Mersin İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Yapıldı - Mersin İstikbal Gazetesi

Mersin İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Yapıldı

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Cafer UZUNKAYA; 30.01.2018 tarihinde Mersin ilinde istihdam konusunda bazı temaslarda bulunmak amacıyla Mersin ilini ziyaret etti.

Benzer Haber Başlıkları

 • Mersin GİAD, Mersin Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi

  Mersin Girişimci İş Adamları Derneği (Mersin GİAD) Mersin Üniversitesi Ekonomi Topluluğu ile bir araya geldi.

 • Çakır: Ekonomik reformlar hız kazandı

  Çakır: Kamu ve özel sektör el ele verdi, ekonomik reformlar hız kazandı. Küresel ekonomide rekabet giderek hızını artırırken, ülkeler de bu hıza ayak uydurmak için özel bir gayret içerisine girdi.

 • Geleceğin teknolojileri MTSO’da tanıtıldı

  Endüstri 4.0 ve Geleceğin Teknolojileri Tanıtım Günü etkinliği kapsamında sanayiciler ve geleceğin teknolojilerini kullanacak üniversite öğrencilerine robotik kollar (kuka), 3D tarayıcı ve yazıcılar, tekstil sanayide kullanılan nano-teknoloji cihazları, savunma sanayide her geçen gün kullanım alanı artan drone teknolojileri tanıtıldı.

 • Mersin Protokolü, Bakliyatın Önemini Anlattı

  Dünya Bakliyat Günü Kutlandı.İstikbal Haber/ -Mersin Ticaret Borsası tarafından gerçekleştirilen 10 Şubat Dünya Bakliyat Günü Kutlama Programı’na Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Ticaret Borsaları Konseyi ve Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir,...

 • Geleceğin teknolojileri basın mensuplarına tanıtıldı

  Endüstri 4.0 ve Geleceğin Teknolojileri Tanıtım Günü etkinliği öncesinde tersine mühendislik ve Endüstri 4.0’ın uygulama alanları, küçük modellerle basın mensuplarına tanıtıldı.

Son Güncelleme: 02 Şubat 2018, Cuma

 

 

İŞKUR GENEL MÜDÜRÜ MERSİN’DE İL İSTİHDAM ve MESLEKİ EĞİTİM KURULU’NA KATILDI

 

 

 

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Cafer UZUNKAYA;  30.01.2018 tarihinde Mersin ilinde istihdam konusunda bazı temaslarda bulunmak amacıyla Mersin ilini ziyaret etti. Mersin Valilik makamını ziyareti ile başlayan program, özel bir TV kanalında canlı yayına iştirak, firma ziyaretleri ve İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurullarına katılım şeklinde devam etti.

 

Mersin İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Mersin Valisi Ali İhsan SU başkanlığında; İŞKUR Genel Müdürü Cafer UZUNKAYA, İŞKUR Mersin İl Müdürü Mustafa KUTLU Yönetim Kurulu Başkanımız Sabri TEKLİ, , MTOSB Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz AKYÜZ, MTOSB Bölge Müdürü Halil YILMAZ, , Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlyas GÜÇLÜ, İl Milli Eğitim Müdürü Adem KOCA,KOSGEB İl Müdürü Danyal PEKER, Mersin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Veysel TOPKAYA, Mersin Ticaret İl Müdürü Hacı Akif YILDIZ, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Abdulkadir DÖLEK, Çukurova Kalkınma Ajansı Temsilcisi ve İşçi Federasyonu temsilcilerinin katılımlarıyla Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü İdari Hizmet Binasında gerçekleştirildi.

 

   İlimizin İşgücü, istihdam ve mesleki eğitim ihtiyacını tespit etmek, mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumları ile işletmelerde yapılacak mesleki eğitim ve istihdam konularında etkinlik ve verimliliği arttırmak ve bu konular kapsamında yerel düzeyde politikalar oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen toplantı; Mersin Valisi Ali İhsan SU ve İŞKUR Genel Müdürü Cafer UZUNKAYA'nın konuşmaları ile başladı.

Cafer UZUNKAYA;

MERSİN’DE 19 BİN KİŞİ İŞKUR VASITASIYLA İŞ SAHİBİ OLDU

2017 yılında Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü olarak 19 bin 356 kişiyi işe yerleştirdik. İlimizde işe yerleştirdiğimiz kadınların sayısında geçen yıla göre önemli bir artış sağladık. 2017 yılında 5 bin 203 kadını işe yerleştirdik.  Geçen yıla göre işe yerleştirilen kadın sayısını % 5 arttırarak kadın istihdamına destek verdik.

 

İŞKUR’DAN MERSİNLİ GENÇLERE DESTEK SÜRÜYOR

Mersin ilinde İŞKUR olarak 2017 yılında 4 bin 348 genci işe yerleştirdik. Geçen yıla göre işe yerleşen genç sayısını % 4 oranında arttırdık.

               

 

 

AKTİF İŞGÜCÜ PROGRAMLARINA BÜYÜK İLGİ

 

Aktif İşgücü Programları, iş arayanların istihdam edilebilirliklerini arttırmada önemli faaliyetlerden birisi olmaya devam ediyor. Mersin ilinde 2017 yılında 12 bin 741 kişi bu kurslara katılım gösterdi. Geçen yıla göre kurslara katılım oranı % 33 oranında artmıştır.Mersin ilinde mesleki niteliklerini geliştirmek isteyen 2 bin 189 kişiyi Mesleki Eğitim Kurslarından yararlandırdık. İşbaşı Eğitim Programları aracılığıyla işyerinde teorik ve pratik eğitimi bir arada alma şansı yakalayan kişi sayısı ise 2017 yılında 6 bin 564 olmuştur. Mersin’de kendi işyerini açmak isteğinde olup da İŞKUR’un Girişimcilik Eğitim Programlarından yararlanan kişi sayısı 2017 yılında 3 bin 988’dir.

 

2017 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde başlatılan ‘’Milli İstihdam Seferberliği” neticesinde önemli mesafeler kat edilmiştir. 2018 yılında da “Milli İstihdam Seferberliğinin” ve bu kapsamda yapılacak çalışmaların hız kesmeden devam edeceği 14 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirilen İstihdam Şurası’nda Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ifade edilmiştir. Söz konusu etkinlikte Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımız tarafından 2018 yılı hedeflerinin gerçekleştirilmesi maksadıyla hayata geçirilecek destekler ve alınacak tedbirlerin müjdesi verilmiştir. İstihdamda önemli bir ağırlığı olan Mersin ilimizin de bu sürece katkısının artarak devam edeceğini ümit ediyor, hepinize saygılarımı sunuyorum’ şeklinde konuştu.

 

Toplantı,  gündem maddelerinin görüşülerek karara bağlanmasının ardından sona erdi.

 

Etiketler : mersin  işkur  istihdam 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri