Yatırımcıya cansuyu verilmesi gerekmektedir - Mersin İstikbal Gazetesi

Yatırımcıya cansuyu verilmesi gerekmektedir

MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, yaptığı basın açıklaması ile iş insanlarının sorunlarını dile getirdi. Başkan Engin, “ Dünya çapında başlayan ticaret ve gümrük savaşları ekonomik olarak birçok ülkeyi etkilemiştir.

Benzer Haber Başlıkları

 • Bakliyatın Önemi Konuşuldu

  İstikbal Haber/Mersin-“Dünya Bakliyat Günü” etkinlikleri kapsamında Mersin Ticaret Borsası ev sahipliğinde “Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Yaşam İçin Bakliyat” sloganıyla düzenlenen etkinlik ile “Dünya Bakliyat Günü” Kutlandı.

 • 1000 Girişimci için İmzalar Atıldı

  Bitlisliler Dayanışma ve Kültür Derneği yönetimi Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa KUTLU’ yu ziyaret etti. Bitlisliler Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Tahsin KIRBOĞA

 • Mahir Eller Projesi ile hedef 3 bin nitelikli işgüc

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırmaları Vakfı (TEPAV) ortaklığında Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) işbirliğinde Mersin’in de aralarında bulunduğu 12 ilde yürütülen

 • 2019’un ilk ayında ekonomide hangi gelişmeler yaşandı?

  Medya Takip Merkezi (MTM), Ekonomi Gazetecileri Derneği için yaptığı araştırmada Ocak ayının ekonomi başlıklarını belirledi. İşte 2019’un ilk ayında ekonomi gündeminde öne çıkan başlıklara dair detaylar…

 • İŞKUR ve SGK'dan MÜSİRAD'a Ziyaret

  Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa KUTLU, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Vekili Suat TURANLI ile, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği MÜSİAD Mersin Şubesini ziyaret ettiler.

Son Güncelleme: 09 Ekim 2018, Salı

 

Yatırımcıya cansuyu verilmesi gerekmektedir

       

MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, yaptığı basın açıklaması ile iş insanlarının sorunlarını dile getirdi. Başkan Engin, “ Dünya çapında başlayan ticaret ve gümrük savaşları ekonomik olarak birçok ülkeyi etkilemiştir.

Geçtiğimiz yıllarda işlerini büyütmek isteyen iş insanları bankalara borçlanarak yeni atılımlara başladılar. Piyasaların daralması ve döviz kurlarındaki yükselişler nedeni ile şimdi bu borçları ödemek oldukça güç duruma gelmiştir. Özellikle de reel sektörlerde bu sıkıntı daha hissedilir durumda… Daralan piyasada ayakta durmaya ve yarını planlamaya çalışan küçük ve orta büyüklükteki işletmelere yönelik bir adım atılması gerekmektedir.

Yeni bir umut ile bankaya gidenlerden, yapılandırma taleplerine karşılık teminat artırımı istenilmektedir. Oysaki en iyi bankacılık kriz ortamında yapılmalıdır. Can suyu verilmemesi sonucu şartelleri indiren her firma hem bankaların hem de devletin zararınadır. Çünkü bankaların en iyi müşterileri yatırımcı ve girişimcilerdir. Yatırımların yapılmadığı yerde banka ve finans kuruluşlarına pek ihtiyaç duyulmamaktadır.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) takdiri üyelere ait olmak üzere, tavsiye niteliğinde yeni bir karar almıştır. Bu karar göre; 30 Nisan 2019'da vadesi dolacak kredilerinin 6 aya kadar ana para ödemesiz 24 aya kadar vadelendirilebilecektir. Şüphesiz tavsiye karar, iş insanları ve firmalarımızı rahatlatacaktır. Ancak bu kararın tavsiye değil de, bağlayıcı olması gerekmektedir.

Reel sektörün sorunu sadece borçların yapılandırılması ile bitmemektedir. Yeni kredilerin önün açılması ve faiz oranlarının düşürülmesi gerekmektedir. Çünkü daralan piyasada verilecek yeni krediler ile firmalar,  biraz nefes alıp ileriye dönük hamle yapabileceklerdir. İyi günde ihtiyaç, evlilik, taşıt kredisi kullanılması için insanları teşvik eden finans kuruluşlarının insanlarımıza bugün de rahatlamaları için yardımcı yardımcı olması gerekmektedir.

Özel veya kamu bankası demeden bütün bankalar yatırımcılarımızın önünü açmalıdır. Daha önceki açıklamamda ifade ettiğim gibi; “Yağmurlu günde şemsiyeyi çekmemek, ıslananların üstüne tutmak gerekir. Bankaların ve hükümetin acilen şemsiyelerini açmalarını ve KOBİ’lerimizi zatürre olmaktan kurtarması en büyük arzumuzdur.”

Son zamanlarda bankalar şirketleri gruplamaktadır. Birden fazla ortaklığı olan şahısların hiçbir sorunları olmadığı halde, bankalar tarafından ortaklarının risk oranına bakılarak, kredi verilmemektedir. Hukuksal olarak bireyin ve firmaların bir ortağının borcundan dolayı kredi alamaması borcun bireyselliğine aykırıdır. KGF’nin borcu olmayan ortakları risk grubundan çıkarması gerekmektedir.

İş insanlarının firmalarını konkordato ilan etmek zorunda kalması ile onlardan ürün alan ve veren alt yüklenicilerden küçük esnafa kadar herkes olumsuz etkilenmektedir. Konkordato ilanlarının sayısının artmaması için Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu ile Hükümetimiz tarafından bankaların bu durumuna çözüm bulunması hem yatırımcı hem de ülkemizin çıkarına olacaktır.

 Bankalardan aldıkları krediler ile üretime devam eden sanayicilerimizin her zamanki gibi borçlarına sadık kalacaklarından kimsenin şüphesi olmamalıdır.”

 


Etiketler : mersin  mesiad  sanayici  cansuyu 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/44e8b7f724458a08ff67fae071f5cd7e.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42