Mehmet İzol: Üretim beraberinde istihdamı getirir - Mersin İstikbal Gazetesi

Mehmet İzol: Üretim beraberinde istihdamı getirir

Mersin Girişimci İş Adamları Derneği Başkanı Mehmet İzol, istihdam oranlarını değerlendirdi.

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 21 Eylül 2018, Cuma

 

Mehmet İzol: Üretim beraberinde istihdamı getirir

 

Mersin Girişimci İş Adamları Derneği Başkanı Mehmet İzol, istihdam oranlarını değerlendirdi.

İstihdam oranı yüzde 48,4 oldu

TÜİK verilerine göre İstihdam edilenlerin sayısı 2018 yılı Haziran döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 611 bin kişi artarak 29 milyon 314 bin kişi, istihdam oranı ise 0,4 puanlık artış ile yüzde 48,4 oldu.

Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 133 bin kişi azalırken, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 744 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 19,2’si tarım, yüzde 19,6’sı sanayi, yüzde 7,2’si inşaat, yüzde 54’ü ise hizmet sektöründe yer aldı. Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,9 puan, inşaat sektörünün payı 0,4 puan azalırken, sanayi sektörünün payı 0,8 puan, hizmet sektörünün payı 0,4 puan arttı.

İstihdam oranlarının artış göstermesinin son derece sevindirici olduğunu belirten İzol, ' İstihdam oranlarının bir önceki döneme göre artış göstermesi son derece sevindirici bir durumdur. Ülkemizin ileriye taşınması adına daha fazla üretim gerekiyor. Üretimin gerçekleşmesi için de daha fazla istihdam gerekiyor. Sanayi, tarım, inşaat ve hizmet sektöründeki istihdam artışları ülkemizdeki iş hacminin göstergesidir. Üretim odaklı çalışmalarımızı artırdığımız zaman ülkemizin istihdam kapasitesini genişletmiş olacağız. Bunun için var gücümüzle çalışarak, ülkemizin ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz' dedi.


Etiketler : mehmet  izol  giad 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri