6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali başladı - Mersin İstikbal Gazetesi

6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali başladı

17-18 Kasım’da 6.’si gerçekleştirilecek olan Uluslararası Mersin Narenciye Festivali, görkemli açılış töreni, 25 ülkeden yabancı dans topluluğunun kendi ülkelerine ait kostümlerle gerçekleştirdiği korteji ile başladı.

Benzer Haber Başlıkları

 • Dinçer, “Belediyeler sanayi sitesi için arkamızda durmadı”

  Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, kentin batısına ve doğusuna olmak üzere iki ayrı bölgede kurmak istedikleri 5 bin işyeri kapasiteli modern sanayi sitesi projelerini belediyelerin arkalarında durmaması sonucu hayata geçiremediklerini söyledi.

 • Başkan Tollu’ya Erdemli Halinde Büyük İlgi

  Erdemli Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Başkan Adayı Mükerrem Tollu, AK Parti Erdemli İlçe Başkanı Mehmet Topçu, MHP İlçe Başkanı Fatih Serin, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Erdemli Komisyoncular Derneğini ve hal esnaflarını ziyaret etti.

 • Tarhan'dan Baro'ya Ziyaret

  Mezitli Belediye Başkanı Neşeti Tarhan, yeniden belediye başkan adayı gösterilmesi sebebiyle, yerel seçim öncesinde CHP Mezitli İlçe Başkanı Bayram Yıldırım ile birlikte, Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz’a ve...

 • Akdeniz Belediyesi'nden Ücretsiz Bez Torba

  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde alınan ve 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren naylon ve plastik alışveriş poşetlerinin ücretli olmasını içeren Çevre Yasası’na bir destek de Akdeniz Belediyesi'nden geldi. Akdeniz Belediyesi;

 • Yürüyüş ve Eylemler Yasaklandı

  Mersin İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı basın açıklamasına göre, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’ in başlattığı -sözde- açlık grevine destek mahiyetindeki ve terörist başı Abdullah Öcalan için yapılacak

Son Güncelleme: 17 Kasım 2018, Cumartesi

 

6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali başladı

17-18 Kasım’da 6.’si gerçekleştirilecek olan Uluslararası Mersin Narenciye Festivali, görkemli açılış töreni, 25 ülkeden yabancı dans topluluğunun kendi ülkelerine ait kostümlerle gerçekleştirdiği korteji ile başladı.

Mersin Ticaret Borsası koordinatörlüğünde gerçekleştirilen 6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali Mezitli sahili Side Harabelerindeki açılış konuşmaları ve ardından dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen yabancı dans toplulukları ve 55 yerli grubun 2 bin 500 kişiden oluşan korteji ile başladı.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Mersin Ticaret Borsası ve Festival İcra Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, Türkiye’de meyve ile süsleme yapılan ilk festival olan Uluslararası Mersin Narenciye Festivali hazırlıklarının aylar öncesinden başladığını söyledi. Özdemir, “On bin saati aşan işgücünün harcandığı ve 70 bin kilo, 500 bin adet narenciyenin süsleme aracı olarak kullanıldığı Türkiye'nin tek festivaliyiz. Amatör bir organizasyon ekibi ile, şöhret isimlerin arkasına ve konserlerin gölgesine sığınmadan, bir festival yapılabileceğini gösteriyoruz. Yüz binlerce Mersinliye, iki gün süren, eğlence dolu bir şenlik ortamı sunuyoruz” dedi.

Narenciye üretici ve ihracatçısının alın terlerinin karşılığını almalarını istediklerini kaydeden Özdemir, “Narenciye ürünlerinde arz fazlamız var. Narenciye tüketiminin ve ihracatının artması ana hedefimiz olmalıdır. Narenciyede marka yaratmanın ve marka değerini artırmanın yollarını bulmalıyız. Tüm bu sorunlarımızın aşılmasında Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın desteklerini esirgemeyeceğine gönülden inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Narenciye Festivali’ni Mersin'in ve Türkiye'nin festivali yapmak istediklerinin altını çizen Özdemir, “Festivalimizin yeniden canlanmasına sağladıkları önemli katkılar için başta Sayın Valimiz Ali İhsan Su olmak üzere, Emeği geçen herkese en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Uluslararası Mersin Narenciye Festivali Dayanışma Örneğidir

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da, Mersin’de üretilen ve nesillere yön veren narenciyenin coşkusu ile tüm kentin festivalde birlikte olduğunu söyledi. Mersin’in marka kent vizyonu olduğunu belirten Kocamaz, Kentimizin her geçen gün artan marka değeri ile birlikte hem Türkiye hem de dünya çapında birçok ilke imza atmayı başardığını kaydetti.

Tarımın Mersin’i Mersin yapan en önemli değerlerden biri olduğuna dikkat çeken Kocamaz, “Narenciyenin adını tüm dünyaya duyurmak için çabalıyoruz. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali ile tarımın iyileştirici güç olduğunu görüyoruz. Festival kentin topraklarının en güzel rengini oluşturan narenciyemiz ile yerel, ulusal ve uluslararası alanda kenti tanıtmada, marka değerini yükseltmede büyük bir önem arz eder. Festivalimiz kentin tanıtımına ve bilinirliğine katkı sağlayan, üretici ve kent halkını aynı platformda buluşturan uluslararası bir dayanışma örneğidir. 30 ülkeden 700 yabancı konuğumuz ve hemşehrilerimiz ile kardeşliğin mutluluğu ve coşkusunu yaşıyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.

  

Mersin Valisi Ali İhsan Su ise, Mersin’in narenciye üretiminde yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın da sayılı illeri arasında olduğunu vurgulayarak, festivalin Mersin’in bu özelliğini öne çıkaracak bir etkinlik olduğunu kaydetti.

Festival Narenciyenin Dünyada Tanıtılmasına Katkı Sağlayacak

Kentin tüm dinamikleri ile birlikte festivali gerçekleştirmenin coşkusunu yaşadıklarını belirten Su, “Görsel bir şölen havası içerisinde güzel bir festivali beraber yaşayacağız. Bu festivalle beraber ülkemiz genelinde ve ilimiz özelinde narenciye daha iyi tanıtılacak, tüm dünyada hem tüketilmesine hem tanıtılmasına hem de narenciye ile ilgili neler yapılabileceğinin ortaya konmasına yönelik çalışmaya ortaya çıkacak. Aynı zamanda festivalle birlikte yeni pazar ve üretim imkanlarının sağlanmasına ve narenciye dışında da ilimizin diğer değerlerinin tanıtılmasına katkı sağlayacak.” şeklinde konuştu.

2 gün boyunca Mezitli sahil şeridinde yapılacak olan 6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali’ne tüm Mersinlileri davet eden Su, emeği geçenlere teşekkür etti.

Bu Festivalde Dans Var, Enerji Var, Hayat Var

Festival Narenciye Temalı Defile, Sierra Leone, Gürcistan, Kazakistan, Hindistan, Osetya, Irak, Moldova, Azerbaycan, Ukrayna, Acaristan, Tataristan, Guinea, Kamerun, Belarus, Rusya, KKTC, İran, Letonya, Hırvatistan, Kırgızistan, Bulgaristan, Bosna Hersek ülkelerinin dans gösterisi, Narenciyeli Lezzetler Sergisi ve Gastro Şovlar, Flyboard Gösterisi, Yelken Yarışları, Akdeniz Bölge Komutanlığı Bandosu, MDOB Konseri, Uğur Okulları Jimnastik Ekibi ve Salsapark, Yenişehir Belediyesi Zumba Ekibi ve Mizansen, Mersin Üniversitesi Halk Dansları Ekibi, Mersin Büyükşehir Belediyesi Halkoyunları, Polifonik Korolar Konseri, Toroslar Belediyesi Halk Oyunları, Mezitli Belediyesi Zumba, Ateşli Flyboard Gösterisi ile gün boyu devam edecek.


Etiketler : mersin  narenciye  festival 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/1969276597436d461ce89faa1d9ff689.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42