Başkan Kocamaz: “Ana Vatan Kıbrıs’tan Hiçbir Şekilde Vazgeçemez” - Mersin İstikbal Gazetesi

Başkan Kocamaz: “Ana Vatan Kıbrıs’tan Hiçbir Şekilde Vazgeçemez”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 44. yıl dönümü dolayısıyla Kıbrıs Şehitleri’nin aileleri, gaziler ve gazi aileleri onuruna öğle yemeği düzenledi.

Benzer Haber Başlıkları

 • Büyükşehir'den Yenişehir Cemevi'ne 850 Bin TL Maddi Destek

  Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi Derneği (Yenişehir Cemevi) arasında bir protokol imzalandı. İmzalanan protokol ile Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir Cemevi’ne 850 bin TL maddi destek sağladı.

 • Erdemli İŞKUR'dan Engelli Girişimci Projesi

  İstihdamda dezavantajlı olarak değerlendirilen bütün vatandaşlarımızın istihdamını koordine eden, İş ve Meslek yaşamlarıyla ilgili tüm işlemlerle ilgilenen Türkiye İş Kurumu dezavantajlı gruplara yönelik aktif politikaların ve projelerinin somut çıktılarına ulaşmaya devam etmektedir.

 • Antep Fıstıgı Hasadı Üçüncü Yılında Da Yüz Güldürüyor

  Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Antepfıstığı Tomurcuğunu Mersin'de Yeniliyor’ projesi üçüncü yılında da meyvelerini vermeye devam ediyor. Sunulan destekler sayesinde Mersin'de katlanarak artan Antep fıstığı hasadı, üreticilerin yüzünü güldürüyor.

 • Her Mahalleye Çocuk Parkı Projesi de sürüyor

  * Akdeniz Belediyesi’nin, yeşil bir Akdeniz için hayata geçirdiği proje kapsamında, ilçenin farklı mahallelerinde bulunan 26 parkın baştan sona yenilenmesi ve modernizasyonu çalışmaları sürüyor.

 • Müftü Kondi, Vekaletle Kurban Kesmeye Davet Etti

  İstikbal Haber/ Mersin İl Müftüsü Şaban Kondi, Öğretmen Evi’nde yaptığı basın toplantısında yaklaşan kurban bayramı nedeniyle Mersinlileri bilgilendirdi.

Son Güncelleme: 20 Temmuz 2018, Cuma

Başkan Kocamaz: “Ana Vatan Kıbrıs’tan Hiçbir Şekilde Vazgeçemez”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 44. yıl dönümü dolayısıyla Kıbrıs Şehitleri’nin aileleri, gaziler ve gazi aileleri onuruna öğle yemeği düzenledi.

Kıbrıs Türk halkını özgürlüğe kavuşturan 20 Temmuz 1974'te gerçekleştirilen harekâtın yıl dönümünde şehitler, şehit aileleri, gazi ve gazi aileleri onuruna yemek düzenleyen Başkan Kocamaz, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın hatıralarının yaşatılması, gelecek nesiller açısından çok önemlidir. Ana vatan,  Kıbrıs’tan hiçbir şekilde vazgeçemezdedi.

Düzenlenen yemeğe Başkan Kocamaz’ın yanı sıra Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutan Vekili Mersin Merkez Komutanı Deniz Piyade Albay Erdal Altay, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Vekili Bnb. Ertunç Tekipek, Mersin İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Y. Ziyaeddin Cavlak, Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, şehit aileleri ve gazi derneklerinin temsilcileri ile gaziler ve şehit aileleri katıldı.

Yemek öncesi Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit olanlar ve tüm şehitlerin ruhu için Kuran-ı Kerim tilaveti gerçekleştirilerek, dualar okundu.

“Türk halkı hiçbir zaman hürriyetinden taviz vermedi, vermeyecek”

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 44. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen yemekte konuşan Başkan Kocamaz, Barış Harekatı’na katılan şehitlerin aileleri ve gazilerle birlikte aynı havayı solumaktan duyduğu onuru dile getirerek,  “Türk milleti tarih boyunca maalesef her zaman değişik şekilde saldırılara maruz kalmış ve çok çile çekmiş ama damarlarında taşıdığı asil kanın gereği olarak hürriyetinden hiçbir zaman da taviz vermemiştir. 44 yıl önce yaşanan Barış Harekâtı Kıbrıs’ta yaşayan soydaşlarımızın olduğu kadar Türkiye Cumhuriyetimiz açısında da çok önemlidir” dedi.

“Anavatan, Kıbrıs’tan hiçbir şekilde vazgeçemez”

Türk milletinin üzerine oynanan oyunların farkında olarak, uyanık olmak mecburiyetinde olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “Özellikle geçmişi yâd ederek, yaşanan hadiseleri hatırlayarak, şahadete yürüyen bütün şehitlerimizin ve gazilerimizin kahramanlıklarını bizden sonraki nesillere anlatarak geleceğe yön vermek mecburiyetindeyiz. Onun için Kıbrıs Barış Harekâtı’nın hatıralarının yaşatılması gelecek nesiller açısından çok önemlidir. Anavatan Kıbrıs’tan hiçbir şekilde vazgeçemez. Kıbrıs ta Türkiye ile yol yürümek mecburiyetindedir. Emin adımlarla birliğimizi daha da pekiştirerek, dayanışma içerisinde, geleceğe yürümeliyiz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulması yolunda bir başlangıç olan Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıl dönümünü kutluyorum. Allah bir daha soydaşlarımıza geçmişte çektikleri acıları çektirmesin” şeklinde konuştu.

Vali Su, “Kıbrıs halkı özgür olarak yaşamına devam edecek”

Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 44’üncü yıl dönümünü tebrik ederek konuşmasına başlayan Mersin Valisi Ali İhsan Su ise “Kıbrıs ve Türk halkı bundan 44 yıl önce büyük bir şiddete maruz kalmıştır. Yurtlarından sürülmek istenmiş ancak Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak garantörlük hakkımızı kullanarak, 1974 Temmuz’unda Kıbrıs Barış Harekâtı gerçekleştirdik. Kıbrıs Türk halkı özgürlüğüne kavuştu. Bundan sonra da Kıbrıs halkı özgür olarak yaşamına devam edecek. Bizler de buradan Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile karşılıklı birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimiz yine aynı kararlılıkta devam edecektir” diye belirtti.

İnanıroğlu, “Bizler bugün hayatta kalmışsak, bunu mücahitlerimize borçluyuz”

Kıbrıs Barış Harekatı’nın tarihinden bahseden KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu ise, “20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 44’üncü yıl dönümü kutlama programında siz değerli konuklar ile bir araya gelmekten son derece mutluluk ve gurur duymaktayım. Bizler bugün hayatta kalmışsak, bunu mücahitlerimize ve Kıbrıs gazilerimize borçluyuz. Kıbrıs Türk halkı bugün kendi bağımsız devletinde, bağımsız olarak özgürce yaşamaktadır. Anavatan Türkiye’ye teşekkürlerimi sunarım” ifadelerini kullandı.

Etiketler : mersin  büyükşehir  20temmuz 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri