MTSO Heyeti Ankara’dan müjdelerle döndü - Mersin İstikbal Gazetesi

MTSO Heyeti Ankara’dan müjdelerle döndü

Tamamlanan MTSO seçimleri sonrasında Meclis Başkanı Hamit İzol ve Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan başkanlığında Ankara’da Kalkınma Bakanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan’ı ziyaret eden MTSO Meclisi ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Çukurova Bölgesel Havaalanı’ndan sektörel sanayi siteleri kurulumuna kadar birçok konuda müjdeli haberlerle döndü.

Benzer Haber Başlıkları

 • AKİB'den Bakliyat Sektöründe Bir İlk

  20 Aralık 2018 Perşembe günü gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan karar gereği 2019 yılından başlamak üzere her sene 10 Şubat günü Dünya Bakliyat Günü olarak kutlanacak.

 • AKİB Meyve Sebze İhracatında Liderliğini Korudu

  Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatı, 2018 yılında bir önceki yıla kıyasla miktarda %14, değerde %4 oranında artış göstererek yaklaşık 2,325 milyar dolara yükseldi. Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği 2018’de 1,11 milyar dolarlık ihracat ve %48 pay ile Türkiye yaş meyve sebze ihracatına en çok katkı sağlayan Birlik oldu.

 • İhricatın %81'i AHBİB Gerçekleştirdi

  Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Türkiye’nin bakliyat ihracatının %81’ini gerçekleştirdi.

 • Turunçgillerde ihracat şampiyonu greyfurt oldu

  Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, yaptığı basın açıklamasında greyfurtun şampiyon olduğunu duyurdu. Kaçmaz,

 • En büyük sorun kalifiye eleman sorunu

  MTSO 13 No’lu Ulaşım Araçları İmalat, Satış ve Onarımı Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Kisin, otomotiv sektöründe kalifiye eleman ve çırak bulamamaktan şikayetçi oldu.

Son Güncelleme: 21 Nisan 2018, Cumartesi

 

 

MTSO Heyeti Ankara’dan müjdelerle döndü

 

 

Tamamlanan MTSO seçimleri sonrasında Meclis Başkanı Hamit İzol ve Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan başkanlığında Ankara’da Kalkınma Bakanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan’ı ziyaret eden MTSO Meclisi ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Çukurova Bölgesel Havaalanı’ndan sektörel sanayi siteleri kurulumuna kadar birçok konuda müjdeli haberlerle döndü. 

MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol ve Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan başkanlığındaki, Meclis Başkanlık Divanı ve Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan heyet tanışma ve yeni dönem çalışmaları anlatmak adına Ankara’da Kalkınma Bakanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan’ı ziyaret etti. Kalkınma Bakanlığında yaklaşık 1,5 saat süren görüşmede MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kızıltan ana hedeflerini anlattı. Kentteki tüm kurum, kuruluş ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte ortak lobi faaliyetleri sürdürmek istediklerini vurgulayan başkanlar, Bakan Elvan’a da verdiği destekler ve kente hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. Tüm Meclis Başkanlık Divanı ve Yönetim Kurulu Üyelerinin kendilerini tanıtıp sektörel sorunlarını dile getirmelerinin ardından Mersin projeleri masaya yatırıldı. 
Kabulde sözlerine seçimlerin ardından oluşan MTSO Yönetimi ve Meclisini kutlayarak başlayan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, “Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nı Mersin’in en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olarak görüyorum. Yeni oluşan Yönetimin Mersin’de birlik ve beraberliği sağlayacak bir misyonla yola çıkmasını da çok önemsiyorum. Birlikteliğin beraberinde başarı getirdiğine inanan biriyim. İnsanların birbirinden farklı düşünce yapısına sahip olmaları son derece doğal, aslında bu farklılıklar bizim zenginliğimiz, önemli olan farklı düşüncelerin bir araya gelerek ortak akılda buluşması. Bu, bizim kalkınmamız için son derece önemli” dedi.

“Havaalanı 2019’da hizmet vermeye başlayacak"
Görüşme, Mersin’de yürütülen projelerin son durumuna yönelik değerlendirmelerle devam etti. Üzerinde durulan ilk proje, kentin uzun zamandır beklediği Çukurova Bölgesel Havaalanı Projesi oldu. Altyapı inşaatının Haziran’da tamamlanacağını bildiren Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, üst yapı ihalesinin de sonuçlandırıldığını söyledi. İhaleyi uluslararası deneyime sahip bir firmanın üstlendiğini kaydeden Elvan, üst yapı inşaatının da en kısa sürede başlayacağını, 2019 yılında ise bu projenin hizmete gireceğini müjdeledi. 

Çeşmeli-Taşucu Otoyolu ihalesi 14 Ağustos’ta
Ulaşım alanında üzerinde durulan bir diğer yatırım Çeşmeli – Taşucu Otoyolu oldu. Bu otoyol ihalesine de yap işlet devret modeliyle ihaleye çıkıldığını açıklayan Elvan, tekliflerin 14 Ağustos’a kadar verileceğini açıkladı. Bu projenin tamamlanmasıyla birlikte kentin batı bölümünde yoğunlaşan trafiğin rahatlaması, kent merkezine ulaşımın hızlanması ve şehrin daha modern ulaşım hatlarına kavuşması ve bölgedeki turizm yatırımlarının artması hedefleniyor. 

“Sanayi yatırımları için yeni alanlar kapıda”
Kentin bir diğer önemli konusu olan sanayicinin yatırım için yer bulamama konusuna da değinen Lütfi Elvan, bu alanda devam eden çalışmaları ise şöyle sıraladı: 
“Tarım Gıda Teknoparkı’nın kuruluş kararı bildiğiniz üzere alındı. İşletici şirketin kurulması için çalışmalara hız verildi. Aynı şekilde Tarsus’ta Gıda Organize Sanayi Bölgesinin altyapı çalışmalarına başlanıyor. Özel bir müteşebbis tarafından yapılmakta olan Tarım Teknolojileri İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde de tahsislere kısa sürede başlanacak. Mevcut Organize Sanayi Bölgesinin genişleme çalışmaları da devam ediyor. OSB yönetimince yaratılan 1. Etap gelişme alanında parseller yatırımcılara tahsis edilebilir hale geldi. OSB Yönetimimiz buna ek olarak iki bölgede daha gelişme alanı yaratmak için çalışma yürütüyor. Bu çalışmaları da en kısa sürede sonuçlandırılacağız.” 
Mega Endüstri Bölgesi kurulum çalışmalarına başlandığını da bildiren Bakan Elvan, bu konuda da işlemlerin devam ettiğini ve çok kısa sürede bu konuya yönelik müjdeleri de paylaşacaklarını ifade etti. 

“Sanayi sitesi kurulumuna tam destek”
Büyük sanayi bölgeleri yanında karma ya da sektörel sanayi siteleri kurulumuna yönelik önemli adımlar atıldığına da dikkat çeken Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, şunları söyledi: 
“Merkez ya da ilçelerde sanayi siteleri ve sektörel sitelerin kurulmasına oldukça önemli destekler var. Bu konudaki ilgili yasal düzenlemeleri yaptık. Sanayi sitelerindeki işyeri büyüklükleri öncelikle 3 bin 500 metrekareye, ardından da 5 bin metrekareye çıkarıldı. Bu yatırımlar yapılırken gerek üst yapı, gerekse altyapı yatırımlarının tamamı düşük faizli Bakanlık kredisinden faydalanarak gerçekleştirilecek. Sektörler bir araya gelerek buldukları alanlarda yatırım için Bakanlığa başvurmaları halinde finansman ve bürokratik anlamda her türlü kolaylık sağlanacak. Bu sayede kent içinde, mahalle aralarındaki küçük ölçekli sanayi işletmelerimize daha iyi ve düzenli bir ortamda üretim yapabilecekleri alanlara taşınmalarına öncülük edeceğiz.” 
Bakan Elvan’ın son müjdesi ise Tarsus’a yönelik oldu. İlçenin uzun zamandır dile getirdiği üniversite talebinin karşılıksız kalmadığını ifade eden Elvan, Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından da uygun bulunan Tarsus Üniversitesi’nin Kanun Tasarısı’nın 20 Nisan’da Meclise sunulduğunu kaydedip, en kısa sürede Mersin’e bir üniversite daha kazandırılacağını müjdeledi. 

Etiketler : mersin  mtso  heyet  ankara 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/da3c32ed0d425b58cd9707f3b6ce5b72.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42