Aracı Sigorta Şirketlerine Suç Duyurusu - Mersin İstikbal Gazetesi

Aracı Sigorta Şirketlerine Suç Duyurusu

Mersin Barosu, yetkisi olmadığı halde yasa dışı ‘sigorta aracılık hizmetleri’ ve ‘hukuki danışmanlık’ adı altında faaliyetlerde bulunan ve vatandaşları yanlış yönlendirerek zarara uğrattığını tespit ettiği şirket yetkilisi hakkında Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Baro Bşk. Er,

Benzer Haber Başlıkları

 • Özdemir. "Ekonomik Savaşı Toplumsal Dayanışma İle Aşacağız"

  Mersin Baro Yönetim Kurulu Başkanı Ö. Abdullah Özdemir, Ekonomideki son gelişmeleri yaptığı yazılı basın açıklamasında anlattı. Başkan Özdemir, “Günümüzde ekonomi, bir ülkenin sahip olabileceği en etkili silah konumundadır.

 • MAB Yönetimi şimdi daha güçlü

  İstikbal Haber/ MAB- Meslek Adamları Birliği Derneği’nin olağanüstü kongresi yapıldı. Yoğun bir katılımın gözlendiği genel kurul toplantısında mevcut başkan Nihat Kadıoğlu tekrar seçilerek güven tazeledi.

 • Her Üç Kamu Çalışanından Biri Kiracı

  Bin 577 kamu emekçisiyle yapılan araştırmaya göre, her üç kamu çalışanından birisinin kiracı olduğu tespit edilirken, kendi evlerinde oturanların oranı ise yüzde 57,2 oldu.

 • MTSO Komite Üyeleri kampta bir araya geldi

  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) tarafından Komite Üyeleri arasındaki diyalogu artırmak adına geleneksel olarak yılda bir kez düzenlenen MTSO Komiteleri Kampta programı düzenlendi.

 • İşsiz Sayısı 3 Milyon 531 Bin Kişiye Ulaştı

  Temmuz ayı itibarıyla Türkiye genelindeki 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsizlik oranı yüzde 10,8 seviyesinde gerçekleşirken, bu oranın 2017 yılının aynı ayına göre 88 bin kişi arttığı görüldü.

Son Güncelleme: 31 Ocak 2018, Çarşamba

 

 

MERSİN BAROSU’NDAN ARACI SİGORTA ŞİRKETLERİNE SUÇ DUYURUSU

 

 

 

 

Mersin Barosu, yetkisi olmadığı halde yasa dışı ‘sigorta aracılık hizmetleri’ ve ‘hukuki danışmanlık’ adı altında faaliyetlerde bulunan ve vatandaşları yanlış yönlendirerek zarara uğrattığını tespit ettiği şirket yetkilisi hakkında Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Baro Bşk. Er, “Yasa dışı bu tür hizmetlerde bulunan kişi veya şirketler, avukatlık mesleğinden önce vatandaşlarımıza zarar vermektedir. Maddi hak kaybına uğramamak için avukatlarımızdan destek alın. Bu şahıs veya şirketlerin peşini bırakmayacağız” dedi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Baro Bşk. Er açıklamasında, “Yetkisi olmadığı halde, yasal olmayan yollarla ‘sigorta’ ve ‘hukuki danışmanlık’ adı altında faaliyetlerde bulunup vatandaşları yanlış yönlendirerek zarara uğratan söz konusu şüpheli veya şüphelilerin,  Avukatlık Kanunu’nun 63. maddesini ihlal ederek, sadece avukatların yapabileceği ve avukatlara tanınan hakları gasp ettiğini, ayrıca şüphelinin bir şirket adı altında hukuki danışmanlık hizmeti vererek kazancını vergilendirmesinin de şüpheli olması ve yapmış olduğu bu eylemlerin suç oluşturması nedeniyle, şüpheli hakkında gerekli soruşturmanın yapılıp, hakkında kamu davası açılması için Mersin Barosu olarak Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Avukatlık Kanunu’nun 63/3 maddesine göre; avukatlık yapma yetkisi taşımadıkları halde muvazaalı yoldan alacak, devralacak ve kanunların tanıdığı başka hakları kötüye kullanarak, avukatlara ait yetkileri kullananlar 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve beş yüz bin liradan, beş milyon liraya kadar ağır para cezasıyla cezalandırılacağı belirtilmektedir” ifadesini kullandı.

“MADDİ HAK KAYBINA UĞRAMAMAK İÇİN AVUKATLARIMIZDAN DESTEK ALIN”

Vatandaşlara uyarıda bulunan Baro Başkanı Av. Ali Er, “Yasal olmayan hukuki danışmanlık adı altında, hukuki faaliyetlerde bulunan firma ve şahıslara karşı vatandaşlarımızın çok dikkatli olması gerekiyor. Yasa dışı bu tür hizmetlerde bulunan kişi veya şirketler, avukatlık mesleğinden önce vatandaşlarımıza zarar vermektedir. Zarara uğrayan vatandaşlarımızın hakları hukukçu olmayan kişiler tarafından takip edildiği için vatandaşlarımızın büyük maddi hak kayıplarına uğraması kaçınılmazdır.

Baromuza kayıtlı çok sayıda Avukatımız var. Vatandaşlarımız hak kaybına uğramamak için avukatlarımızdan, yani yasal yollardan destek almalıdır. Mersin Barosu olarak, vatandaşlarımızın hakkını savunmak ve korumak, meslektaşlarımızın yetki alanına girerek haksız kazanç sağlayan bu kişilerin tespitini yaparak mücadele etmek görevimizdir. Bu şahıs veya şirketlerin peşini bırakmayacağız. Gerekli cezayı almaları için Mersin Barosu olarak yasal yollara başvurumuzu yaptık. Bu şekilde başka yasal olmayan faaliyetlerde bulunanların da tespitini yaparak yine suç duyurularında bulunmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Etiketler : mersin  baro  sigorta  hukuk 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri