25’inci Ahilik Kültürü Haftası Kutlama Töreni Vali Su’nun Katılımıyla Gerçekleştirildi - Mersin İstikbal Gazetesi

25’inci Ahilik Kültürü Haftası Kutlama Töreni Vali Su’nun Katılımıyla Gerçekleştirildi

Vali Ali İhsan Su, 17-23 Eylül tarihleri arasında Mersin’de bu yıl 25’incisi düzenlenen ‘Ahilik Kültürü Haftası’ kutlama programına katıldı.

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 21 Eylül 2018, Cuma

 

25’inci Ahilik Kültürü Haftası Kutlama Töreni Vali Su’nun Katılımıyla Gerçekleştirildi

 

Vali Ali İhsan Su, 17-23 Eylül tarihleri arasında Mersin’de bu yıl 25’incisi düzenlenen ‘Ahilik Kültürü Haftası’ kutlama programına katıldı.

 

Mersin Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (MESOB) tarafından Ulu Cami Meydanı’nda düzenlenen törene, Mersin Milletvekilleri Hacı Özkan ve Alpay Antmen, MESOB Başkanı Talat Dinçer, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, il protokolü, meslek kuruluşlarından başkan ve temsilciler, esnaflar ile öğrenciler katıldı.

 

Törende yaptığı konuşmaya, sahip olduğu zengin kültürel mirası ile Milletimizin dünya medeniyetine birçok armağanlar sunduğunu belirterek başlayan Vali Su, sanatın, ticaretin ve mesleğin, olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğunu ifade ettiği Ahilik geleneğinin de bu kültürel miraslarımız arasında önemli bir yer tuttuğunu dile getirdi.

 

Mesleki değerler yanında toplumda sevgi, saygı, kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma hasletleri ile toplumsal gelişmeye de çok önemli katkılar sunan Ahilik teşkilatının, toplumsal yapımızın yüzyıllar boyunca bozulmadan sürdürülmesinde büyük bir önem arz ettiğinin altını çizerek konuşmasını sürdüren Vali Ali İhsan Su, bu nedenle ecdadımız tarafından uygulanan bu sistemin günümüzde de esnafımızca benimsenmeye devam edilerek yaşatılmasının oldukça önemli olduğunun üzerinde durdu.

 

Konuşmasının devamında, Ahilik sisteminin sağladığı verimliliğin yanı sıra, ticari ve toplumsal ilişkilerde; dürüstlük, güvenilirlik, saygı, hak ve hukuka riayet etme ile güler yüzlü olma ilkelerini esas alan Ahilik sisteminin uygulanmasının, kardeşliğimizin pekişmesine de büyük katkılar sunduğuna değinen Vali Su, “Biz bu zamana kadar her zaman esnafımızın ve sanatkarımızın yanında olduk, bundan sonra da yanlarında olmaya devam edeceğiz. Bizler sizler için, vatandaşlarımız için varız. Bu hizmetleri en hızlı bir şekilde yerine getirebilmek için üstün gayret gösteriyoruz, göstermeye de devam edeceğiz.” şeklinde konuştu ve sözlerini esnaf ve sanatkârımızın ‘Ahilik Haftası’nı kutlayarak noktaladı.

 

Mersin Milletvekilleri Hacı Özkan ile Alpay Antmen ve MESOB Başkanı Talat Dinçer’in de günün anlam ve önemine binaen birer konuşma yaptıkları programda, Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibinin gösterisinin ardından ayrıca usta oyuncular tarafından temsili ‘Şet Kuşatma Töreni’ sahnelendi.

 

MESOB tarafından seçilen ‘Yılın Ahisi’ne Vali Su tarafından, ‘Yılın Ustası’, ‘Yılın Kalfası’ ve ‘Yılın Çırağı’na ise protokol üyeleri tarafından ödüllerinin verilmesiyle devam eden program, Mersin ESOB Yönetim Kurulu tarafından ‘Ahilik’ unvanı verilen Vali Ali İhsan Su’nun ‘Şet Kuşanması’ ve ‘Kaftan Giymesi’ sonrasında törene katılanlara geleneksel ‘Ahilik Pilavı’nın dağıtılmasıyla sona erdi.

 

Program sonrasında Mersin Milletvekilleri Özkan ile Antmen’in yanı sıra MESOB Başkanı Dinçer ve protokol üyeleriyle birlikte çevre esnafını bir bir ziyaret ederek bu önemli haftalarını kutlayan Vali Ali İhsan Su, esnafa hayırlı iş ve bol kazanç temennisinde bulundu. 20.09.2018

 

 

Etiketler : mersin  vali  ahi  kutlama 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri