Baro'dan Çoçuk Hakları Paneli - Mersin İstikbal Gazetesi

Baro'dan Çoçuk Hakları Paneli

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Şehit ve Gazi Çocukları Eğitim Kültür ve Spor Kulübü Derneği Mersin Temsilciliği (ŞEGED) tarafından, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü etkinlikleri kapsamında şehit ve gazi çocukları ile ailelerine yönelik düzenlenen “çocuk istismarı türleri, istismarı önlemenin yolları, çocuğun cinsel istismarının hukuki boyutu ve suç sayılan davranışlar “ konulu panelde katılımcı olarak yer aldı.

Benzer Haber Başlıkları

 • Büyükşehir'den Yenişehir Cemevi'ne 850 Bin TL Maddi Destek

  Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi Derneği (Yenişehir Cemevi) arasında bir protokol imzalandı. İmzalanan protokol ile Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir Cemevi’ne 850 bin TL maddi destek sağladı.

 • Erdemli İŞKUR'dan Engelli Girişimci Projesi

  İstihdamda dezavantajlı olarak değerlendirilen bütün vatandaşlarımızın istihdamını koordine eden, İş ve Meslek yaşamlarıyla ilgili tüm işlemlerle ilgilenen Türkiye İş Kurumu dezavantajlı gruplara yönelik aktif politikaların ve projelerinin somut çıktılarına ulaşmaya devam etmektedir.

 • Antep Fıstıgı Hasadı Üçüncü Yılında Da Yüz Güldürüyor

  Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Antepfıstığı Tomurcuğunu Mersin'de Yeniliyor’ projesi üçüncü yılında da meyvelerini vermeye devam ediyor. Sunulan destekler sayesinde Mersin'de katlanarak artan Antep fıstığı hasadı, üreticilerin yüzünü güldürüyor.

 • Her Mahalleye Çocuk Parkı Projesi de sürüyor

  * Akdeniz Belediyesi’nin, yeşil bir Akdeniz için hayata geçirdiği proje kapsamında, ilçenin farklı mahallelerinde bulunan 26 parkın baştan sona yenilenmesi ve modernizasyonu çalışmaları sürüyor.

 • Müftü Kondi, Vekaletle Kurban Kesmeye Davet Etti

  İstikbal Haber/ Mersin İl Müftüsü Şaban Kondi, Öğretmen Evi’nde yaptığı basın toplantısında yaklaşan kurban bayramı nedeniyle Mersinlileri bilgilendirdi.

Son Güncelleme: 20 Kasım 2017, Pazartesi

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Şehit ve Gazi Çocukları Eğitim Kültür ve Spor Kulübü Derneği Mersin Temsilciliği (ŞEGED) tarafından, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü etkinlikleri kapsamında şehit ve gazi çocukları ile ailelerine yönelik düzenlenen “çocuk istismarı türleri, istismarı önlemenin yolları, çocuğun cinsel istismarının hukuki boyutu ve suç sayılan davranışlar “ konulu panelde katılımcı olarak yer aldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen, Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Ayşen Ruşen Ayılgan, Başkan Yardımcısı Kamil Ekinci, Mersin Üniversitesi Öğretim Üyesi ve ŞEGED Mersin Temsilcisi Uzman Gülcan Boyraz ve Psikolog Danışman Kubilay Köksal’ın sunumuyla gerçekleşen seminere, Mersin Barosu Başkanı Av. Ali Er, ŞEGED üyeleri, şehit ve gazi çocukları ile aileleri katıldı.

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Ayşen Ruşen Ayılgan sunumunda, mağdur olan çocukların travma yaşamadan dinlenmeleri için kurulan Çocuk İzleme Merkezleri’nin (ÇİM) önemini anlattı. İstismar davalarına katılımcı olarak girerek çocukların haklarını savunduklarını kaydeden Av. Ayşen Ruşen Ayılgan, “Mağdur olan çocuklar artık karakollarda dinlenmiyor. Çocuk izleme Merkezleri’ne sivil araçla gönderiliyor. Burada çocuklarımız savcı, psikolog ve avukatlarımız tarafından dışarıdan dinleniyor. Mağdur olan çocuklar mahkemeye çıkmadan Adliye’de Adli Görüşme Odaları’nda dinleniyor. Yani çocuklarımızın ev ortamında dinlenerek travma geçirmesinin önüne geçilmiş oluyor. Çocuk İzleme Merkezleri Türkiye’de, Mersin’de de olmak üzere 23 ilde kuruldu. Diğer illerde de en kısa zamanda açılmasını diliyoruz” dedi.

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Av. Kamil Ekinci ise ‘Suç Sayılan Davranışlar ve Hukuki Boyutu’ konusunda sunum yaptı. Türk Ceza Kanunu kapsamında tehdit, hakaret, cinsel taciz, kasten yaralama, eziyet, azmettirme, şantaj, kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek, kişilerin özel hayatının gizliliğinin ihlal etmek, nitelikli hırsızlık, taksirli (ihmal) yaralama, hayvanın tehlike yaratabilecek şekilde serbest bırakılması, başkasının taşınır veya taşınmaz malına kasten zarar verme, yangın çıkarmak, huzuru ve sükûnunu bozmak,  yalancı tanıklık, iftira,  başkasına ait kimlik bilgilerini kullanmak gibi konuların suç sayılan davranışlar olduğunu ve hukuki boyutunu anlattı.

SEGED Mersin İl Temsilcisi Uzman Gülcan Boyraz ise, ‘Çocuk İhmali ve Çocuk İstismarı’ hakkında bilgiler verdi. Fiziksel, eğitimsel ve duygusal ihmal konuları ile ihmalin çocuklar üzerindeki etkisini anlatan Uzman Gülcan Boyraz, çocuk istismarının risk faktörleri konusunda da katılımcıları bilgilendirdi.

Psikolog Danışman Kubilay Köksal ise konuşmasında, istismarın psikolojik boyutu ile cinsel istismarla ilgili doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgiler verdi.

Konuşmaların ardından Mersin Barosu Başkanı Av. Ali Er ve Panelistler, gençlerin sorularını yanıtladı. Baro Başkanı Av. Ali Er, panelin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

 

 

Etiketler : mersin  baro  çocuk  istismar 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri