Sulama Birliklerinin Sorunları Mecliste - Mersin İstikbal Gazetesi

Sulama Birliklerinin Sorunları Mecliste

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonunda Sayın Bakana sulama birliklerinin sorunları ve yapısı, DSİ prosedürlerine takılan vatandaşın sorunları, Toplulaştırma, hazine arazilerinin satışı ve çiftçinin sorunlarını aktararak bu konularla ilgili yeniden düzenleme yapılmasını istedi.

Benzer Haber Başlıkları

 • AKİB'den Bakliyat Sektöründe Bir İlk

  20 Aralık 2018 Perşembe günü gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan karar gereği 2019 yılından başlamak üzere her sene 10 Şubat günü Dünya Bakliyat Günü olarak kutlanacak.

 • AKİB Meyve Sebze İhracatında Liderliğini Korudu

  Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatı, 2018 yılında bir önceki yıla kıyasla miktarda %14, değerde %4 oranında artış göstererek yaklaşık 2,325 milyar dolara yükseldi. Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği 2018’de 1,11 milyar dolarlık ihracat ve %48 pay ile Türkiye yaş meyve sebze ihracatına en çok katkı sağlayan Birlik oldu.

 • İhricatın %81'i AHBİB Gerçekleştirdi

  Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Türkiye’nin bakliyat ihracatının %81’ini gerçekleştirdi.

 • Turunçgillerde ihracat şampiyonu greyfurt oldu

  Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, yaptığı basın açıklamasında greyfurtun şampiyon olduğunu duyurdu. Kaçmaz,

 • En büyük sorun kalifiye eleman sorunu

  MTSO 13 No’lu Ulaşım Araçları İmalat, Satış ve Onarımı Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Kisin, otomotiv sektöründe kalifiye eleman ve çırak bulamamaktan şikayetçi oldu.

Son Güncelleme: 17 Mart 2018, Cumartesi

 

 

BAKİ ŞİMŞEK” MERSİN SULAMA BİRLİĞİNİN YAPISI KORUNMALIDIR”

 

 

 

 

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek  Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonunda  Sayın Bakana sulama birliklerinin sorunları ve yapısı, DSİ prosedürlerine takılan vatandaşın sorunları, Toplulaştırma, hazine arazilerinin satışı ve  çiftçinin sorunlarını aktararak bu konularla ilgili yeniden düzenleme yapılmasını istedi.

Sulama birliklerinin yapısının korunması gerektiğini, ayrıca birliklerin topyekün zan altında bırakılmaması gerektiğini belirten Şimşek; bütün sulama birliklerinin devre dışı bırakılmasının uygun olmayacağını, yolsuzluk yapan  varsa herkesin ferdi olarak cezasını çekmesi gerektiğini söyledi. Sulama birliklerinin yarı kamu kurumu olsa da devlet gibi davranamadığından çiftçinin evine haciz gönderemediklerinden şu an hemen hemen hepsinin tahsilat sorunu yaşadığını  söyledi.

Baki Şimşek “Sulama birlikleriyle ilgili sıkıntı çok büyük. Sulama birliklerinin yönetimindeki ve meclisindeki kişilerin çoğunluğu muhtar. Buradaki insanların topyekûn bir zan altında bırakılması doğru bir anlayış değil. Yanlış yapan varsa herkes yaptığı yanlışın bedelini ferdî olarak ödesin. Yasalar açık, yolsuzluk yapan varsa devlet görevini yapsın. Her sulama birliğinin başına bir görevli atanacak ve bu da çiftçilerin lehine bir durum olmayacak. Sulama birlikleri DSİ'ye devredilecek, DSİ de sulamayla ilgili paraları çiftçilerin desteklemelerinden kesecek diyorsunuz, çok güzel yaklaşım. Bu yetkiyi keşke daha önce sulama birliklerine verseydiniz. O zaman birlikler bugün yaşadıkları sıkıntıların hiçbirisini yaşamazdı çünkü sulama birliklerinin hepsi tahsilat sorunu yaşıyor. Sulama birliği yarı kamu kurumu olsa da devlet gibi davranamıyor,  çiftçinin evine haciz gönderemiyor. Bunu yapabilmesi mümkün değil. Dolayısıyla, bu rakamlarla sulama birliği de doğru hizmet üretemiyor. Bugün yapılan kanallara bakın. Çukurova'da yapılan kanalların tamamı atıl durumda. Hiçbir sulama birliğinin bu bütçelerle o kanalların bakımını yapabilmesi mümkün değil ama Türkiye Cumhuriyeti devleti 1960 yılından 1970-80 yılına kadar ovanın her tarafına kanallar açmış, trilyonlarca yatırım yapmış kısıtlı imkânlarla ama bu kanalların iyileştirmesi, betonlanması, temizliği  yıllarca ihmal edilmiş. Yıllarca ihmal edildiği için de bugün birçok sorunla karşılaşıyoruz.”dedi.

KANAL SATIŞLARI BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ VASITASIYLA YAPILMALIDIR

DSİ’ye bağlı birçok kanalın kapatıldığını, özellikle drenaj kanallarının kapatıldığını, vatandaşın DSİ’nin bir kanalını alabilmesi için başvurduğu zaman evrakın Başbakanlık birimine kadar imzaya gittiğini ve prosedür uzadığı için çiftçinin mağdur olduğunu söyleyen Şimşek; yetkinin direkt bölge müdürlüklerine verilmesi gerektiğini ve bu satışların bölge müdürlükleri  kanalıyla yapılması gerektiğini söyledi.

DAMLA SULAMA PROJESİ VE TOPLULAŞTIRMA ÇALIŞMALARI HIZLANDIRILMALIDIR.

     Damla sulamanın bütün yurt sathında doğru bir proje olduğunu, ancak projenin ağır işlediğini belirten Şimşek şunları söyledi. Baki Şimşek “Mutlaka acil kamulaştırma kararının alınıp bu işin hızlandırılması lazım çünkü biz hâlâ yediğimiz muzun yüzde 50'sini ithal ediyoruz.Özellikle Anamur-Bozyazı bölgesi ve şu anda Tarsus'a kadar iklimlendirmeyle Mersin'in her yerinde muz yetiştirilebiliyor.

Yani bu projenin hızlandırılması lazım. Çukurova'da hâlâ vahşi sulama yoğun bir şekilde yapılıyor; mısır ekilen, buğday ekilen, bahçe olan bölgelerdeki sulamanın şu anda yüzde 70-80'si hâlâ vahşi sulamayla yapılıyor. Mısır tarlalarında damla sulama göremezsiniz, soya ekilen yerlerde damla sulama neredeyse göremezsiniz. Bununla ilgili de tabii bu birden olabilecek bir şey de değil yani vatandaşımın buna göre bir düzen alması, yatırım yapması lazım. Bunun artırılması, elbette su tüketiminin azaltılması lazım “ dedi.

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek; toplulaştırma çalışmalarının hızlandırılması, toplulaştırma yapılırken  doğru yerlerin seçilmesi  ve kırsal alanda toplulaştırma yapılmasının sıkıntı yarattığını  ve  köy halkı tarafından da  istenmediğini vurgulayarak şunları söyledi “Benim kendi seçim bölgemde yapılan, yıllardır devam eden toplulaştırmada henüz sonuca ulaşılamıyor. Bunun yanında bir de toplulaştırılması yapılmaması gereken bölgelerde, toplulaştırma çalışmaları yapılıyor. Yani kırsal arazilerde, insanların 5, 10, 20 dönüm içinde zeytininin olduğu, narenciyenin olduğu bazı köylerde de toplulaştırma çalışmaları yapılıyor. Oradaki köy halkının talebi bu kırsaldaki toplulaştırma çalışmalarının yapılmaması çünkü zaten küçük araziler, toplulaştırma yaptığınız zaman orada bir adamın bir tane zeytin ağacını komşusuna verseniz o köylerde cinayet çıkar, bunun önünü alamazsınız. “ dedi.

BELEDİYE VE MÜCAVİR ALAN DIŞINDAKİ HAZİNE ARAZİLERİNİN SATIŞI DA YAPILMALIDIR.

         Belediye ve mücavir alan sınırları içerisindeki tarım arazilerinin satışıyla alakalı çıkan torba yasada ilave düzenlemeler yapılması gerektiğini söyleyen Şimşek; belediye ve mücavir alan dışındaki arazilerin satışının da yapılması gerektiğini, asıl tarım arazilerinin bu araziler olduğunu söyledi.Şimşek“2014 yılına kadar belediye ve mücavir alan sınırları dışındaki hazine arazilerini, içindekileri vatandaş alabilirken şu anda belediye ve mücavir alan sınırı dışındakileri vatandaş alamıyor, aynı haktan faydalanamıyor. 3194 sayılı kanuna ek bir madde konularak bu konunun çözümlenmesini istiyoruz. “ dedi.

      

    

  

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler : mersin  sulama  birlik  meclis  milletvekili  baki  şimşek 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/273e8971b3648ce8b5961a9e15b0d8e0.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42