Belediyeler Emlak Vergisinde Geri Adım Atıyor - Mersin İstikbal Gazetesi

Belediyeler Emlak Vergisinde Geri Adım Atıyor

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, belediyelerin emlak vergisi değerlerinde aşırı artışlara karşı vatandaşı koruma altına aldığını belirterek, bin 397 belediyenin yeni düzenleme kapsamında geri adım attığını söyledi.

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 20 Ekim 2017, Cuma

BELEDİYELER EMLAK VERGİSİNDE GERİ ADIM ATIYOR

 

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, belediyelerin emlak vergisi değerlerinde aşırı artışlara karşı vatandaşı koruma altına aldığını belirterek, bin 397 belediyenin yeni düzenleme kapsamında geri adım attığını söyledi.

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, Hükümetin milyonlarca vatandaşı ilgilendiren fahiş emlak vergisine neşteri vurarak yeniden bir düzenlemeye gittiğini ve bu doğrultuda belediyelerin de harekete geçtiğini söyledi. Belediyelerin emlak vergisi değerlerinde aşırı artışlara karşı vatandaşı korumaya aldığı bilgisini veren Başkan Madenli, şimdilik bin 397 belediye de yeni düzenleme kapsamında geri adım attığını açıkladı.

 

FAHİŞ ARTIŞIN ÖNÜNE GEÇİLİYOR

Gelecek yıl için yapılacak değer artışının hiçbir şekilde bu yılki değerin yüzde 50'sini geçemeyeceğini belirten Başkan Madenli, “özellikle turistik bölgelerde yüzde 600'lere varan abartılı değerleme oranları da aşağı çekilecek. Yüzde 300'den yüzde 3 bine varan fahiş emlak vergisi artışlarından vatandaşlar kurtulacak. Yeni dönemde en çok şikâyet turistik bölgelerdeki ilçeler arasında yaşanan emlak vergisinde büyük fark olmasından geliyordu. Şimdi aralarında Mersin’in de bulunduğu İzmir, Antalya gibi illerde takdir komisyonları belediyelerin gelir kapısı olan emlak vergisini tavan fiyatlardan belirleyecek. Bu konuda da belediyelerin hassas davranmaları istenecek. Milyonlarca lira kazanan işletme ile vatandaşın yemeklik domates ektiği arazi için ödediği rakam da aynı olmayacak” ifadelerini kullandı.

 

 

DÖRT YILDA BİR BELİRLENİYOR

Emlak vergilerinin dört yılda bir takdir komisyonları tarafından belirlendiğini de hatırlatan Başkan Madenli, “Rayiç değeri etkileyen arsa metrekare değerini komisyon belirliyor. Belediyeler de bu bedelleri esas alarak emlak vergisini tahsil ediyor. Bazı belediyelerin emlak vergisinde astronomik artışlar yapması üzerine harekete geçildi. Yapılan yeni düzenleme ile belirlenen değerin yüzde 50 daha fazlası olmaması gündemde. Emlakçılar Odası olarak konunu yakından takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

Etiketler : belediye  emlak  vergi  oda  madenli 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri