Annelerin Korkulu Rüyası: Bahar Alerjisi - Mersin İstikbal Gazetesi

Annelerin Korkulu Rüyası: Bahar Alerjisi

Canbebe’nin Anneler ile Geleceğe projesi kapsamında Mersin Yenişehir Belediyesi’nde anne ve anne adaylarıyla buluşan Yenidoğan Hemşiresi Esra Ertuğrul, bahar mevsimi ile birlikte etrafa yayılan polenlerin sebep olduğu

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 14 Nisan 2018, Cumartesi

 

 

Annelerin Korkulu Rüyası: Bahar Alerjisi

 

 

Canbebe’nin Anneler ile Geleceğe projesi kapsamında Mersin Yenişehir Belediyesi’nde anne ve anne adaylarıyla buluşan Yenidoğan Hemşiresi Esra Ertuğrul, bahar mevsimi ile birlikte etrafa yayılan polenlerin sebep olduğu bahar alerjisine değindi. Günümüzde her 5 çocuktan birinde görülen bu alerji türü halk arasında saman nezlesi, polen alerjisi olarak da biliniyor. Ertuğrul, bahar alerjisi yaşayan bebekler için bu dönemde alınması gereken önemler hakkında anneleri uyardı. Canbebe Uzmanı Esra Ertuğrul’dan anneler için, çocuklarıyla birlikte rahat bir nefes alarak baharın tadını çıkarmasını sağlayacak 10 önemli ipucu!

 

 “Her beş çocuktan birinde bahar alerjisi görülüyor!”

Mersin Yenişehir’de gerçekleşen Canbebe Anneler ile Geleceğe seminerinde en çok sorulan sorulardan biri de alerjik bebek sahibi annelerin yaşadığı polen (bahar) alerjisi belirtileriydi. Canbebe Uzmanları’ndan Bebek Hemşiresi Esra Ertuğrul bahar alerjisinin sebepleri ve belirtileri hakkında şunları söyledi: “Bahar gelince özellikle alerjisi olanlar için hayat gittikçe zorlaşmaya başlıyor. Söz konusu çocuklarımız olunca konu daha da hassaslaşıyor. Günümüzde her 5 çocuktan birinde görülen bahar alerjisine havada yayılan ağaç, çiçek ve çimenlerin oluşturdukları polenler neden oluyor. Polenler alerjik kişilerde ani gelişen tekrarlayıcı hapşırıklar, burun akıntısı veya burun tıkanması, burun ve damakta kaşıntı, gözlerde yanma ve kaşıntı, geniz akıntısı gibi belirtiler gösteriyor. Ancak bazı kişilerde cilt döküntüleri, kaşıntı yaparken bazı kişilerde de astıma neden olabiliyor.”

 

“Çocukları Bahar Alerjisinden Korumak İçin 10 İpucu!”

Çocuklarımızla uzun ve karanlık kış mevsiminden sonra güneşli bahar aylarında haklı olarak sokakta daha çok vakit geçiriyoruz. Parkta oynamaya başlayan bebekler polenlere maruz kalındığında ne yazık ki bahar alerjisine davetiye çıkarılıyor. Bebek Hemşiresi Esra Ertuğrul, yaşam standartını düşüren bu dönemsel süreçte çocukları bahar alerjisinden koruyacak 10 önemli ipucunu şöyle sıraladı:

1.       Evinizi havalandırdığınız saatlere dikkat edin.

Evinizi sabah erken saatlerde (polen saatinde) havalandırmayın, mümkün olduğunca sabah erken saatlerde dışarı çıkmayın.  Piknik yapmayı seviyorsa çocuğunuz, kısa süreli dışarda olun.

2.       Yanınızda gözlük bulundurun.

Bahar alerjisi görülen çocukların evden dışarı çıkarken gözlük takmaları önemlidir. Bu sebepten dolayı çocuğun sevebileceği bir güneş gözlüğü almak faydalı olacaktır. Gözlüğünü düzenli olarak yıkamayı unutmayın çünkü gözlük camınıza yapışan her polen taneciği yakınmaların artmasına neden olabilir.

3.       Burnundan nefes aldığına emin olun.

Burundan nefes alıp vermek çok önlemdir çünkü burun polen filtresi görevi görüp akciğerlere gitmesini engelleyebilir. Burnunun sürekli açık olmasına dikkat edin.

 

 

4.       Hava Temizleme Cihazı Önemli

Kapalı ortamlardaki havanın da mümkün olduğunca polenlerden arındırılması gerektiğini düşünerek evde ve arabada klima veya hava temizleme cihazı kullanın. Bu cihazların filtrelerini sık sık temizleyin.

5.       Bol Su Kullanın

Havalar güzel olması nedeniyle sokaklarda çok fazla kalınacağı için sık sık yüzün yıkanması, ağız ve burnun bol su ile gargara edilmesine dikkat edin.

6.       Kıyafetlerini sık sık değiştirin

Çocuğunuz sokaktan eve geldiği zaman polen yapışmasından dolayı giysilerini hemen değiştirin. Ancak değiştirme işlemini çocuğun odasında yapmayın.

7.       Düzenli duş aldırın

Saçlar tozu tutar. Bu nedenle her akşam saçlar yıkanıp duş alınmalı. Böylece çocuğunuzun üzerindeki polen tozlarından arınmasına yardımcı olursunuz.

8.       Halı Seçimi Çok Önemli

Çocuğunuzun odasındaki büyük ve kabarık halılardan kurtulun!

9.       Evdeki Çiçeklere Dikkat

Çiçeksiz bitkileri evde bulundurmamalıyız.

10.   Önleminizi Erkenden Alabilirsiniz: Emzirmenin Önemi

Bebeklik döneminde anne sütü ile beslenmiş olmak alerjik yakınmaları azaltır. Emzirme çok önemli…

Canbebe tarafından 2017’de hayata geçirilen Anneler ile Geleceğe kurumsal sosyal sorumluluk projesi bu yıl tekrar başladı. Toplam 26.600 anne ve anne adayına ulaşılarak, başarıyla sona erdirilen projenin 2.etabının ikinci durağı 12 Nisan’da Mersin Yenişehir Belediyesi oldu. Çocuk yetiştirmenin gereği bilimsel temelleri anlatmak üzere oluşturulan Canbebe Uzman Ekibi’nin verdiği ücretsiz seminerlerde ve dijital ortamda geliştirilen Canbebe Anneler Kulübü’nde, hedef bu yıl 26.600’den de fazla anne ve anne adayına ulaşmak. Yılsonuna kadar pek çok noktada düzenlenecek, moderatörlüğünü Tiyatro Sanatçısı Seren Fosforoğlu’nun yaptığı seminerlerde, yenidoğan hemşiresi ve çocuk gelişim uzmanı Özge Selçuk Bozkurt da anneler ve anne adaylarıyla buluşacak. Seminerlere katılamayan anneler ve anne adayları projenin devamı niteliğindeki dijital platform, Anneler ile Geleceğe Kulübü’nde uzmanlara sorularını yöneltebilecek.

Etiketler : canbebe  türkiye  mersin  yenişehir 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri