Dinçer, “Esnafa faizsiz kredi dönemi başlasın” - Mersin İstikbal Gazetesi

Dinçer, “Esnafa faizsiz kredi dönemi başlasın”

Mersin ÜÇ Ocak EKK ve Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, esnaf ve sanatkarlara EKK’ler kanalıyla kullandırılan kredilerde batık kredi olmadığını belirterek, işini büyütecek, yatırım yaparak memleketine katkı sunacak olan esnaf sanatkarlara faizsiz kredi döneminin başlamasını beklediklerini söyledi.

Benzer Haber Başlıkları

 • Borusan Oto Yetkili Servisleri’nde Perşembe ve Cuma Avantajı

  Borusan Otomotiv Yetkili Satıcısı ve Yetkili Servisi Borusan Oto, 3 yaş ve üzeri BMW ve MINI marka otomobil sahibi müşterilerine özel işçilik ücretinde net yüzde 40 indirim kampanyası düzenliyor. 30 yılı aşkın tecrübesi,

 • Öğrenciler işkur’la meslekleri öğreniyor

  Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü iş arayan ve işverenlere yönelik hizmetlerinin yanı sıra meslek seçme aşamasında olan öğrencilere yönelik seminerlere devam ediyor.

 • Bakliyatın Önemi Konuşuldu

  İstikbal Haber/Mersin-“Dünya Bakliyat Günü” etkinlikleri kapsamında Mersin Ticaret Borsası ev sahipliğinde “Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Yaşam İçin Bakliyat” sloganıyla düzenlenen etkinlik ile “Dünya Bakliyat Günü” Kutlandı.

 • 1000 Girişimci için İmzalar Atıldı

  Bitlisliler Dayanışma ve Kültür Derneği yönetimi Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa KUTLU’ yu ziyaret etti. Bitlisliler Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Tahsin KIRBOĞA

 • Mahir Eller Projesi ile hedef 3 bin nitelikli işgüc

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırmaları Vakfı (TEPAV) ortaklığında Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) işbirliğinde Mersin’in de aralarında bulunduğu 12 ilde yürütülen

Son Güncelleme: 05 Şubat 2018, Pazartesi

 

 

Dinçer, “Esnafa faizsiz kredi dönemi başlasın”

 

 

 

 

Mersin ÜÇ Ocak EKK ve Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, esnaf ve sanatkarlara EKK’ler kanalıyla kullandırılan kredilerde batık kredi olmadığını belirterek, işini büyütecek, yatırım yaparak memleketine katkı sunacak olan esnaf    sanatkarlara faizsiz kredi döneminin başlamasını beklediklerini söyledi.

Mersin Üç Ocak Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin genel kurul toplantısı yapıldı; Dinçer ve ekibi bir hizmet dönemi için daha üyelerinden güven oyu aldı.

 Mersin ESOB Hizmet binasında yapılan genel kurul toplantısına 1. Bölge Esnaf Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Muhammet Yalçın, Birlik Başkanvekili Bahtiyar Namlı, Ceyhan EKK Başkanı İbrahim İkidağ, Bahçe EKK Başkanı Mustafa Adanır, Silifke EKK Başkanı Uçal Mavili, Tömük EKK Başkanı İsmail Öztemur, Mezitli  EKK Başkanı Bünyamin önel, Mersin EKK Başkanı Sabit Yelkovan, Akdeniz EKK Başkanı Fatih Özcan, Yenişehir EKK Başkanı Levent Gizli, Tarsus Yeni EKK Başkanı Bektaş Aslan, Kuzey Adana EKK Başkanı Faruk Barışık, Mersin ESOB Yönetim kurulu üyeleri Nesil Aydın, İsmet Erdoğan, Mehmet Torun, Ömer Şahbudak, Tarsus Bakkallar Odası Başkanı Erdoğan Yalçın,Oto Sanatkarlar Odası Başkanı Ayhan Kabaali, Matbaacılar Odası Başkanı Bora Tuğay, Tesisatçılar Odası Başkanı Mehmet Kabadayı, Elektrik Teknisyenleri Odası Başkanı Mehmet Erol, Marangozlar Odası Başkanı Ali Cin ile oda üyeleri katılım gösterdi.

Açılış ve yoklama ile başlayan genel kurulda Oy birliğiyle Divan Başkanlığına 1. Bölge Esnaf Kefalet Kooperatifi Bölge Birliği Başkanı Muhammet Yalçın, üyelikleri ise Sabit Yelkovan ve Fatih Özcan getirildi. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması sonrası söz alan Üç Ocak EKK Başkanı ve Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, 2011 yılında kurulan kooperatiflerince bugüne kadar  yüzde 5 faiz oranı ve 5 yıl vadeli olmak üzere 700 esnaf ve sanatkara 20 milyar lira kredi kullandırdıklarını söyledi. Esnaf ve sanatkarlara düşük faizli ve uzun vadeli kredi  kullandıran tek finans kaynağının esnaf kefalet kooperatifleri olduğuna vurgu yapan Başkan Dincer, “Kredilerimizi kullandırırken üyelerimizi dosya masrafına boğmadan, en uygun şekilde kredi imkanı sunduk. Kullandırdığımız kredilerimizde batık kredimiz yok. Ortaklarımız kredilerini zamanında ödedi ve bizler her dönen krediyi yine esnaf sanatkarlarımıza tekrar kredi olarak sunduk” dedi.

Konuşmasının devamında, hükümetçe geçtiğimiz yıllarda KOSGEB kanalıyla ve EKK’ler aracılığıyla kullandırılan faizsiz kredilerde bölgedeki 56 kooperatif arasında en çok kredi dağıtan kooperatif olmanın haklı gururunu yaşadıklarını ifade eden Başkan Dinçer, “Faizsiz kredi de devletimizin hiçbir zararı yok. Çünkü EKK’ler kanalıyla dağıtılan her kredi, ödeme dönemi geldiğinde EKK’lerden anında kesiliyor. Bu bağlamda devletin hiçbir zararı yok” dedi.

Başkan Dinçer bu bağlamda hedeflerinin EKK’ler kanalıyla kullandırılan kredilerin faizsiz olması konusunu Başbakan Binali Yıldırım’a ilettiklerinin altını çizerek, “Alın teri ve el emeğiyle çalışan esnaf ve sanatkarlarımız ülke ekonomisinin temel direğidir. Bu direği ayakta tutmak hükümetlerimizin başlıca görevi. Bugün her esnafımız önce kendini çalıştırıyor. Yine çalışan her esnafımızın yanlarında bir iki kişi çalıştırdığı düşünülerse yurt genelindeki iki milyon esnafın ülke ekonomisine ve istihdamına olan katkısı net olarak ortaya çıkar. Bundan hareketle esnaf ve sanatkarlarımız için artık faizsiz kredi dönemi  başlamalı. İşini büyütecek, yatırım yaparak ülkesine katkıda sunacak esnaf sanatkarlarımıza artık faizsiz kredi imkanı tanınmalı. KOSGEB’te büyük kaynaklar var. Bu kaynağın reel sektör içinde çalışan esnaf sanatkarlarımıza aktarılması için hükümetimizden desteklerini bekliyoruz” diye konuştu.

Konuşmasının devamında bütün amaçlarının esnafın kepenginin açık, vitrinlerin ışıklı kalması olduğunu kaydeden Başkan Dinçer, 2018 yılı itibarıyla plasman alamadıklarını sözlerine ekleyerek, “ Elimizde kredi için başvuran çok sayıda dosya var. Ancak plasman olmaması nedeniyle kredi kullandıramıyoruz. Şu an sadece geri dönüşlerle hizmet vermeye çalışıyoruz. Plasman imkanı sağlanır sağlanmaz esnafımıza kredi vermeye devam edeceğiz”şeklinde açıklamasını tamamladı.

Daha sonra kooperatifin geçmiş dönem çalışma, hesap ve denetim kurulu raporları ile gelecek dönem çalışma raporu ve tahmini bütçesi okundu ve okunan raporlar yönetim ve denetim kurullarının ibrası ile birlikte oy birliğiyle kabul edildi. Ardından seçimlere geçildi. Açık oylama usulü ile yapılan seçimlerde Talat Dinçer Başkanlığındaki Üç Ocak Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinde Ali Cin, Mehmet Erol, Nazmi Kunt ve Levent Kaplan yönetim kuruluna getirildi.

Etiketler : mersin  esob  kredi 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/2ac8397f3ea1d52c38435d65fcab2a8a.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42