Özdemir. "Ekonomik Savaşı Toplumsal Dayanışma İle Aşacağız" - Mersin İstikbal Gazetesi

Özdemir. "Ekonomik Savaşı Toplumsal Dayanışma İle Aşacağız"

Mersin Baro Yönetim Kurulu Başkanı Ö. Abdullah Özdemir, Ekonomideki son gelişmeleri yaptığı yazılı basın açıklamasında anlattı. Başkan Özdemir, “Günümüzde ekonomi, bir ülkenin sahip olabileceği en etkili silah konumundadır.

Benzer Haber Başlıkları

 • AKİB'den Bakliyat Sektöründe Bir İlk

  20 Aralık 2018 Perşembe günü gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan karar gereği 2019 yılından başlamak üzere her sene 10 Şubat günü Dünya Bakliyat Günü olarak kutlanacak.

 • AKİB Meyve Sebze İhracatında Liderliğini Korudu

  Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatı, 2018 yılında bir önceki yıla kıyasla miktarda %14, değerde %4 oranında artış göstererek yaklaşık 2,325 milyar dolara yükseldi. Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği 2018’de 1,11 milyar dolarlık ihracat ve %48 pay ile Türkiye yaş meyve sebze ihracatına en çok katkı sağlayan Birlik oldu.

 • İhricatın %81'i AHBİB Gerçekleştirdi

  Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Türkiye’nin bakliyat ihracatının %81’ini gerçekleştirdi.

 • Turunçgillerde ihracat şampiyonu greyfurt oldu

  Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, yaptığı basın açıklamasında greyfurtun şampiyon olduğunu duyurdu. Kaçmaz,

 • En büyük sorun kalifiye eleman sorunu

  MTSO 13 No’lu Ulaşım Araçları İmalat, Satış ve Onarımı Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Kisin, otomotiv sektöründe kalifiye eleman ve çırak bulamamaktan şikayetçi oldu.

Son Güncelleme: 23 Ekim 2018, Salı

 

EKONOMİK SAVAŞI TOPLUMSAL DAYANIŞMA İLE AŞACAĞIZ

 

Mersin Baro Yönetim Kurulu Başkanı Ö. Abdullah Özdemir, Ekonomideki son gelişmeleri yaptığı yazılı basın açıklamasında anlattı. Başkan Özdemir, “Günümüzde ekonomi, bir ülkenin sahip olabileceği en etkili silah konumundadır. Bu nedenle savaşlar artık eskiden olduğu gibi sadece ordularla değil, ekonomi kanalıyla da yapılmaktadır. Bunun en yakın örneğini ise ülke olarak son aylarda sert bir şekilde yaşadık. Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan sözde siyasi yaptırımlar, bizim sattığımız ürünlere konulan ek vergiler, uluslararası piyasalarda dolar ile yapılan gece işlemleri, ülkemize karşı gerçekleştirilen ekonomik manipülasyonlar, maruz kaldığımız bu saldırının en önemli silahları oldular. Bu durumun faiz, enflasyon, döviz kuru vb. göstergelerimiz üzerindeki olumsuz etkileri ile hala mücadele ediyoruz.

 TL Son İki Ayda Yüzde 22 Değer Kazandı

 Bu zorlu tabloya karşın, özellikle son iki ayda Türk Lirası’nın değer kazanması piyasalarımız açısından oldukça moral verici. Hükümetimizin kararlı duruşu ve almış olduğu önlemler ile Merkez Bankamızın uyguladığı politikalar neticesinde, bu dönemde Türk Lirası, Dolar karşısında yüzde 22 değer kazandı.

 Ancak tek başına Bakanlıklarımızın ve Merkez Bankamızın hamleleriyle bu iyileşmenin kalıcı olması mümkün değildir. Şu an TÜFE yüzde 25 ve ÜFE yüzde 46 seviyesine geldi. Özellikle sabit maaş ile çalışan vatandaşlarımızın gelirleri aynı düzeyde kalırken, maalesef harcamaları fazlasıyla arttı. Diğer yandan ticaret ile uğraşanlar da ürünlerini satmakta zorluk çekiyorlar. Piyasadaki bu durgunluk, yüksek enflasyon ve büyüme oranlarımızdaki düşüş stagflasyon tehlikesini ortaya çıkarmış durumda.

 Ülkemizin Tüm Dinamiklerine Önemli Görevler Düşüyor

 Bu kapsamda son bir ayda yaşadığımız olumlu gelişmelerin sürdürülebilir olmasının yolu toplumsal dayanışmadan ve ülkemizin tüm bileşenlerinin kenetlenmesinden geçmektedir. Bu çerçevede reel kesim, finans sektörü, sivil toplum kuruluşlarımız ve en önemlisi de tüketicilerimize önemli görevler düştüğü kanaatindeyim.

 Önümüzdeki dönemde bankalarımız özellikle kredi kanallarını açık tutmaya devam etmelidir. Bu kapsamda vade ve fiyatlamalarda esnek davranmalıdır. Mevcut kredilerin yeniden yapılandırılması konusunda, duruma tek taraflı yaklaşarak aşırı korumacı olmamalıdır. Kredilerin zamanından önce geri çağırılması ve yeni kefaletler istenmesi gibi ticaret hayatımızı zorlaştıracak uygulamalarda bulunmamalıdır. Özetle bankalarımız, her zaman olduğu gibi, reel sektörümüz açısından ticaretin finansmanını sürdürmeye devam etmelidir.

 Reel Kesim ve Finans Sektörü İşbirliği İçerisinde Olmalı

 Bu süreçte reel sektörün de üretim ve istihdam kapasitesi ile mevcut ihraç pazarlarını koruması büyük önem arz ediyor. Bunu yaparken de mevcut uygulamaların kötüye kullanılmaması gerekiyor. Örneğin KOBİ destek kredisi gibi piyasa şartlarına göre daha düşük faizli elde edilebilen krediler amacına uygun olarak üretime, yatırıma ve ihracata yönlendirilmeli. Daha yüksek faiz ile mevduat geliri elde etmek için suiistimal edilmemeli. Reel kesim ve finans sektörü iş birliği içerisinde olduğu sürece, başta döviz kurları ve fiyat seviyeleri olmak üzere, ekonomimizin yeniden dengeleneceği kanısındayım.

 Kötü Niyetli Kişiler Enflasyonu Körüklüyorlar

 Diğer yandan, sorunlarımızın aşılmasında en önemli görev tüketicilerimize düşüyor. Yaşamakta olduğumuz sorunlar ancak toplumumuz tarafından benimsenir ve sahiplenilirse aşılabilir. İçerisinde bulunduğumuz enflasyon ortamında, mevcut koşullardan yararlanmak isteyen bazı kötü niyetli fırsatçılar ürün fiyatlarında anormal denebilecek artışlar oluşturarak ne yazık ki enflasyonu daha da körüklüyorlar. Böylece haksız rekabete de neden oluyorlar.

 Fırsatçılara En Önemli Cevabı Tüketicilerimiz Verecektir

 Fırsatçılara verilecek en iyi cevap tüketicilerimiz tarafından olacaktır. Hükümetimiz tarafından yapılan denetimlerin yanı sıra, tüketicilerimizin bilinçli davranmaları gerekmektedir. Bu nedenle, tüketicilerimiz alım kararlarında rasyonel hareket ederek fırsatçıların önünü kesmeliler. Ürünlerin kalite ve maliyet analizlerini en iyi şekilde yaparak, kendileri açısından en makul fiyatları sunan satıcıları tercih etmeliler. Böylece kötü niyetli kişiler de fiyatlarını indirmek zorunda kalacaklar. Tüketicilerimiz, fırsatçıların bu ortamdan yararlanmalarına imkan vermeyerek, dürüst çalışanları ödüllendirmiş olacaklar. Ayrıca tüketicilerimizin bu tür satın alma kararları, piyasalarımızın dengeye kavuşması açısından da önemli katkı sağlayacaktır.

 Olumlu Gelişmeler Piyasalarımıza Moral Veriyor

 Son iki ayda dolar karşısında para birimimizin yüzde 22 değer kazanması olumlu bir gelişme. Yine, Hazine ve Maliye Bakanlığımızın, eurobond ihracı gerçekleştiriyor olması, piyasalarımız açısından rahatlatıcı bir adım. Ayrıca, son bir ayda Akbank ve İşbankası önemli miktarlarda yeni sendikasyon kredisi imzaladılar. Likidite sıkıntısı yaşayan firmalarımız şu anda daha uygun maliyetler ile kredi bulabiliyorlar.

 Ekonomimizin mevcut durumunda, enflasyon içerisinde durgunluk riski ile karşı karşıyayız. Bu bağlamda, Hükümetimizden beklentimiz, şimdiye kadar olduğu gibi, piyasalarımıza güven aşılayacak somut adımlarını devam ettirmesidir. Toplumsal dayanışmamızı güçlendirerek sürdürdüğümüz sürece bu sıkıntıları aşacağımızı ve bu ekonomik savaştan başarıyla çıkarak, istikrar ortamına yeniden kavuşacağımıza inanıyorum.”

 

Etiketler : borsa  mersin  ekonomi  savaş 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/2c29a5ec5203340bc58723bdc01f85e8.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42