Mersin Protokolü, Bakliyatın Önemini Anlattı - Mersin İstikbal Gazetesi

Mersin Protokolü, Bakliyatın Önemini Anlattı

Dünya Bakliyat Günü Kutlandı.İstikbal Haber/ -Mersin Ticaret Borsası tarafından gerçekleştirilen 10 Şubat Dünya Bakliyat Günü Kutlama Programı’na Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Ticaret Borsaları Konseyi ve Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir,...

Benzer Haber Başlıkları

 • AKİB'den Bakliyat Sektöründe Bir İlk

  20 Aralık 2018 Perşembe günü gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan karar gereği 2019 yılından başlamak üzere her sene 10 Şubat günü Dünya Bakliyat Günü olarak kutlanacak.

 • AKİB Meyve Sebze İhracatında Liderliğini Korudu

  Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatı, 2018 yılında bir önceki yıla kıyasla miktarda %14, değerde %4 oranında artış göstererek yaklaşık 2,325 milyar dolara yükseldi. Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği 2018’de 1,11 milyar dolarlık ihracat ve %48 pay ile Türkiye yaş meyve sebze ihracatına en çok katkı sağlayan Birlik oldu.

 • İhricatın %81'i AHBİB Gerçekleştirdi

  Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Türkiye’nin bakliyat ihracatının %81’ini gerçekleştirdi.

 • Turunçgillerde ihracat şampiyonu greyfurt oldu

  Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, yaptığı basın açıklamasında greyfurtun şampiyon olduğunu duyurdu. Kaçmaz,

 • En büyük sorun kalifiye eleman sorunu

  MTSO 13 No’lu Ulaşım Araçları İmalat, Satış ve Onarımı Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Kisin, otomotiv sektöründe kalifiye eleman ve çırak bulamamaktan şikayetçi oldu.

Son Güncelleme: 13 Şubat 2018, Salı

Dünya Bakliyat Günü Kutlandı

Mersin Protokolü Bakliyatın Önemini Anlattı

İstikbal Haber/ -Mersin Ticar

 

et Borsası tarafından gerçekleştirilen 10 Şubat Dünya Bakliyat Günü Kutlama Programı’na Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Koca

 

maz, Ticaret Borsaları Konseyi ve Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Mersin Ticaret Borsası Meclis Başkanı ve Uluslararası Bakliyat Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Arslan, Kolombiya Büyükelçisi Juan Alfredo Pinto Saavedra, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç, Akdeniz Kaymakamı ve Akdeniz Belediye Başkanı Muhittin Pamuk, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sabri Tekli, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek, Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, il müdürleri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 

 BAŞKAN ÖZDEMİR: “SAĞLIK SORUNLARI İLE MÜCADELEDE BAKLAGİLLER EN ETKİN BESİN KAYNAKLARI ARASINDA GÖSTERİLMEKTEDİR”

Açılış konuşmasını Ticaret Borsaları Konseyi ve Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir yaptı. Sağlıklı nesiller yetiştirmenin herkesin arzusu olduğunu dile getiren Başkan Özdemir, bilinçli beslenmemin önemine değindi. Başkan Özdemir, “Modern Tıp Biliminin kurucusu olarak kabul edilen Hipokrat "besinleriniz ilacınız olsun" diyor. Hindistan'ın dünyaca ünlü işadamı Ratan Tata ise “Yiyeceklerinizi ilaçlarınız gibi yiyin, aksi durumda yiyeceğiniz olarak ilaçları yemek zorunda kalırsınız” diyor. Yani bilinçli beslenme, sağlıklı besinlerle olur.” Bakliyat ürünlerinin ise en sağlıklı gıdalar ve diyet listelerinin başında geldiğini belirten Başkan Özdemir, bunun için bakliyat günü ilan edildiğini söyledi. Özdemir,  “Bu gerçeğe dikkati çekmek ve sağlıklı beslenme konusunda bir farkındalık yaratmak için Dünya Bakliyat Konfederasyonu 10 Şubatı "Dünya Bakliyat Günü" olarak ilan etti. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü de bunu uygun buldu.”

ÖLÜMLERİN YÜZDE 40'I KALP-DAMAR HASTALIKLARI İLE KANSERDEN KAYNAKLANIYOR

1.2 milyara yakın insanın yetersiz beslenme ile karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Başkan Özdemir,   Bir buçuk milyar insanın aşırı kilolu ve bunun 700 milyonunun obez olduğunu ve  Dünya genelinde 500 milyon diyabet hastasının varlığını açıkladı. Başkan Özdemir,   Ayrıca, her yıl gerçekleşen  “Ölümlerin yüzde 40'ı kalp-damar hastalıkları ile kanserden kaynaklanıyor. Amerikalı bilim adamları çok çarpıcı bir gerçeğe dikkat çekiyorlar.  Şu anda Amerika'da ortalama beklenen yaşam süresindeki artış durmuş durumda.  Hatta son iki yıldır gerilemeye başladı. Bundan daha kötüsü, ciddi bilimsel çalışmalara göre, sağlıksız beslenmeye dayalı olarak hızla artan diyabet, kalp ve damar hastalıkları, kanser ve benzeri hastalıklardan dolayı, şu anda  Amerika'da yaşayan 40 yaş altı nesillerin ortalama yaşama süresi, anne-babalarının ortalama yaşam süresinden çok daha kısa olacaktır. Üstelik bu daha kısa yaşamın kalitesi de son derece azalacaktır.

"Amerika'dan bize ne" diyebilirsiniz.  Ancak Amerikanvari beslenme tarzı genç nesillerimiz arasında hızla yayılmaktadır.  Dolayısı ile bu sorun hepimizi yakından ilgilendirmektedir. Tüm bu sağlık sorunları ile mücadelede baklagiller en etkin besin kaynakları arasında gösterilmektedir.  Çünkü protein açısından oldukça zengindir.  Önemli bir lif kaynağıdır.  Temel vitamin ve mineralleri ihtiva eder. Kuru baklagillerde kolesterol bulunmamaktadır. Gluten içermez ve anti alerjiktir. Üstelik hayvansal protein içeren diğer gıdalara kıyasla daha uzun süre bozulmadan korunabilir. Bu özellikleriyle başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere, birçok sağlık kuruluşu baklagillere dayanan beslenme türlerini tavsiye etmektedir. Kuru baklagillerin bir diğer özelliği ise zengin olsun, fakir olsun, herkesin gıdası olmasıdır. Et ve et ürünleri ile kuru baklagiller benzer protein seviyesine sahip besinlerdir. Oysa, fiyat olarak kıyaslandığında kuru baklagiller çok daha ekonomiktir. Örneğin FAO kaynaklarına göre Nijer, Ruanda, Uganda ve Mali gibi birçok fakir ülkelerde kişi başı bakliyat tüketimi yılda ortalama 30 kg'dır. Yani, gelir seviyesi düşük kesimler için idealdir. Diğer yandan, sağlıklı beslenmeye olan katkısı yönüyle de gelir seviyesi yüksek sofralar için vazgeçilmezdir. ABD, İtalya, Brezilya ve Kanada gibi dünyanın en zengin ekonomilerinde kişi başı tüketim son yıllarda artış eğilimi göstermektedir.

2050 YILINDA  %35 DAHA FAZLA OLAN BİR NÜFUSUN BESLENMESİ GEREKECEK

Dünya nüfusunun 2050 yılında 10 milyara ulaşacağı öngörülüyor. Yani bugüne göre yüzde 35 daha fazla olan bir nüfusu beslememiz gerekecek. Oysa dünya genelinde tarım arazileri azalma eğiliminde. Dolayısıyla bu arazileri artık çok daha verimli kullanmak mecburiyetindeyiz. Bu verim artışının sağlanmasında baklagiller önemli bir rol oynayabilir. Çünkü toprağı azot bakımından zenginleştirir. Böylece toprak verimini artırır. Bunu yaparken de kimyasal gübreye olan ihtiyacı büyük ölçüde azaltır. Ayrıca, dönüşümlü üretim yöntemi ile aynı topraktan sürekli olarak ve yüksek verimde ürün alınmasını sağlar.  Dolayısıyla baklagiller sadece insan sağlığı açısından değil, topraklarımız için de oldukça faydalıdır.

30 YIL ÖNCE, 2 MİLYON TONDAN FAZLA BAKLİYAT ÜRETİYORDUK

Son 30 yılda dünya bakliyat üretimi yüzde 50 artarak 82 milyon tona ulaştı. Ülkemiz için ise tam tersi bir tablo söz konusu. Bundan 30 yıl önce, 2 milyon tondan fazla bakliyat üreten ve bunun yarısını yurtdışına gönderen, Dünya ihracat şampiyonu bir Türkiye vardı. İthalatın ismi dahi anılmazdı. Bugün ise, 1 milyon ton üretim hacmi ve bu hacmin yarısı kadar ithalatı olan bir Türkiye var. 330 bin tona gerileyen ihracatı ise nasıl gerçekleştirdiğimizi hepiniz çok iyi biliyorsunuz. Bunun yüzde 80'i DİR kapsamında getirilen kırmızı mercimekten oluşuyor. 30 yıl önce sektörün en önemli aktörü olan ülkemiz bugün Kanada, Amerika, Arjantin, Avustralya ve Rusya gibi ülkelere bayrağı devretmiş durumda. Dikkat ederseniz, bu ülkelerin tamamı gelişmiş ülkeler (kişi başı düşen gelirleri Türkiye'den yüksek). Bakliyat üretiminin arttığı ve yeniden net ihracatçı konuma geldiğimiz günlere ulaşmak hepimizin ortak arzusu. Bu kapsamda 2018 yılının ülkemize rekabetçi gücünü tekrar kazandıracak yeni politikaların üretildiği bir dönem olmasını diliyorum.

MERSİN SADECE ÜLKEMİZİN DEĞİL, DÜNYANIN SAYILI BAKLİYAT MERKEZLERİNDEN BİRİDİR

Mersin sadece ülkemizin değil, dünyanın sayılı bakliyat merkezlerinden biridir. Mersin Ticaret Borsası olarak üyelerimize ve sektörümüze hizmet öncelikli hedefimiz olmuştur. 2009 yılına kadar destek verilmeyen bakliyat üretimine, çabalarımız neticesinde şu anda kg başına 30 kuruş fark ödemesi yapılıyor. Bu rakamın 50 kuruşa yükseltilmesi için gerekli girişimleri yaptık. Önümüzdeki süreçte açıklanmasını bekliyoruz. Ayrıca Borsamız tarafından kurularak,  tüm ticaret borsaları arasında ilk ve tek olma özelliğine sahip bakliyat tohumculuğu şirketimiz faaliyetlerini sürdürüyor. Türkiye'nin farklı bölgelerinde kuru fasulye, nohut ve kırmızı mercimekte sertifikalı tohum üretimi gerçekleştiriyoruz. Kuru baklagillerde tohumculuk sektörünün gelişmesi için de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba'ya önerilerimizi sunduk. Bu öneriler; TİGEM arazilerinin bir bölümünün tohumculuk şirketleri ile işbirliği içinde sözleşmeli üretimde kullanılması ve bu sertifikalı tohumların çiftçi ile üreticiye dağıtımının Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından gerçekleştirilmesi. Böylece, tarımsal üretimde en önemli girdi olan sertifikalı tohumculuk alanında önemli bir mesafe alacağımıza inanıyorum. Beklentimiz genleri ülkemizden dünyaya yayılan bakliyat ürünlerinin Kanada ve Amerika'da olduğu gibi "special crop" yani özel ürün statüsünde değerlendirilmesidir. Konuya ilişkin talebimizi yine Sayın Bakanımıza ilettik.

KİŞİ BAŞINA DÜŞEN DÜNYA BAKLİYAT TÜKETİMİ UZUN YILLARDIR 7 KG SEVİYESİNDE BULUNUYOR

Kişi başına düşen dünya bakliyat tüketimi uzun yıllardır 7 kg seviyesinde bulunuyor. Bu rakam buğday, mısır, pirinç, et, balık vb. birçok ürünün maalesef çok çok altında kalıyor. Oysa, hem tüketen için, hem üreten için hem de çevre için birçok faydası bulunan bu ürün grubunun tüketimini özendirmemiz gerekiyor. Özellikle yeni nesillerde bu bilincin oluşmasını ve yaygınlaşmasını sağlamalıyız. Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz Dünya Bakliyat Günü etkinliğinin, bu açıdan daha güzel yılların başlangıcı olmasını diliyorum. Bugün, bakliyat ürünleri kullanılarak sizler için oluşturduğumuz ikram listesi masalarınızda var.Bu mönüyü tercih etmemizin bir nedeni var. Mümkün olduğunca az et kullanarak doyurucu, lezzetli ve çok çeşitli bir bakliyat mönüsü hazırlanabileceğini sizlere göstermek. Meze tabağından çorbaya, ara sıcaklardan ana yemek ve tatlıya kadar tüm ikramlarımız bakliyat ürünlerinden oluşuyor. “

ARSLAN: GELECEK 40 YILDA ÜRETİLMESİ GEREKEN GIDA MİKTARININ GEÇMİŞ 10 BİN YILDA ÜRETİLENDEN DAHA FAZLA OLDUĞUNU VURGULADI

Uluslararası Bakliyat Konfederasyonu (GPC) Başkanı ve Mersin Ticaret Borsası Meclis Başkanı Arslan, 10 Şubat’ın ‘Dünya Bakliyat Günü’ olarak ilan edildiğini belirterek başladığı ve bakliyat tüketiminin neden daha da artırılmasını gerektiğinin üzerinde durarak sürdürdüğü konuşmasını, gelecek 40 yılda üretilmesi gereken gıda miktarının geçmiş 10 bin yılda üretilenden daha fazla olduğunu vurgulayarak noktaladı. 

BAŞKAN KOCAMAZ:“BAKLİYAT ÜRETİM HACMİMİZ 2 MİLYON TONDAN 1 MİLYON TONA GERİLEDİ”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise,  pek çok gıda ürününe göre sağlıklı ve ekolojik bir ürün grubu oluşturan baklagillerin önemli bitkisel protein kaynakları arasında yer aldığından söz ederek, dünya genelinde diyetisyenlerin obeziteyi engellemek, diyabet, kalp hastalıkları ve kanser gibi bulaşıcı olmayan hastalıkları önlemek ve kontrol etmek için şiddetle bakliyat tüketimini önerdiklerinin altını çizdi. Baklagillerin sürdürülebilir tarım bakımından çevresel olarak en sürdürülebilir bitki türleri olduğunu da dile getiren Başkan Kocamaz, “Bu nedenle gıda güvenliği ve kırsal kalkınma noktasında önemli roller üstlenecek konumdadır. Tarımın anavatanı olan, iklim ve çevre şartları tarım ve ürün çeşitliliğine son derece elverişli olan Türkiye’miz bakliyat üretiminde maalesef dünya genelinde 10. sırada bulunmaktadır. TÜİK verilerine göre ülkemizdeki yemeklik bakliyat ekim alanları son 25 yılda 20 milyon hektardan7.5 milyon hektara, bakliyat üretim hacmimiz ise 2 milyon tondan 1 milyon tona gerilemiştir” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’DE BAKLİYAT ÜRETİMİ SÜREKLİ DÜŞÜYOR

Türkiye’deki bakliyat üretiminin sürekli düştüğüne vurgu yapan Başkan Kocamaz, “Akaryakıt, gübre, ilaç, tohumda dışa bağımlı olan Türkiye'de girdi fiyatları sürekli artmakta, ancak çiftçilerimizin ürün fiyatı yerinde saymaktadır. Para kazanamayan çiftçi doğal olarak üretimden kaçmakta ve tarım dışı kalan alanlar maalesef her geçen yıl daha da genişlemektedir. Baklagillerin üretiminde işçilik maliyeti yüksek olduğu için çiftçilerimiz ya işçilik maliyeti düşük ürünlere yönelmekte ya da makinalı hasat yapılan ürünleri tercih etmektedir. Son yıllarda sıkça karşılaştığımız kuraklık da, üretimi büyük ölçüde iklim şartlarına bağlı olan bakliyat üretimimizi olumsuz yönde etkilemektedir” diye konuştu.

“BÜYÜKŞEHİR, VERİMLİ TARIM İÇİN ÖRNEK UYGULAMALAR GELİŞTİRİYOR”

Büyükşehir Belediyesi olarak, kanunlar çerçevesinde ve imkânlarını zorlayarak, ülke tarımının başkenti olma potansiyeline sahip Mersin’de tarımı yeniden ayağa kaldıracak pek çok tedbir aldıklarını ve proje geliştirdiklerini belirten Başkan Kocamaz, Büyükşehir Belediyesi tarafından tarıma verilen destekleri tek tek sıralayarak, “Ülkemizin 12 ay tarım yapılabilen tek kenti olan Mersin’imizin yüksek potansiyelini harekete geçirmek için hiçbir fedakârlıktan kaçınmıyoruz. Verimli tarım için örnek uygulamalar geliştiriyor, ürün çeşitliğini artırmak için üreticilerimize fide, teknik ekipman ve eğitim desteği sağlıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, 10 Şubat Dünya Bakliyat Günü’nün başta ilimiz ve ülkemiz olmak üzere bütün insanlığa güzellikler getirmesini, et ürünlerine göre çok daha ekolojik bir protein kaynağı olan bakliyat ürünleri hakkında küresel farkındalık oluşturmasını temenni ediyorum” dedi.

VALİ SU; “BAKLİYAT, SAĞLIKLI BESLENMENİN EN ÖNEMLİ GIDALARI ARASINDADIR” 

Mersin Valisi Ali İhsan Su, kolay işlenebilirliği, en ucuz protein kaynağı olması, uzun süreli muhafaza imkânı sağlaması ve son derece zengin lif içeriğine sahip olmasının bakliyatı, sağlıklı beslenmenin en önemli gıdaları arasına taşıdığını ifade ederek sözlerine başladı. 

Sahip olduğu eşsiz özellikler ile bakliyatın sadece tüketim amaçlı değil, aynı zamanda ticari bir ürün olarak stratejik bir öneme sahip olduğunun da üzerinde duran Vali Su, Devletimiz ve Hükümetimiz tarafından üreticilerimize yönelik destekleri içeren düzenlemelerin bir bir hayata geçirildiğini ifade ederek sürdürdüğü konuşmasında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından dünyanın üçüncü büyük tohum gen bankasının ülkemizde kurulduğunun da bilgisini verdi. Mersinimizin tarımsal üretim konusunda son derece önemli değerlere sahip müstesna illerimizden biri olduğunu dile getiren Vali Su, ülkemizdeki yıllık 1 milyon 115 bin tonluk ürünün, 750 bin tonunu Mersin Ticaret Borsası’nda işlem gördüğünü, bu yönüyle Ticaret Borsamızın Türkiye’deki 112 borsa arasında birinci sırada yer almasını gurur verici olduğunu ifade etti.  Konuşmasının devamında, ilimizde 250’ye yakın firmanın bakliyat ve hububat üretiminde faaliyet göstererek aynı zamanda vatandaşlarımıza istihdam olanağı sağladığının bilgisini veren Vali Ali İhsan Su sözlerini, ucuz girdiyle ekonomik değeri en fazla olan ürünlerden biri olan bakliyatın daha fazla üretilmesi ve tüketilmesi noktasında farkındalık oluşturulmasının önemine değinerek sürdürdü. 

Mersinimizin coğrafi konumu, Limanı ve Serbest Bölgesi gibi ticari üsleri, ulaşım imkanları, bilgili ve deneyimli iş insanları, ticari birikim ve bağlantıları, ürün işleme teknolojisi ve etkin meslek kuruluşları ile ülkemizdeki bakliyat sektörünün merkezi konumunda olduğunun altını çizen Vali Ali İhsan Su, ‘Dünya Bakliyat Konfederasyon Başkanlığı’ görevinin Mersin Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hüseyin Arslan tarafından yürütülüyor olmasının da ilimiz için ayrı gurur kaynağı olduğunu ifade etti.

Etiketler : mersin  bakliyat  borsa 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/9568338536d8027966f6e4785929ea46.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42