MTSO, yerel yöneticilerden ne bekliyor? - Mersin İstikbal Gazetesi

MTSO, yerel yöneticilerden ne bekliyor?

Yaklaşan yerel seçimler öncesinde MTSO düzenlediği bir organizasyonla Mersin’in yerel yöneticilerden beklentilerini tespit etti.

Benzer Haber Başlıkları

 • Kadın yönetici ile çalışan şirket, Y ve Z kuşağını kazanır

  Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’nden iş dünyasına çağrı: Kadın yönetici ile çalışan şirket, Y ve Z kuşağını kazanır

 • Türk Keneviri Araştırma Enstitüsü Kurulmalıdır

  Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye’de Kenevir üretimine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

 • AKİB'den Bakliyat Sektöründe Bir İlk

  20 Aralık 2018 Perşembe günü gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan karar gereği 2019 yılından başlamak üzere her sene 10 Şubat günü Dünya Bakliyat Günü olarak kutlanacak.

 • AKİB Meyve Sebze İhracatında Liderliğini Korudu

  Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatı, 2018 yılında bir önceki yıla kıyasla miktarda %14, değerde %4 oranında artış göstererek yaklaşık 2,325 milyar dolara yükseldi. Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği 2018’de 1,11 milyar dolarlık ihracat ve %48 pay ile Türkiye yaş meyve sebze ihracatına en çok katkı sağlayan Birlik oldu.

 • İhricatın %81'i AHBİB Gerçekleştirdi

  Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Türkiye’nin bakliyat ihracatının %81’ini gerçekleştirdi.

Son Güncelleme: 07 Aralık 2018, Cuma

 

MTSO, yerel yöneticilerden ne bekliyor?

Yaklaşan yerel seçimler öncesinde MTSO düzenlediği bir organizasyonla Mersin’in yerel yöneticilerden beklentilerini tespit etti. Siyasi Partilerin Mersin’de yürütecekleri çalışmalarına da ışık tutması hedeflenen etkinlikle, kentin ekonomisinden sosyal hayatına, fiziki şartlarının iyileştirilmesinden altyapısına kadar tüm beklentiler ve öneriler ele alındı.

2014 yılında gerçekleşen yerel seçimler öncesinde Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek “Mersin Başkanından Ne Bekliyor?” konulu bir arama konferansı düzenlenmesini sağlayan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), 2019 yerel seçimleri öncesinde bu etkinliğini tekrarladı. Kentteki sivil toplum örgütleri temsilcilerinden, üniversitelere, basın kuruluşu temsilcilerinden MTSO Meclis ve Komite Üyelerine kadar geniş katılımlı olarak düzenlenen ve İzgören Akademi tarafından yönetilen Arama Konferansı'nda yeni yerel yönetimden ne beklendiği sorusuna yanıt arandı. 
Katılımlı ve etkileşimli bir beyin fırtınası çalışması olan ve tüm gün devam eden Arama Konferansı, iki farklı oturumda gerçekleşti. Yaklaşık 200 kişinin katılımıyla gerçekleşen çalışmada her kesimin görüşleri alınmaya çalışıldı. MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ile Meclis Başkanı Hamit İzol tüm gün boyunca organizasyonu takip ederek çalışmalara destek verdi.
Mersin’in engelleri, fırsatları, tehditlerinin ele alındığı Arama Konferansı’nda, “Ben Başkan olsam ne yapardım?” sorusu tartışıldı. Eylem planı önerilerinin dile getirilip başkanda aranan özelliklerin saptandığı oturumlar dilek ve temennilerle sona erdi. 
Konferans sonrasında oluşturulacak sonuç raporu, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Adayları ile paylaşılarak Mersinlilerin ve Mersin iş dünyasının sorun ve beklentilerinden haberdar olmaları sağlanacak. Seçimler sonrasında başlayacak görev döneminde ise saptanan konuların takipçisi olunması hedefleniyor. 

Kızıltan: “Sorun tespiti ve çözümünde yer almak Mersin’e olan borcumuz”
Arama Konferansı’nın açılışında konuşan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, dünya değiştikçe, ekonomi gelişip dünyanın siyaset ve hizmet mantığı değiştikçe kentlerin yönetim anlayışının da değişmesinin doğal olduğunu söyledi. Yerel yönetimlerin de bu değişim mantığından muaf tutulmasının mümkün olmayacağını vurgulayan Kızıltan, “Mersin’in geleceği adına oluşan bu değişimlere katkıda bulunmak ve Mersin adına sorumluluklarımızı yerine getirmek için, "Mersin Başkanından Ne Bekliyor?" konulu bir Arama Konferansı tasarladık. Önce bunu iş dünyası olarak yapmayı planlasak da üniversitelerimiz olmadan, toplumun kılcal damarları olan Sivil Toplum Kuruluşları olmadan, kentin birçok farklı dinamiği olmadan, bu sorunların tespit ve çözümlerinin tam anlamıyla gerçeği yansıtmayacağını düşündük” dedi. Mümkün olduğunca, Mersin dinamiklerini bir araya getirmeye çalıştıklarına dikkat çeken Kızıltan, “Mersin ile ilgili önemli ve ciddi bilgi ve tecrübeleri olan siz değerli katılımcılarla, yerel yönetim temelinde sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi konuşacağız ve bunları kağıda dökeceğiz. Bu sorunların doğru tespit ve çözümünde yer almak Mersin’e olan borcumuzdur” ifadelerini kullandı.
Siyasetçilerin gelip geçeceğini, belediye başkanlarının, milletvekillerinin gelip geçeceğini kaydeden Kızıltan, sözlerini şöyle sürdürdü: 
“Ama biz hep buradayız. Bizim ailelerimiz, çocuklarımız burada. İşlerimiz, geleceğimiz bu kentte. Bu anlamda Mersin’in sorunları en çok bize yansımaktadır. Öte yandan, her anlamda sorunları çözülmüş bir Mersin’den de en büyük yararını görecek olanlar yine bizler olacağız.
Onun için “Mersin Yerel Yönetimlerden, Başkanlardan ne istiyor?” sorusunun cevabını bilimsel ve tarafsız bir şekilde ortaya koymak, hem sorumluluğumuz,  hem de geleceğimiz adına hayati bir konudur.”

“Yönetime talip kişiler için bulunmaz bir bilgi envanteri”
Yapılan çalışmanın aynı zamanda Mersin’i yönetmeye talip kişiler için de bulunmaz bir bilgi envanteri, yol haritası olacağını anlatan Ayhan Kızıltan, sonuçları tüm başkan adayları ile paylaşacaklarını bildirdi. “Kentin kendilerinden neler beklediğini açık, bilimsel ve olağanüstü tarafsız bir gözle sunacağız” diyen Kızıltan, olumsuz ve ayrıştırıcı siyasetin esiri olmayan bir başkanın, ayrıştıran değil birleştiren, halktan uzak değil, samimi şekilde halkın içinde olan, Mersin’i samimiyetle sevdiğini gösteren ve kentin düşüncelerine değer veren bir başkanın hizmet etmesini beklediklerini sözlerine ekledi. 

Etiketler : mersin  işkur  engelli 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/9c9ee365632ef5e852fd4c862d31631b.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42