MTSO 133 yaşında… - Mersin İstikbal Gazetesi

MTSO 133 yaşında…

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Meclisi, Odanın kuruluşun 133. yılını kutlamak ve sonsuza dek var olacağını duyurmak adına Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı önünde bir araya geldi.

Benzer Haber Başlıkları

 • Kadın yönetici ile çalışan şirket, Y ve Z kuşağını kazanır

  Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’nden iş dünyasına çağrı: Kadın yönetici ile çalışan şirket, Y ve Z kuşağını kazanır

 • Türk Keneviri Araştırma Enstitüsü Kurulmalıdır

  Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye’de Kenevir üretimine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

 • AKİB'den Bakliyat Sektöründe Bir İlk

  20 Aralık 2018 Perşembe günü gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan karar gereği 2019 yılından başlamak üzere her sene 10 Şubat günü Dünya Bakliyat Günü olarak kutlanacak.

 • AKİB Meyve Sebze İhracatında Liderliğini Korudu

  Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatı, 2018 yılında bir önceki yıla kıyasla miktarda %14, değerde %4 oranında artış göstererek yaklaşık 2,325 milyar dolara yükseldi. Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği 2018’de 1,11 milyar dolarlık ihracat ve %48 pay ile Türkiye yaş meyve sebze ihracatına en çok katkı sağlayan Birlik oldu.

 • İhricatın %81'i AHBİB Gerçekleştirdi

  Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Türkiye’nin bakliyat ihracatının %81’ini gerçekleştirdi.

Son Güncelleme: 18 Aralık 2018, Salı

 

MTSO 133 yaşında… 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Meclisi, Odanın kuruluşun 133. yılını kutlamak ve sonsuza dek var olacağını duyurmak adına Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı önünde bir araya geldi. 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da sabahın erken saatlerinde Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen MTSO Meclis Üyeleri, saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı’nı okudu.  Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ile Meclis Başkanı Hamit İzol’un Anıt’a 133. Yıl Çelengi’ni bırakmasının ardından Meclis Üyeleri’ne seslendiği konuşmasında Başkan Kızıltan, “Çok değerli MTSO Ailesi. Yönetimimizle, Meclis Başkanımızla, Meclis Üyelerimiz, profesyonel kadromuzla Türkiye genelinde herkesin gıpta ile baktığı bir Oda’yız. Koca çınar 133 yaşında. Herkesi kutluyorum” dedi. 
Kuruluşundan bugüne kadar hizmet veren tüm Yönetimleri, Meclisleri, profesyonel kadroyu minnetle andığını dile getiren Kızıltan, “Var olsunlar. Ebediyete intikal edenlere de Allah’tan rahmet diliyorum” dedi. 133 rakamının Mersin’in plakası olan 33’e denk gelmesinin de ayrıca özellik taşıdığına dikkat çeken Kızıltan, sözlerini, “İnşallah nice 133 yıllar kutlayacağız” diye tamamladı. 

İzol: “Kent hayatının içinde olan Odamız Mersin’in ihtiyaçlarına destek oldu”
MTSO’nun 18 Aralık 1886 yılında kurulduğunu hatırlatan Meclis Başkanı Hamit İzol, “Bugün kuruluşumuzun üzerinden 133 yıl geçmiş. Bu süre zarfında Odamızın Mersin’e kazandırdıklarını hatırlayabildiğim kadarıyla sizlerle paylaşmak istiyorum” dedi. Oda’nın Mersin’in ticari hayatının gelişmesinde her zaman öncü rol üstlendiğini kaydeden İzol şunları söyledi: 
“Mersin Limanı’nın, Serbest Bölge’nin, Organize Sanayi Bölgesi’nin Teknopark’ın, Sanayi Sitesi’nin kuruluşunda Odamız bilfiil görev üstlenmiş, maddi ve manevi katkı koymuştur. Kent hayatının hep içinde olan Odamız, Mersin’in ihtiyaçlarının karşılanmasına da destek olmuştur. Kentin ilk 4 yıldızlı otelinin, yani Mersin Oteli’nin kurulmasında Odamız öncülük etmiştir. Bunun yanında Mersin’e üç tane okul, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, iki tane sağlık ocağı, iki tane toplum merkezi, bir karakol kazandırmıştır.”
Doğrudan yapılan çalışmaların yanında MTSO’nun girişimleriyle gerçekleşen önemli çalışmalar bulunduğuna da dikkat çeken İzol, bu çalışmaları ise şöyle sıraladı: 
“Mersin Üniversitesi’nin kuruluşu, Mersin Limanı’nın özelleştirilmesi, kalkınma ajanslarının kuruluşu, Sanayi Sitesi’nin kuruluşu, Tarım Gıda İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin kuruluşu, turizm bölgelerinin ilanı, yeni Tıp Fakültesi Hastanesi’ne TOBB’un 5 milyon TL’lik desteğinin sağlanması, Serbest Bölge genişleme alanının ilanı.”

“Beklentilerimiz büyük”
Bugüne kadar önemli çalışmalara imza atıldığını, bundan sonrasında da önemli beklentiler içinde olduklarını dile getiren İzol, bu beklentilerin de takipçisi olacaklarını vurguladı. Öncelikli olarak tüm Mersin’in özlemle beklediği imar planlarının tamamlanmasını istediklerine değinen İzol, “Sektörlerimizin taleplerini karşılayacak ihtisas üretim ve ticaret bölgelerinin oluşturulması, Serbest Bölge genişleme alanının kamulaştırılması, lojistik merkezimizin kurulması, yapımı devam eden D-400 karayolu çalışmaları, otoyol – OSB bağlantısı çalışmaları ve havaalanı inşaatının en kısa sürede tamamlanması da beklentilerimiz arasında” dedi.  Turizm merkezlerinin yatırımcılara tahsis edilebilir hale getirilmesini istediklerini de anlatan İzol, kentsel dönüşümün de hızlı ve sağlıklı bir şekilde yürütülmesi gerektiğine dikkat çekti. 
Odalar, vakfılar, dernek ya da kulüplerde gönüllülük esasına göre görev alındığını, bu nedenle kent adına yapılan çalışmalara ciddi katkılar sağlandığını belirten İzol, “Bizim gibi kurumlarda ise üstlenilen görevler bir bayrak yarışı gibidir. Bizler de geçtiğimiz 2018 yılı Nisan ayında bayrağı devraldık. Ta ki 2022 yılı sonuna kadar taşıyacağız. Mersin iş dünyasının çatı kuruluşu olarak birlik ve beraberlik içerisinde, güçlü Mersin Lobisini oluşturmak ve bunu sürdürmek temel görevimizdir” dedi. 
Mevzuatla verilen görevleri yerine getirmenin yanında asıl görevlerinin üyeler başta olmak üzere Mersin’in kalkınması ve gelişmesi için çalışmak olduğunu anlatan İzol, “Bunun için elimizi değil, gövdemizi taşın altına koyarak tüm sorunların altından kalkacağımıza yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı. Konuşmasının sonunda birlik ve beraberlik mesajı veren İzol sözlerini, “Aldığımız bayrağı, birlik ve beraberliğimizi bozmadan, bizden sonra görev alacaklara gönül rahatlığıyla teslim edeceğimizden eminim” diye tamamladı.


Etiketler : mersin  mtso  133 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/c3315c85567868fcd350d87ccc4f4620.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42