Adana Ekonomisi Mercek Altına Alındı - Mersin İstikbal Gazetesi

Adana Ekonomisi Mercek Altına Alındı

Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) tarafından kentlere özel düzenlenen İhracat Panelleri programı geçtiğimiz hafta Adana’da gerçekleştirildi.

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 06 Mart 2018, Salı

 

 

ADANA EKONOMİSİ MERCEK ALTINA ALINDI

 

 

 

Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) tarafından kentlere özel düzenlenen İhracat Panelleri programı geçtiğimiz hafta Adana’da gerçekleştirildi.

AKAMİB Başkanı Bülent Aymen açılış konuşması ile programı başlatırken, konuşmasında üniversite ve sanayi işbirliğine değinerek, “Sanayinin gelişimi için nitelikli elemana ihtiyaç duyuluyor. “Avantajımız olan genç nüfusumuzu iyi yetiştirerek rekabet gücümüzü artırmalıyız” dedi. 

Türkiye’nin önde gelen ekonomi gazetecilerinden; Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, Hürriyet Gazetesi yazarı Vahap Munyar ve Sabah Gazetesi yazarı Şeref Oğuz’un panelist olduğu programa bu kez Adana Ticaret Odası Başkanı Zeki Kıvanç ve Akdeniz Su Ürünleri Ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Can Yamanyılmaz da katıldı.

Günümüzde petrolün neden olduğu anlaşmazlıkların gelecekte gıda için yaşanacağını ve yüz ölçümü olarak bizimle kıyaslanamayacak ülkelerin, ülkemize tarım ürünleri ihraç ettiğini dile getiren Aymen, bu verimli topraklar için, tarıma yönelik bir master plana ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, yeni nesile de tarımın öneminin öğretilmesi gerektiğini belirtti.

Çukurova’nın ülkemiz için bir nimet olduğunu söyleyen Aymen, Adana’nın verimli toprakları ile Ülke ekonomisine, özellikle tarım sektörüne büyük katkısını olduğunu, genç nüfusu ve verimli toprakları en iyi şekilde değerlendireceğimiz iyi bir tarım planı ile bu katkının üst seviyelere taşınacağını belirtti.

Adana ve bölge ekonomisinin değerlendirildiği panelde; dönüşüm gerektiğini söyleyen Sabah Gazetesi yazarı Şeref Oğuz “Dönüşümün başarısı, var olan kabiliyeti yeni olana açmak, yeni olanla değerlendirmek” diye konuştu. Adana ilinin tarım kartını oynaması gerektiğini söyleyen Oğuz, sanayideki yeniliklerin tarım sektörü için uygulanması gerektiğine dikkat çekti.

Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ ise, üretim planlarının önemine dikkat çekerek, “Kuşun şu an olduğu yeri değil, uçup konacağı yeri görmek lazım” dedi.

ADASO Başkanı Zeki Kıvanç önce yatırım yapılması gerektiğini belirterek “Yatırım olsun ki üretelim, üretelim ki ihracat yapalım” derken, ASHİB Başkanı Ali Can Yamanyılmaz ise Adana Bölgesi’nde su ürünleri için yeni üretim ve sanayi bölgeleri, tarla balığı üretimi gibi inovatif projelere yatırım yaptıklarını açıkladı.

Etiketler : mersin  akib  adana  ekonomi 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri