Gençler Üretimle Tanıştı - Mersin İstikbal Gazetesi

Gençler Üretimle Tanıştı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MTSO) Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) ile birlikte gençleri sanayi ile tanıştırmak, gelecekte kentteki girişimci sayısını artırmak adına başlattığı

Benzer Haber Başlıkları

 • TUİSOB Müteşebbis Heyeti Toplandı

  Mersin - Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TÜİOSB) Müteşebbis Heyet Toplantısı Vali Ali İhsan SU Başkanlığında yapıldı.

 • Genel Başkan Kaan: Bu Durağı da Sağ Salim Geçeceğiz

  Genel Başkan Kaan: 24 Haziran Seçimleri Güçlü Türkiye Yolunda Sadece Bir Duraktır ve Bu Durağı da Sağ Salim Geçeceğiz. MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, 24 Haziran Seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kaan; “24 Haziran Seçimleri diğer seçimler gibi, çıktığımız güçlü Türkiye yolunda sadece bir duraktır ve bu durağı da sağ salim geçeceğiz.” dedi.

 • Mersin'deki DSİ Yatırımlarını Açıkladı

  Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Mersin'de yapılan rekor sayıdaki göletleri açıkladı. 50 yıllık hayal olan Değirmençay Barajı’nın temelinin atılması ile hayallerin gerçek olduğu Mersin’de 17 adet baraj tamamlanarak hizmete açıldı, 28 gölet yapım aşamasında. Hedef, 100’ün üzerinde baraj ve göleti Mersin’e kazandırmak.

 • MTSO Üyelerine Afrika'nın Fırsatları Anlatıldı

  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile DEİK işbirliğinde, MTSO evsahipliğinde Afrika ekonomisi, tüketici profili, kültürü, ticareti ve iş fırsatlarının anlatıldığı Afrika Tanıtım Günü düzenlendi. Afrika’nın alternatif değil, ek bir pazar olarak görülmesi gerektiğinin vurgulandığı toplantıda katılımcılara bu pazardan nasıl daha fazla pay alabileceklerinin ipuçları verildi.

 • Türkiye ekonomisi emin ve güçlü adımlarla yoluna devam ediyor

  Kalkınma Bakanı ütfi Elvan,2018 yılı birinci çeyrek GSYH verilerine ilişkin basın açıklamasında bulundu. Bakan Elvan, “2018 yılının birinci çeyreğinde GSYH büyümesi piyasa beklentilerinin (beklenti: yüzde 7) üzerinde gerçekleşerek yüzde 7,4 olmuştur.

Son Güncelleme: 21 Ağustos 2017, Pazartesi

 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MTSO) Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) ile birlikte gençleri sanayi ile tanıştırmak, gelecekte kentteki girişimci sayısını artırmak adına başlattığı ‘Yıldızlar Sanayide Projesi’nin ikinci etabı devam ediyor. İlk etabı 11 öğrenci ile tamamlanan Projenin ikinci etabına da 11 öğrenci katıldı. Öğrenciler makine teknolojisi, metal teknolojisi, mobilya ve iç mekân tasarımı, gıda teknolojisi ile elektrik-elektronik teknolojisi olmak üzere 5 alanda verilen eğitimlerle bir taraftan el becerilerini artırırken diğer taraftan ilgi alanlarını keşfetmeye çalışıyor.

MTSO ve MTOSB işbirliğinde bu yıl yeni bir çalışma başlatıldı. 31 Temmuz – 24 Ağustos tarihleri arasında iki grup olarak MTSO içerisinde yer alan Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki laboratuvar ve atölyelerde 12-16 yaş arası gençlere 5 branşta eğitim verildi. “Yıldızlar Sanayide” ismini taşıyan projeyle; gençlerin sanayi tesislerini tanıması, üretilen ürünler hakkında fikir sahibi olması ve farklı meslekler hakkında bilgi sahibi olarak iş dünyasına farklı bir bakış geliştirmeleri hedeflendi. Bu sayede kendi yeteneklerini de keşfeden gençlere gelecekteki meslek seçimlerini daha sağlıklı yönlendirmeleri noktasında ışık tutuldu. Proje kapsamında ikişer hafta eğitim alan gençler, çalışmalarını MTOSB içerisinde yer alan fabrika ziyaretleriyle tamamladı. Bu sayede Mersin’de hangi alanlarda üretim yapıldığını da öğrenen gençler, üretim prosesleri hakkında bilgi sahibi oldu. Gelecek yıldan itibaren çalışmanın geliştirilerek devam edilmesi hedefleniyor.

Aşut: “Meslekler arasında üretimin de olduğunu gösterdik”

Projeyle ilgili değerlendirme yapan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, çocukların büyük bölümünün gelecekte, doktor, mühendis ya da öğretmen olmak istediğine dikkat çekerek, “Bu proje ile gençlere üretimi anlattık. Meslek seçimlerinde üretimi de göz önünde bulundurmaları gerektiğini gösterdik. Bu projeyi gelecek yıldan itibaren yaz okuluna çevirmek istiyoruz” dedi.

Gelecekte güçlü ekonomilerin üreten ekonomiler olacağına, farklı alanlarda el becerilerine sahip gençlerin başarıyı yakalayacağına değinen Aşut, şunları söyledi:

“Her zaman söylediğim gibi meslek liselerimiz doğal Maker Space’lerdir. Yani üretim alanlarıdır. Ancak bu alanlardan yeterince yararlanamıyoruz. Daha çok gencimizi bu alanlarla tanıştırmamız halinde, genç fikirleri üretimle buluşturup bambaşka sonuçlar alabiliriz. Projedeki ana hedefimiz de buydu. Çocuklarımızın el becerilerini artırmak, hangi alanlarda neler yapabileceklerini gösterebilmek. Çocuklarımızın da buradan mutlu ayrıldığını görüyor ve seviniyorum.”

Çalışmanın sosyal açıdan da büyük önem taşıdığını vurgulayan Aşut, çocukların ürettikçe, neler yapabildiklerini gördükçe kendilerine güvenlerinin arttığını da dile getirdi.

“Burası uygulama merkezi”

Çocukların okulda öğrendikleri, matematik, fizik, fen gibi temel bilimleri nerelerde kullanacaklarını tam olarak bilemediklerini kaydeden Aşut, “Burada gerçekleştirdikleri uygulamalarda matematik, fizik ve fen bilgilerini de kullanmak durumunda kalıyorlar. Böylece teoriyi pratiğe çevirerek bilgilerini de kalıcı hale getiriyorlar” değerlendirmesini yaptı.

Eğitimlerin tamamen ücretsiz olduğunu da bildiren Aşut, servis ve öğlen yemeklerinden de ücret alınmadığını anlattı.

Eğitimler sırasında takım ruhunu oluşturabilmelerinin de gençlerin gelecekteki iş yaşamlarına büyük katkı sağlayacağını belirten Aşut, “Projenin önemli bacaklarından biri de üretimin ne olduğunu yerinde görmeleri. Buradaki işletme ziyaretleri. Kendi küçük uygulamaların fabrikalarda ne şekilde yapıldığını görmeleri” dedi.

Tekli: “Hedefimiz aranan eleman yetiştirmek”

MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli ise projenin tamamen MTSO’ya ait olduğunu vurgulayarak, “Biz yalnızca ‘Meslek Lisesi Memleket Meselesi’ anlayışından yola çıkarak okulumuzu, atölyelerimizi ve laboratuvarlarımızı çocukların kullanımına açtık. Böylesi önemli yatırımlar boş kalmamalı. Yazın da kullanılmalı” dedi. Gençlerin yaz aylarında yurtdışı ya da şehir dışındaki kamplara gitmesini örnek alarak bu projenin oluşturulduğunu ifade eden Tekli, bu konuda teçhizat ve eğitmen kadrosuyla güçlü bir altyapıya sahip olduklarını ve bu altyapı ile yaz okulu mantığını birleştirmek istediklerini söyledi.

Yaklaşık 6 yıldır MTOSB içerisindeki Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin var olduğunu ve yaptıkları yatırımlarla her yıl eğitim standartlarını geliştirdiklerini anlatan Tekli, “Ara eleman yetiştirme hedefiyle yola çıkmıştık, bugün geldiğimiz noktada aranan elemanlar yetiştiriyoruz. Çocuklarımızı 5 ana branşta fabrikaların talep ettiği en iyi şekilde hazırlıyoruz” diye konuştu.

Mersin’de henüz üretim, fabrika ortamı, atölye ortamıyla karşılaşmamış çok büyük bir genç nüfus bulunduğuna değinen Tekli, “Okulumuzda geçtiğimiz eğitim-öğretim yılını 480 öğrenci ile tamamladık. Bu yıl ise 600 öğrenci ile meslek eğitimlerimizi sürdüreceğiz. Çocuklarımızı burada hayata hazırlıyoruz. Bu çalışma sanayicimizin de tekdirini topluyor” dedi.

Etiketler : mtso  genç  eğitim  üretim 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri