AKİB'den Bakliyat Sektöründe Bir İlk - Mersin İstikbal Gazetesi

AKİB'den Bakliyat Sektöründe Bir İlk

20 Aralık 2018 Perşembe günü gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan karar gereği 2019 yılından başlamak üzere her sene 10 Şubat günü Dünya Bakliyat Günü olarak kutlanacak.

Benzer Haber Başlıkları

 • Kadın yönetici ile çalışan şirket, Y ve Z kuşağını kazanır

  Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’nden iş dünyasına çağrı: Kadın yönetici ile çalışan şirket, Y ve Z kuşağını kazanır

 • Türk Keneviri Araştırma Enstitüsü Kurulmalıdır

  Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye’de Kenevir üretimine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

 • AKİB'den Bakliyat Sektöründe Bir İlk

  20 Aralık 2018 Perşembe günü gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan karar gereği 2019 yılından başlamak üzere her sene 10 Şubat günü Dünya Bakliyat Günü olarak kutlanacak.

 • AKİB Meyve Sebze İhracatında Liderliğini Korudu

  Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatı, 2018 yılında bir önceki yıla kıyasla miktarda %14, değerde %4 oranında artış göstererek yaklaşık 2,325 milyar dolara yükseldi. Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği 2018’de 1,11 milyar dolarlık ihracat ve %48 pay ile Türkiye yaş meyve sebze ihracatına en çok katkı sağlayan Birlik oldu.

 • İhricatın %81'i AHBİB Gerçekleştirdi

  Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Türkiye’nin bakliyat ihracatının %81’ini gerçekleştirdi.

Son Güncelleme: 09 Ocak 2019, Çarşamba

 

AHBİB’DEN BAKLİYAT SEKTÖRÜNDE BİR İLK

 

20 Aralık 2018 Perşembe günü gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan karar gereği 2019 yılından başlamak üzere her sene 10 Şubat günü Dünya Bakliyat Günü olarak kutlanacak.

 

Birleşmiş Milletler tarafından 2016 yılında ilan edilen “Uluslararası Bakliyat Yılı” ilanını büyük bir fırsat olarak gören Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve Dünya Bakliyat Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin ARSLAN ve yönetim ekibi, tüm dünyada 225 farklı etkinlik düzenleyerek ve sosyal medya kampanyalarına imza atarak anılan yılı bakliyat sektörü için en iyi şekilde değerlendirmişti. Ancak, önüne daha büyük bir hedef koyan ARSLAN ve yönetimi, Birleşmiş Milletler’in Dünya Bakliyat Günü ilanında da kilit rolü oynadı.

 

Dünya Bakliyat Gününe Özel Bakliyat Tanıtım Belgeseli

 

10 Şubat Dünya Bakliyat Günü ilanının başka bir önemli noktası da, söz konusu kararın Dünya Bakliyat Konfederasyonu Başkanı Hüseyin ARSLAN’ın başkanlığı döneminde alınmasıdır. Başkanlığının ilk gününden itibaren bu amaç için çalışan ARSLAN ve ekibi, yoğun bir tempo sonucu hedeflerine ulaşmış bulunmakta. Bu vesileyle, Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından 10 Şubat Dünya Bakliyat Günü’ne özel bakliyat tanıtım belgeseli hazırlama kararı alındı.

 

Bakliyatın Anadolu’dan Afrika, Avrupa ve Asya’ya nasıl gittiği gözler önüne serilecek.

 

10 Şubat Dünya Bakliyat Günü ilanının ardından, Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, dünyanın farklı noktalarında gösterilmek üzere bir tanıtım belgeseli hazırlama kararı aldı. Türkiye’de bir ilk niteliğinde olacak bakliyat tanıtım belgeseliyle ilgili konuşan Dünya Bakliyat Günü kararının baş mimarı Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Dünya Bakliyat Konfederasyonu Başkanı Hüseyin ARSLAN, “Bu tanıtım belgeseliyle birlikte, bakliyatın özellikle kırmızı mercimek, nohut ve bezelye ürünlerinin ülkemizin de yer aldığı coğrafyada doğup tüm dünyaya yayıldığı herkes tarafından bilinecektir.” ifadelerini kullandı. ARSLAN sözlerine, “Birleşmiş Milletler’in Dünya Bakliyat Günü ilanıyla birlikte, bu zamana kadar öksüz kalan bakliyata artık tüm dünya sahip çıkacak. Biz de Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği olarak, bu özel ve değerli ilanın ülkemize çok şey katabileceğini düşündük. Hazırlayacağımız belgeselde bakliyat tohumunun serüveni, bakliyatın Anadolu’dan Afrika, Avrupa ve Asya’ya nasıl gittiği gözler önüne serilecek. Bakliyatın Anadolu topraklarında doğduğunu tüm dünyaya göstermek istiyoruz.” şeklinde devam etti.

 

Belgesel Uluslararası Organizasyonlarda 5 Farklı Dilde Yayınlanacak

 

Türkçe de dâhil olmak üzere toplam 5 dilde yayınlanacak olan bakliyat tanıtım belgeseli, Dünya’da bakliyat tarımının ilk defa ortaya çıktığının ispatı olan ve Avrupa üzerinden Dünya’nın farklı coğrafyalarına yayılmasında kilit rol oynayan Türkiye’deki bazı arkeolojik yerleşmelerden elde edilen arkeolojik ve arkeobotanik (arkeolojik bitki kalıntısı) verilerden yola çıkmak suretiyle bakliyatın ülkemiz coğrafyasında doğduğunu ve tüm dünyaya yayıldığını gösterecek.

 

 

Arslan, bakliyat tanıtım belgeselinin başta her yıl Nisan-Haziran dönemi içerisinde 50 farklı ülkeden 1000’in üzerinde sektör paydaşının katılım sağladığı Dünya Bakliyat Kongresi olmak üzere web siteleri ve sosyal medya aracılığıyla geniş bir izleyici kitlesine ulaşacağını ve böylece bakliyatın ana vatanı olması dolayısıyla ülkemize yönelik uluslararası arenada farkındalık oluşturmasının planlandığını belirtti. 

Etiketler : türkiye  mersin  akib  belgesel 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/20e7e7b09fb531ce8b8c4538f6fe6c22.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42