6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali başladı - Mersin İstikbal Gazetesi

6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali başladı

17-18 Kasım’da 6.’si gerçekleştirilecek olan Uluslararası Mersin Narenciye Festivali, görkemli açılış töreni, 25 ülkeden yabancı dans topluluğunun kendi ülkelerine ait kostümlerle gerçekleştirdiği korteji ile başladı.

Benzer Haber Başlıkları

 • Bölgemizde sağanak Yağış Bekleniyor

  Doğu Akdeniz'de beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların; bugün (10.12.2018) akşam saatlerinden sonra Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75 Kg/m2) olacağı tahmin edildiğinden meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 • 10 Aralık İnsan Hakları Günü Mesajı

  Mersin Valisi Ali İhsan Su'dan İnsan Hakları Günü mesajı, Vali SU, "Tüm insanların dil, din, ırk, cins ve yaş gibi farklılıklarıyla doğuştan ve eşit bir şekilde sahip oldukları hak ve özgürlükleri teminat altına alan ve 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 70. yıl dönümünü kutluyoruz.

 • Mersin Yazarları Rüştü Aydın’la devam dedi

  Mersin Yazarlar Derneği Olağan 5. Genel kurulunu yaptı. Tek liste halinde gidilen seçimde Başkan Rüştü Aydın güven tazeledi.

 • Mersinden Suriye’ye İnsani Yardım

  Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile Suriye’nin Azez bölgesinde Suriyeli savaş mağdurlarına ulaştırılmak üzere 26 ton un yüklü yardım tırı 06.122018 Perşembe günü öğle saatlerinde Mersinden Kilis Öncüpınar sınır kapısına doğru yola çıktı.

 • Başkan Tuna, Gayemiz Mersinimizi İleriye Götürmektir

  Toroslar Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna; “Hizmetlerimiz, gelecek için referansımızdır” diyerek, sivil toplum kuruluşları, hemşehri dernekleri ve vatandaşlarla kucaklaşmaya devam ediyor.

Son Güncelleme: 17 Kasım 2018, Cumartesi

 

6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali başladı

17-18 Kasım’da 6.’si gerçekleştirilecek olan Uluslararası Mersin Narenciye Festivali, görkemli açılış töreni, 25 ülkeden yabancı dans topluluğunun kendi ülkelerine ait kostümlerle gerçekleştirdiği korteji ile başladı.

Mersin Ticaret Borsası koordinatörlüğünde gerçekleştirilen 6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali Mezitli sahili Side Harabelerindeki açılış konuşmaları ve ardından dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen yabancı dans toplulukları ve 55 yerli grubun 2 bin 500 kişiden oluşan korteji ile başladı.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Mersin Ticaret Borsası ve Festival İcra Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, Türkiye’de meyve ile süsleme yapılan ilk festival olan Uluslararası Mersin Narenciye Festivali hazırlıklarının aylar öncesinden başladığını söyledi. Özdemir, “On bin saati aşan işgücünün harcandığı ve 70 bin kilo, 500 bin adet narenciyenin süsleme aracı olarak kullanıldığı Türkiye'nin tek festivaliyiz. Amatör bir organizasyon ekibi ile, şöhret isimlerin arkasına ve konserlerin gölgesine sığınmadan, bir festival yapılabileceğini gösteriyoruz. Yüz binlerce Mersinliye, iki gün süren, eğlence dolu bir şenlik ortamı sunuyoruz” dedi.

Narenciye üretici ve ihracatçısının alın terlerinin karşılığını almalarını istediklerini kaydeden Özdemir, “Narenciye ürünlerinde arz fazlamız var. Narenciye tüketiminin ve ihracatının artması ana hedefimiz olmalıdır. Narenciyede marka yaratmanın ve marka değerini artırmanın yollarını bulmalıyız. Tüm bu sorunlarımızın aşılmasında Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın desteklerini esirgemeyeceğine gönülden inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Narenciye Festivali’ni Mersin'in ve Türkiye'nin festivali yapmak istediklerinin altını çizen Özdemir, “Festivalimizin yeniden canlanmasına sağladıkları önemli katkılar için başta Sayın Valimiz Ali İhsan Su olmak üzere, Emeği geçen herkese en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Uluslararası Mersin Narenciye Festivali Dayanışma Örneğidir

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da, Mersin’de üretilen ve nesillere yön veren narenciyenin coşkusu ile tüm kentin festivalde birlikte olduğunu söyledi. Mersin’in marka kent vizyonu olduğunu belirten Kocamaz, Kentimizin her geçen gün artan marka değeri ile birlikte hem Türkiye hem de dünya çapında birçok ilke imza atmayı başardığını kaydetti.

Tarımın Mersin’i Mersin yapan en önemli değerlerden biri olduğuna dikkat çeken Kocamaz, “Narenciyenin adını tüm dünyaya duyurmak için çabalıyoruz. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali ile tarımın iyileştirici güç olduğunu görüyoruz. Festival kentin topraklarının en güzel rengini oluşturan narenciyemiz ile yerel, ulusal ve uluslararası alanda kenti tanıtmada, marka değerini yükseltmede büyük bir önem arz eder. Festivalimiz kentin tanıtımına ve bilinirliğine katkı sağlayan, üretici ve kent halkını aynı platformda buluşturan uluslararası bir dayanışma örneğidir. 30 ülkeden 700 yabancı konuğumuz ve hemşehrilerimiz ile kardeşliğin mutluluğu ve coşkusunu yaşıyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.

  

Mersin Valisi Ali İhsan Su ise, Mersin’in narenciye üretiminde yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın da sayılı illeri arasında olduğunu vurgulayarak, festivalin Mersin’in bu özelliğini öne çıkaracak bir etkinlik olduğunu kaydetti.

Festival Narenciyenin Dünyada Tanıtılmasına Katkı Sağlayacak

Kentin tüm dinamikleri ile birlikte festivali gerçekleştirmenin coşkusunu yaşadıklarını belirten Su, “Görsel bir şölen havası içerisinde güzel bir festivali beraber yaşayacağız. Bu festivalle beraber ülkemiz genelinde ve ilimiz özelinde narenciye daha iyi tanıtılacak, tüm dünyada hem tüketilmesine hem tanıtılmasına hem de narenciye ile ilgili neler yapılabileceğinin ortaya konmasına yönelik çalışmaya ortaya çıkacak. Aynı zamanda festivalle birlikte yeni pazar ve üretim imkanlarının sağlanmasına ve narenciye dışında da ilimizin diğer değerlerinin tanıtılmasına katkı sağlayacak.” şeklinde konuştu.

2 gün boyunca Mezitli sahil şeridinde yapılacak olan 6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali’ne tüm Mersinlileri davet eden Su, emeği geçenlere teşekkür etti.

Bu Festivalde Dans Var, Enerji Var, Hayat Var

Festival Narenciye Temalı Defile, Sierra Leone, Gürcistan, Kazakistan, Hindistan, Osetya, Irak, Moldova, Azerbaycan, Ukrayna, Acaristan, Tataristan, Guinea, Kamerun, Belarus, Rusya, KKTC, İran, Letonya, Hırvatistan, Kırgızistan, Bulgaristan, Bosna Hersek ülkelerinin dans gösterisi, Narenciyeli Lezzetler Sergisi ve Gastro Şovlar, Flyboard Gösterisi, Yelken Yarışları, Akdeniz Bölge Komutanlığı Bandosu, MDOB Konseri, Uğur Okulları Jimnastik Ekibi ve Salsapark, Yenişehir Belediyesi Zumba Ekibi ve Mizansen, Mersin Üniversitesi Halk Dansları Ekibi, Mersin Büyükşehir Belediyesi Halkoyunları, Polifonik Korolar Konseri, Toroslar Belediyesi Halk Oyunları, Mezitli Belediyesi Zumba, Ateşli Flyboard Gösterisi ile gün boyu devam edecek.


Etiketler : mersin  narenciye  festival 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri