İşkur, İşgücü Piyasasının İptiyaçlarını Tespit Etti - Mersin İstikbal Gazetesi

İşkur, İşgücü Piyasasının İptiyaçlarını Tespit Etti

Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa KUTLU; kurumun işverenlere, iş arayanlara , öğrencilere yönelik hizmet kalitesini arttırmak amacıyla işgücü piyasasının ihtiyaç analizi yaptıklarını belirtti. Kurumun gelecek istihdam beklentilerine katkı sunabilmesi için ihtiyaç analizinden çıkacak sonuçlara göre politika ürettiklerini ifade eden KUTLU;

Benzer Haber Başlıkları

 • Mersin'deki DSİ Yatırımlarını Açıkladı

  Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Mersin'de yapılan rekor sayıdaki göletleri açıkladı. 50 yıllık hayal olan Değirmençay Barajı’nın temelinin atılması ile hayallerin gerçek olduğu Mersin’de 17 adet baraj tamamlanarak hizmete açıldı, 28 gölet yapım aşamasında. Hedef, 100’ün üzerinde baraj ve göleti Mersin’e kazandırmak.

 • MTSO Üyelerine Afrika'nın Fırsatları Anlatıldı

  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile DEİK işbirliğinde, MTSO evsahipliğinde Afrika ekonomisi, tüketici profili, kültürü, ticareti ve iş fırsatlarının anlatıldığı Afrika Tanıtım Günü düzenlendi. Afrika’nın alternatif değil, ek bir pazar olarak görülmesi gerektiğinin vurgulandığı toplantıda katılımcılara bu pazardan nasıl daha fazla pay alabileceklerinin ipuçları verildi.

 • Türkiye ekonomisi emin ve güçlü adımlarla yoluna devam ediyor

  Kalkınma Bakanı ütfi Elvan,2018 yılı birinci çeyrek GSYH verilerine ilişkin basın açıklamasında bulundu. Bakan Elvan, “2018 yılının birinci çeyreğinde GSYH büyümesi piyasa beklentilerinin (beklenti: yüzde 7) üzerinde gerçekleşerek yüzde 7,4 olmuştur.

 • Çinlilerden Türkiye'nin Yaş Meyvesine İlgi

  Çin Halk Cumhuriyeti’ne yaş meyve ihracatının önünü açabilmek amacıyla sektörde Koordinatörlük görevini yürüten Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği, Çin Giriş-Çıkış Denetim ve Karantina İdaresi’nden gelen heyeti ağırladı.

 • ASKON’da Görev Değişimi, Başkan Hasan Arslan oldu

  stikbal Haber/ ASKON’da görev değişikliği, uzun süredir ASKON ikinci başkanlığını yürüten işadamı Hasan Arslan, yaptığı basın toplantısında ASKON’un başkanlığını devraldığını duyurdu. Yönetim kurulu üyeleri ile birlikte basın mensuplarına açıklamada bulunan ASKON

Son Güncelleme: 11 Ekim 2017, Çarşamba

 

 

MERSİN İŞKUR İŞGÜCÜ PİYASASININ

 

 

 

 

İHTİYAÇLARINI TESPİT ETTİ …

Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa KUTLU; kurumun işverenlere, iş arayanlara , öğrencilere yönelik hizmet kalitesini arttırmak amacıyla işgücü piyasasının ihtiyaç analizi yaptıklarını belirtti. Kurumun gelecek istihdam beklentilerine katkı sunabilmesi için ihtiyaç analizinden çıkacak sonuçlara göre politika ürettiklerini ifade eden KUTLU;  Mersin ilinde toplam 1.826 işyerini ziyaret ederek işgücü piyasasına yön verecek birçok sonucu paylaştı.

İŞKUR Mersin’de 1.826 işyerini ziyaret ederek işgücü piyasasının ihtiyaçlarını tespit etti. Piyasanın önde gelen faaliyetleri İmalat, Toptan ve Perakende Ticaret, Ulaştırma ve Depolama ile İnşaat sektörlerinde yer almaktadır.  

EN ÇOK AÇIK İŞ İMALAT SEKTÖRÜ ve TOPTAN VE PERAKENDE TİCARET

Mersin genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinin %12’sinde 1.146 kişilik açık iş olduğu tespit edilmiştir. Mersin ili için açık iş oranı %1,2 olarak hesaplanmış ve en yüksek açık iş oranına sahip sektör %3,7 ile Finans ve sigorta faaliyetleri olmuştur. Açık işi en çok olan işyerleri %43,8 oranı ile İmalat sektörü ve %32,2 ile Toptan ve Perakende Ticaret sektörüdür.

MAKİNECİ (DİKİŞ) REYON GÖREVLİSİ EN ÇOK TALEP EDİLEN MESLEKLERDEN

İşverenlerin en çok talepte bulundukları meslekler Makineci (Dikiş), Reyon Görevlisi, El ve Makine Dikişçisi (Genel), Beden İşçisi (Genel), Satış Danışmanı meslekleridir. Açık işlerde en çok aranılan ilk üç beceri Yeterli Mesleki/Teknik Bilgi ve Tecrübe, Fiziki ve Bedensel Yeterlilik ve Takım Çalışması’ dır. İşverenler talep ettikleri açık işleri en çok İŞKUR ve Akraba-eş dost aracılığı ile aramaktadır. 

 Araştırma kapsamındaki 20+ istihdamlı işyerlerinin %21,4’ünde 1.270 kişinin temininde güçlük çekilmektedir. Eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler Makineci (Dikiş), Şoför-Yük Taşıma, Paketleme İşçisi, Satış Danışmanı, Beden İşçisi (Genel), El ve Makine Dikişçisi(Genel), Temizlik Görevlisi ve Pazarlamacı meslekleridir.

Mersin genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinde 3 bin 263 kişilik istihdam artışı beklenmektedir. İşverenler, 2018 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının % 3,3 oranında artmasını öngörmektedirler. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler Toptan ve Perakende Ticaret, İnşaat, İmalat ve Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri’dir.

Paketleme İşçisi, Beden İşçisi (Genel) , Konfeksiyon İşçisi, Reyon Görevlisi ve Satış Danışmanı mesleklerinde istihdam artışı beklenirken Yıkama ve Ayıklama İşçisi (Meyve Sebze) (Elle) ve İnşaat Elemanları Kalıpçısı (Elle), mesleklerinde istihdam azalışı beklenmektedir.  

Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa KUTLU, yapmış oldukları çalışmaların Milli İstihdam Seferberliğinin ruhuna uygun olduğunu, çalışmaların ihtiyaçlara göre yapılmasının istihdama olumlu yönde katkı sağlayacağını düşündüğünü ifade etti.

Etiketler : mersin  işkur  işgücü 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri