MTOSB’de Sanayici Bilgilendirme Toplantısı gerçekleşti - Mersin İstikbal Gazetesi

MTOSB’de Sanayici Bilgilendirme Toplantısı gerçekleşti

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Ağustos 2017 - Aralık 2017 dönemi ‘Sanayici Bilgilendirme Toplantısı’ MTOSB konferans salonunda gerçekleştirildi.

Benzer Haber Başlıkları

 • Mersin, dijital geleceğe hazırlanıyor

  Tüm dünyayı etkisi altına alan dijitalleşme ve dijital gelecek kavramları Mersin’de masaya yatırıldı.

 • Lojistik ve Taşıma Hukuku’ndaki son gelişmeler anlatıldı

  Lojistik kenti Mersin’de sektör temsilcilerine lojistik ve taşıma hukukundaki son gelişmeler anlatıldı. Toplantıda taşıyıcının sorumluluğundan, yenilenen Karayolları Yönetmeliğine, emtia nakliyat sigortalarından, sektörde arabuluculuk uygulamalarına kadar birçok konu ele alındı.

 • Sulama Birliklerinin Sorunları Mecliste

  MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonunda Sayın Bakana sulama birliklerinin sorunları ve yapısı, DSİ prosedürlerine takılan vatandaşın sorunları, Toplulaştırma, hazine arazilerinin satışı ve çiftçinin sorunlarını aktararak bu konularla ilgili yeniden düzenleme yapılmasını istedi.

 • Genç İşsizlik, 7 yıl için de rekor bir düşüşe imza attı

  Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan işgücü istatistiklerine ilişkin yazılı basın açıklamasında bulundu. Mersin Milletvekili ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, bir yıl öncesine göre işsizlik oranının 2,3 puan azaldığını söyledi. Bakan Elvan, “ Türkiye İstatistik Kurumu’nun İşgücü İstatistiklerine göre işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 2,3 puan azalmış ve yüzde 10,4 olarak gerçekleşmiştir.

 • MTSO’da, tek durak ofis ile ilk şirket kurulumu gerçekleşti

  Şirket kurmayı kolaylaştıran düzenlemenin yürürlüğe girmesi, Ticaret ve Sicil Müdürlüklerinin ‘Tek Durak Ofise’ dönüşmesi ve 7 prosedürün 1’e inmesinin ardından, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Ticaret Sicil Müdürlüğü’nde ilk şirket kurulumu gerçekleşti.

Son Güncelleme: 06 Ocak 2018, Cumartesi

 

 

MTOSB’de Sanayici Bilgilendirme Toplantısı gerçekleşti

 

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Ağustos 2017  - Aralık 2017 dönemi ‘Sanayici Bilgilendirme Toplantısı’ MTOSB konferans salonunda gerçekleştirildi.

MTOSB Bölge Müdürü Halil Yılmaz’ın hazırlamış olduğu sunumla başlayan toplantıda, Ağustos – Aralık 2017 döneminde Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirilen faaliyetler hakkında sanayicilere bilgi verildi.

3. 4. ve 5. Organize Sanayi Bölge Çalışmaları, OSB otoban bağlantısı, 2. Bölgede devreye alınan Atık Su Arıtma Tesisi ve MTOSB’de faaliyete geçen Güneş Enerji Santralleri gibi konulara değinilen toplantıya, MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, Yönetim Kurulu Üyeleri ve MTOSB Bölge Müdürü Halil Yılmaz ile birlikte çok sayıda sanayici katıldı.

Sunumlar esnasında faaliyetler hakkında sanayicilere bilgi veren MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, “İstihdam artışımız, yatırım artışımız, üretim rakamlarımız, ihracat rakamlarımız Mersin sanayicisinin çalışma, üretme, istihdam yaratma azmini göstermekte.  2017 yılında enerji tüketim rakamlarımızda geçen seneye göre yüzde 28’lik artış söz konusu. Bu da bölgemizin üretime hız kesmeden devam ettiğinin en önemli göstergesi. Bölgemize ciddi sayıda talep var, yeni yatırım talepleri devam ediyor” dedi.

 Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’ne 3. Bölgenin de katılımı ile bölgedeki istihdamın ve ihracat rakamlarının da artacağını belirten Tekli, "MTOSB 3. bölgede 98 hektar alanda yer alan 750 bin metre kare sanayi parselimizin taslak planlarını hazırladık. Önümüzdeki dönemde tahsislerini yapacağımız 3. Bölgemize, istihdam rakamlarımızı ve ihracatımızı arttıracak, Mersin’in markasal gelişimine katkı sunacak, OSB’mizin değerini arttıracak yatırımcıların gelmesini istiyoruz” dedi.

‘ÇEVREYE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ’

2. bölgemizde devreye alınan Atık Su Arıtma Tesisi ile ilgili bilgi veren Başkan Tekli, “Atık Su Arıtma Tesisimiz bölgemize ve sanayicimize hayırlı olsun. Tesisin bölgemize kazandıracakları kadar, doğaya ve sanayimiz çevresinde yaşayan vatandaşlara tesir edebilecek olumsuz etkileri ortadan kaldırması da bizim için çok önemli. Çevreye büyük önem veriyoruz.  2. Bölgede devreye aldığımız Atık Su Arıtma Tesisimiz 4. ve 5. Bölgemizi de destekleyecek altyapıya sahip ve bu yönüyle Türkiye’de örnek bir tesis olduğu kanısındayım” dedi.

3. bölge tahsisleri ile eş zamanlı olarak, fizibilite raporları hazırlanmış olan ve 4. Bölge olarak planlanan yaklaşık 56 ha. alanın da çalışmalarına başlanacağını belirten Tekli “4. ve 5. Bölgemiz ile ilgili de çalışmalara başladık. Bu alanlarında bölgemize katılması ile istihdam ve üretim oranlarımızın artışını sağlayacağız. Bize değer katacak bu bölgelerin çalışmalarına, 3. Bölge tahsisleri ile birlikte hız kazandıracağız” dedi.

 OTOBAN BAĞLANTISI

OSB’nin sorunlarını bildiklerini de vurgulayan Tekli, "Otoban bağlantısı Sayın Bakanımız Lütfi Elvan’ın söz verdiği üzere ihale edildi ve yüklenici firma belirlenerek, firma şantiyesini kurdu. Şu anda kamulaştırma çalışmaları başladı ve konuyu yakın bir şekilde takip etmekteyiz” dedi. Bir önceki bilgilendirme toplantısında değinilen ulaşım sorununun da çözüldüğünü belirten Başkan Tekli “Büyükşehir Belediyemiz ile görüşerek ulaşım sorununu çözmüş bulunmaktayız. 114 ve 126 nolu belediye otobüsleri 1. ve 2. Bölgemize hizmet verecek. Mersin merkezden sanayimize gelen ya da Mersin merkeze gidecek vatandaşların artık bu hizmetten faydalanabilecek’ dedi.

 Bölgemizde atıl olarak bulunan alanlar değerlendirilerek, güneş enerji santrallerine dönüştürüldüğünü belirten Sabri Tekli, “1. Bölgede 22,3 MW, 2. Bölgede 18 MW olmak üzere toplam 40,3 MW tesisin geçici kabul işleri tamamlanarak devreye alınmış bulunmaktadır. Bu sayede elektrik enerjisi tüketimimizin yaklaşık % 16’sı bölge içerisinde ki tesislerden karşılanacaktır. Türkiye’de 300’ü aşkın OSB içerisinde Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi bu üretim kapasitesi ile 2. Sırada yer alıyor” diye belirtti.

Mersin Valisi Ali İhsan Su başkanlığında, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirilen Üniversite-Sanayi İş Birliği toplantısına da değinen Tekli “Bölgemizde yer alan Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim alan gençlerin daha donanımlı ve kalifiye yetişmeleri için çaba harcamaktayız. Üniversite-Sanayi İş Birliği çerçevesinde gerçekleşen toplantılarda Mersin bölgesindeki Üniversitelerimiz ile Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden mezun olan gençlerin mesleki eğitimlerinin devamı niteliğinde, Organize Sanayi Bölgemiz’de açılabilecek bir Yüksekokula devam etme olasılığını da görüştük” dedi. 

 Toplantıda, Mesleki Yüksekokul kurulması için görüş birliğine varıldığını belirten Tekli, “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın daha başarılı ve kalifiye yetişebilmeleri için gereken çalışmaları yürütüyoruz. Bölgemizde 2000 öğrenci kapasiteli Mesleki Yüksekokul için gerekli müracaatı yaptık. Mesleki eğitim konusu bizim için çok büyük önem arz ediyor” diye ifade etti.

 Toplantı, daha sonra MTOSB bünyesinde faaliyet gösteren firma yetkililerinin istek ve önerilerini dile getirmesi ile sona erdi.

Etiketler : mersin  tarsus  osb 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri