Başkan Demir, “Çocuk Susar Sen Susma” - Mersin İstikbal Gazetesi

Başkan Demir, “Çocuk Susar Sen Susma”

İstikbal Haber/ Mersin Ülkü Ocakları İl Başkanı Gökhan Demir, İl binası önünde yaptığı basın açıklaması ile çocuk istismarı konusu ele aldı. Mersin Ülkü Ocakları Asena Birim Başkanı Safiye Kaya ve ülkücülerin katıldığı basın açıklamasında ceza konusunda iyi haberlerin gelmediğini söyleyen Başkan Demir, toplum yapısını sorguladı.

Benzer Haber Başlıkları

 • Bölgemizde sağanak Yağış Bekleniyor

  Doğu Akdeniz'de beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların; bugün (10.12.2018) akşam saatlerinden sonra Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75 Kg/m2) olacağı tahmin edildiğinden meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 • 10 Aralık İnsan Hakları Günü Mesajı

  Mersin Valisi Ali İhsan Su'dan İnsan Hakları Günü mesajı, Vali SU, "Tüm insanların dil, din, ırk, cins ve yaş gibi farklılıklarıyla doğuştan ve eşit bir şekilde sahip oldukları hak ve özgürlükleri teminat altına alan ve 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 70. yıl dönümünü kutluyoruz.

 • Mersin Yazarları Rüştü Aydın’la devam dedi

  Mersin Yazarlar Derneği Olağan 5. Genel kurulunu yaptı. Tek liste halinde gidilen seçimde Başkan Rüştü Aydın güven tazeledi.

 • Mersinden Suriye’ye İnsani Yardım

  Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile Suriye’nin Azez bölgesinde Suriyeli savaş mağdurlarına ulaştırılmak üzere 26 ton un yüklü yardım tırı 06.122018 Perşembe günü öğle saatlerinde Mersinden Kilis Öncüpınar sınır kapısına doğru yola çıktı.

 • Başkan Tuna, Gayemiz Mersinimizi İleriye Götürmektir

  Toroslar Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna; “Hizmetlerimiz, gelecek için referansımızdır” diyerek, sivil toplum kuruluşları, hemşehri dernekleri ve vatandaşlarla kucaklaşmaya devam ediyor.

Son Güncelleme: 18 Temmuz 2018, Çarşamba

 Başkan Demir, “Çocuk Susar Sen Susma”

İstikbal Haber/ Mersin Ülkü Ocakları İl Başkanı Gökhan Demir, İl binası önünde yaptığı basın açıklaması ile çocuk istismarı konusu ele aldı.  Mersin Ülkü Ocakları Asena Birim Başkanı Safiye Kaya ve ülkücülerin katıldığı basın açıklamasında ceza konusunda iyi haberlerin gelmediğini söyleyen Başkan Demir, toplum yapısını sorguladı. Başkan Demir, “Maalesef ki gündemimizde yine bir çocuk istismarı bulunuyor. Gün geçtikçe bu tür olaylar çoğalıyor fakat ceza konusunda pek de iç açıcı haberler gelmiyor. Türk Ceza Hukuku’na baktığımızda bile anlıyoruz ki bu böyle devam edecek.” Dedi.

Ülke gündemini aylardır meşgul eden çocuk istismarları hakkında genel bir bilgi veren Başkan Demir, “ Medeniyetimizin harcı olan insana, hayvana, doğaya karşı sevgi,saygı ve yüksek bir sorumlulukla karılmışken, şairlerimiz, ozanlarımız, mimarlarımız, alimlerimiz yüzyıllar boyunca merhametin,iyiliğini güzelliğini,destanını yazmış, en müstesna örneklerini vermişken şimdi toplum olarak bu hallere nasıl düştük?

Güzel sözlerin seçkin cümlelerin yarıştığı bir kültür ikliminden, öfkenin ve kem sözlerin arttığı bir döneme nasıl geldik? Yardımlaşma ve dayanışmanın en başta önemli bir unsur olduğu sosyal haytamızdan; haset ve kıskançlığın, açgözlülük ve fırsatçılığın tavan yaptığı bu zamana nasıl geçiş yaptık? Kuşlara, kedilere, köpeklere evler yaptığımız, dağlara ovalara yem bıraktığımız çağlardan savunmasız masum hayvanlara alçakça eziyetlerin yapıldığı bugünlere nasıl ulaştık? Birbirimize selamlaşıp halleştiğimiz, birbirimizin eksiğini tamamladığımız, mahallenin çocuklarını çocuklarımızdan ayırt etmediğimiz kısacası birbirimiz için yaşadığımız o hasbi, milli hayattan küçücük çocukların canına kast edilen bu rezil atmosfere bizi nasıl getirdi?” Dedi.

GÖNÜL KÖPRÜLERİNİ YENİDEN İNŞA ETMELİYİZ

Herkesin bu konuları iyi düşünerek öz eleştirisi yapmasını isteyen Başkan Demir, “Milletimizin her bir ferdi bu soruları düşünmeli ve herkes kendi özeleştirisini yapmalıdır. Sorunlarımızın çözümü, soruna kaynaklık eden hastalıkları tespit ve tedavi ederek,ruhumuzu yüceltmekten,insanı insan yapan, insanı insana rapteden gönül köprülerimizi,yeniden inşa etmekten geçiyor.

Size demiştim Türk Ceza Hukuku’na baktığımızda bu böyle devam edecek diye. 6545 sayılı yasanın 58. Maddesinde;

1)      Çocuğu cinsel yönden istismar edene  8 – 15 yıl aralığı hapis cezası

2)      Çocuğa sarkıntılık edene 3 – 8 yıl aralığı hapis cezası

3)      Cinsel istismar sırasında vücuda organ veya sair bir cisim sokulma söz konusu ise 16 yıldan başlayan hapis cezası

4)      Cinsel istismar sonrasında çocuğun ruh sağlığı bozulursa 15 yıldan başlayan hapis cezası

Gördüğünüz üzere yıllar ne kadar da az. Sonra diyoruz ki neden bu olaylar gittikçe artıyor. Çünkü herkes de bir rahatlık var. Yatar çıkarım rahatlığı. Maalesef bu rahatlığı veren de bizleriz. Sadece ellerimizdeki telefonla ah vah edip sonra hiçbir şey olmamış gibi hayatımıza devam ediyoruz. Onlar hak ettikleri cezaları görseler bu olaylar bu kadar yaygın olmazdı.

Unutulmamalıdır ki istismar sadece cinsel istismar değildir.
-Bir çocuğa şiddet uygulamak istismardır.
-Bir çocuğu haklarından mahrum etmek eğitimden alıkoymak istismardır.
-Bir çocuğu çalıştırmak, ekonomik çıkar elde etmek istismardır.
- Bir çocuğu anadilinden uzaklaştırmak, kültüründen uzaklaştırmak istismardır.
-Çocuk yaşta evlendirmek istismardır.

ÇOCĞUN SESİNİN ÇIKMASINI İSTEMELİYİZ

Ve tabi ki de en başta çocuklarımıza bu olaylarda sessiz kalmamalarını o an nerede olursa olsun bağırması gerektiğini söylemeliyiz. Biz çocuğun çıkmayan sesi olmak değil çocuğun sesinin çıkmasını istemeliyiz. Kendini koruması gerektiğini ve bu olaylar karşısında size anlatması gerektiğini onlara söylemeliyiz. Bir çocuk istismara uğruyorsa bunu size korkmadan söylemeli ve eğer söylemiyorsa belli aralıklarla çocuğun vücuduna bakılıp morluk veya başka bir iz var mı kontrol edilmeli. Eğer etrafınızda böyle bir olay varsa hemen müdahale etmelisiniz siz yardım etmezseniz o çocuğa başka kim yardım edecek. Onlar daha hayatlarının başlarındalar. Yaşayacakları bir sürü macera var. Bırakalım da onlar maceralarını yaşasınlar.

   ÇOCUK SUSAR,SEN SUSMA!!!”

Etiketler : mersin  ülkü  ocak  çocuk  istismar 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri