Baro'dan Çoçuk Hakları Paneli - Mersin İstikbal Gazetesi

Baro'dan Çoçuk Hakları Paneli

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Şehit ve Gazi Çocukları Eğitim Kültür ve Spor Kulübü Derneği Mersin Temsilciliği (ŞEGED) tarafından, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü etkinlikleri kapsamında şehit ve gazi çocukları ile ailelerine yönelik düzenlenen “çocuk istismarı türleri, istismarı önlemenin yolları, çocuğun cinsel istismarının hukuki boyutu ve suç sayılan davranışlar “ konulu panelde katılımcı olarak yer aldı.

Benzer Haber Başlıkları

 • TEMAD Mersin İl Başkanı Halil Kur, KKTC’nin kuruluş yıldönümünü kutladı

  TEMAD Mersin İl Başkanı Halil Kur, KKTC’nin kuruluş yıldönümünü kutladı. Başkan Kur, “ Kıbrıs Türk Halkının yıllarca sürdürdüğü zorlu ve haklı mücadelesi sonunda Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Kahraman Türk Ordu su ve Kıbrıs Türk Mücahitleri ile birlikte 20 TEMMUZ 1974 tarihinde mutlu Barış Harekatını gerçekleştirmiş ve 15 KASIM 1983 tarihinde de K.K.T.C. Devleti kurulmuştur.

 • Mersin Valisi Ali İhsan Su festival alanını gezdi

  6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali’nde geri sayım devam ederken, Mersin Valisi Ali İhsan Su festival alanını ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 • Narenciye renkleri Mersin’e yayılmaya başladı

  Bu yıl 17-18 Kasım tarihleri arasında Mezitli Sahil Galatasaray Meydanı’nda düzenlenecek olan 6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali tanıtım çalışmaları 10 mobil figürün şehir turu ile devam ediyor.

 • Başkan Tuna Vatandaşlara Narenciye Suyu İkram Etti

  Toroslar Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna, 17-18 Kasım tarihleri arasında yapılacak Uluslararası Mersin Narenciye Festivali kapsamında vatandaşlara, taze sıkılmış narenciye suyu ikram etti.

 • Başkan Tuna, Diyabete Dikkat Çekmek İçin Yürüdü

  Toroslar Belediyesi; 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde Toroslar Toplum Sağlığı Merkezi işbirliği ile Akbelen Mahallesi’ndeki Koray Aydın Standı’nda farkındalık yürüyüşü düzenledi.

Son Güncelleme: 20 Kasım 2017, Pazartesi

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Şehit ve Gazi Çocukları Eğitim Kültür ve Spor Kulübü Derneği Mersin Temsilciliği (ŞEGED) tarafından, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü etkinlikleri kapsamında şehit ve gazi çocukları ile ailelerine yönelik düzenlenen “çocuk istismarı türleri, istismarı önlemenin yolları, çocuğun cinsel istismarının hukuki boyutu ve suç sayılan davranışlar “ konulu panelde katılımcı olarak yer aldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen, Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Ayşen Ruşen Ayılgan, Başkan Yardımcısı Kamil Ekinci, Mersin Üniversitesi Öğretim Üyesi ve ŞEGED Mersin Temsilcisi Uzman Gülcan Boyraz ve Psikolog Danışman Kubilay Köksal’ın sunumuyla gerçekleşen seminere, Mersin Barosu Başkanı Av. Ali Er, ŞEGED üyeleri, şehit ve gazi çocukları ile aileleri katıldı.

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Ayşen Ruşen Ayılgan sunumunda, mağdur olan çocukların travma yaşamadan dinlenmeleri için kurulan Çocuk İzleme Merkezleri’nin (ÇİM) önemini anlattı. İstismar davalarına katılımcı olarak girerek çocukların haklarını savunduklarını kaydeden Av. Ayşen Ruşen Ayılgan, “Mağdur olan çocuklar artık karakollarda dinlenmiyor. Çocuk izleme Merkezleri’ne sivil araçla gönderiliyor. Burada çocuklarımız savcı, psikolog ve avukatlarımız tarafından dışarıdan dinleniyor. Mağdur olan çocuklar mahkemeye çıkmadan Adliye’de Adli Görüşme Odaları’nda dinleniyor. Yani çocuklarımızın ev ortamında dinlenerek travma geçirmesinin önüne geçilmiş oluyor. Çocuk İzleme Merkezleri Türkiye’de, Mersin’de de olmak üzere 23 ilde kuruldu. Diğer illerde de en kısa zamanda açılmasını diliyoruz” dedi.

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Av. Kamil Ekinci ise ‘Suç Sayılan Davranışlar ve Hukuki Boyutu’ konusunda sunum yaptı. Türk Ceza Kanunu kapsamında tehdit, hakaret, cinsel taciz, kasten yaralama, eziyet, azmettirme, şantaj, kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek, kişilerin özel hayatının gizliliğinin ihlal etmek, nitelikli hırsızlık, taksirli (ihmal) yaralama, hayvanın tehlike yaratabilecek şekilde serbest bırakılması, başkasının taşınır veya taşınmaz malına kasten zarar verme, yangın çıkarmak, huzuru ve sükûnunu bozmak,  yalancı tanıklık, iftira,  başkasına ait kimlik bilgilerini kullanmak gibi konuların suç sayılan davranışlar olduğunu ve hukuki boyutunu anlattı.

SEGED Mersin İl Temsilcisi Uzman Gülcan Boyraz ise, ‘Çocuk İhmali ve Çocuk İstismarı’ hakkında bilgiler verdi. Fiziksel, eğitimsel ve duygusal ihmal konuları ile ihmalin çocuklar üzerindeki etkisini anlatan Uzman Gülcan Boyraz, çocuk istismarının risk faktörleri konusunda da katılımcıları bilgilendirdi.

Psikolog Danışman Kubilay Köksal ise konuşmasında, istismarın psikolojik boyutu ile cinsel istismarla ilgili doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgiler verdi.

Konuşmaların ardından Mersin Barosu Başkanı Av. Ali Er ve Panelistler, gençlerin sorularını yanıtladı. Baro Başkanı Av. Ali Er, panelin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

 

 

Etiketler : mersin  baro  çocuk  istismar 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri