İşkur, İşgücü Piyasasının İptiyaçlarını Tespit Etti - Mersin İstikbal Gazetesi

İşkur, İşgücü Piyasasının İptiyaçlarını Tespit Etti

Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa KUTLU; kurumun işverenlere, iş arayanlara , öğrencilere yönelik hizmet kalitesini arttırmak amacıyla işgücü piyasasının ihtiyaç analizi yaptıklarını belirtti. Kurumun gelecek istihdam beklentilerine katkı sunabilmesi için ihtiyaç analizinden çıkacak sonuçlara göre politika ürettiklerini ifade eden KUTLU;

Benzer Haber Başlıkları

 • "Kendi göbeğini kendi kesebilen bir ekonomi…"

  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, yaptığı yazılı basın açıklamasında ekonomiyi değerlendirdi. Ekonominin ülkenin birinci gündemi olmadığını ileri sürdü. Aşut, “Türkiye 80 sonrası yaptığı liberal ekonomi atılımlarıyla, üreten, arzu edilen seviyede olmasa da katma değer yaratan bir ülke olma yolunda ilerledi. A

 • Mersin GİAD, Mersin Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi

  Mersin Girişimci İş Adamları Derneği (Mersin GİAD) Mersin Üniversitesi Ekonomi Topluluğu ile bir araya geldi.

 • Çakır: Ekonomik reformlar hız kazandı

  Çakır: Kamu ve özel sektör el ele verdi, ekonomik reformlar hız kazandı. Küresel ekonomide rekabet giderek hızını artırırken, ülkeler de bu hıza ayak uydurmak için özel bir gayret içerisine girdi.

 • Geleceğin teknolojileri MTSO’da tanıtıldı

  Endüstri 4.0 ve Geleceğin Teknolojileri Tanıtım Günü etkinliği kapsamında sanayiciler ve geleceğin teknolojilerini kullanacak üniversite öğrencilerine robotik kollar (kuka), 3D tarayıcı ve yazıcılar, tekstil sanayide kullanılan nano-teknoloji cihazları, savunma sanayide her geçen gün kullanım alanı artan drone teknolojileri tanıtıldı.

 • Mersin Protokolü, Bakliyatın Önemini Anlattı

  Dünya Bakliyat Günü Kutlandı.İstikbal Haber/ -Mersin Ticaret Borsası tarafından gerçekleştirilen 10 Şubat Dünya Bakliyat Günü Kutlama Programı’na Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Ticaret Borsaları Konseyi ve Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir,...

Son Güncelleme: 11 Ekim 2017, Çarşamba

 

 

MERSİN İŞKUR İŞGÜCÜ PİYASASININ

 

 

 

 

İHTİYAÇLARINI TESPİT ETTİ …

Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa KUTLU; kurumun işverenlere, iş arayanlara , öğrencilere yönelik hizmet kalitesini arttırmak amacıyla işgücü piyasasının ihtiyaç analizi yaptıklarını belirtti. Kurumun gelecek istihdam beklentilerine katkı sunabilmesi için ihtiyaç analizinden çıkacak sonuçlara göre politika ürettiklerini ifade eden KUTLU;  Mersin ilinde toplam 1.826 işyerini ziyaret ederek işgücü piyasasına yön verecek birçok sonucu paylaştı.

İŞKUR Mersin’de 1.826 işyerini ziyaret ederek işgücü piyasasının ihtiyaçlarını tespit etti. Piyasanın önde gelen faaliyetleri İmalat, Toptan ve Perakende Ticaret, Ulaştırma ve Depolama ile İnşaat sektörlerinde yer almaktadır.  

EN ÇOK AÇIK İŞ İMALAT SEKTÖRÜ ve TOPTAN VE PERAKENDE TİCARET

Mersin genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinin %12’sinde 1.146 kişilik açık iş olduğu tespit edilmiştir. Mersin ili için açık iş oranı %1,2 olarak hesaplanmış ve en yüksek açık iş oranına sahip sektör %3,7 ile Finans ve sigorta faaliyetleri olmuştur. Açık işi en çok olan işyerleri %43,8 oranı ile İmalat sektörü ve %32,2 ile Toptan ve Perakende Ticaret sektörüdür.

MAKİNECİ (DİKİŞ) REYON GÖREVLİSİ EN ÇOK TALEP EDİLEN MESLEKLERDEN

İşverenlerin en çok talepte bulundukları meslekler Makineci (Dikiş), Reyon Görevlisi, El ve Makine Dikişçisi (Genel), Beden İşçisi (Genel), Satış Danışmanı meslekleridir. Açık işlerde en çok aranılan ilk üç beceri Yeterli Mesleki/Teknik Bilgi ve Tecrübe, Fiziki ve Bedensel Yeterlilik ve Takım Çalışması’ dır. İşverenler talep ettikleri açık işleri en çok İŞKUR ve Akraba-eş dost aracılığı ile aramaktadır. 

 Araştırma kapsamındaki 20+ istihdamlı işyerlerinin %21,4’ünde 1.270 kişinin temininde güçlük çekilmektedir. Eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler Makineci (Dikiş), Şoför-Yük Taşıma, Paketleme İşçisi, Satış Danışmanı, Beden İşçisi (Genel), El ve Makine Dikişçisi(Genel), Temizlik Görevlisi ve Pazarlamacı meslekleridir.

Mersin genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinde 3 bin 263 kişilik istihdam artışı beklenmektedir. İşverenler, 2018 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının % 3,3 oranında artmasını öngörmektedirler. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler Toptan ve Perakende Ticaret, İnşaat, İmalat ve Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri’dir.

Paketleme İşçisi, Beden İşçisi (Genel) , Konfeksiyon İşçisi, Reyon Görevlisi ve Satış Danışmanı mesleklerinde istihdam artışı beklenirken Yıkama ve Ayıklama İşçisi (Meyve Sebze) (Elle) ve İnşaat Elemanları Kalıpçısı (Elle), mesleklerinde istihdam azalışı beklenmektedir.  

Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa KUTLU, yapmış oldukları çalışmaların Milli İstihdam Seferberliğinin ruhuna uygun olduğunu, çalışmaların ihtiyaçlara göre yapılmasının istihdama olumlu yönde katkı sağlayacağını düşündüğünü ifade etti.

Etiketler : mersin  işkur  işgücü 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri