacak. Proje kapsamında Tarsus, Anamur, Aydıncık, Akdeniz, Mut, Silifke, Toroslar, Tarsus ve Gülnar ilçelerinde yaklaşık 6.000 adet Sarıkulak ve 50.000 adet Gemlik çeşidi zeytin fidanı dağıtılacak. Büyükşehir Belediyesi Tarsus, Silifke ilçelerinde de badem fidanı dağıtımı yapacak ve proje kapsamındaki tüm badem fidanlarının dağıtımını tamamlamış olacak.

Fidanların dikimi ve yetiştirilmesinde her türlü teknik desteği sağlayacak olan Büyükşehir Belediyesi’nin projesi amacına ulaştığında üreticiler, yörede yetişen ve kendine özgü tadı olan kaliteli ürünler elde ederken ve bu ürünler sayesinde maddi kazançta elde edebilecek.

Etiketler : mersin  büyükşehir  badem  fidan 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri