Başkan Kocamaz, " Katı Atık Aktarma İstasyonları Şehri Rahat Ettirecek" - Mersin İstikbal Gazetesi

Başkan Kocamaz, " Katı Atık Aktarma İstasyonları Şehri Rahat Ettirecek"

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı Toplantısı’nın 1. birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında gerçekleştirildi.

Benzer Haber Başlıkları

 • Başkan Kocamaz Öğretmenler Günü'nü Kutladı

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı.

 • Genç, Öğretmenler Gününü Kutladı

  Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Genç mesajında:

 • "Öğretmenler Toplumların Mimarıdır

  BARO BŞK. AV. ALİ ER: “ÖĞRETMENLER TOPLUMLARIN MİMARIDIR” Mersin Barosu Başkanı Av. Ali Er, yayımladığı yazılı mesajla tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutladı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 24 Kasım 1928 tarihinde ‘Başöğretmenlik’ sıfatını aldığı günün öğretmenlerimize ithaf edilmesinin, öğretmenlerimize verilen büyük önemin göstergesi olduğunu belirten Baro Bşk. Er, “Toplumların kalkınmasında en önemli unsur eğitimdir. Öğretmenlerimiz ise, toplumumuzun mimarıdır. Yani, geleceğimize yön veren, toplumların yarınlara güvenle bakabilmelerini sağlayan ve ulusumuzu yetiştirmek gibi kutsal görevi üstlenmiş kişilerdir” dedi. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Öğretmenler; yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” sözünü hatırlatan Baro Bşk. Er, “Çocuklarımızın yetiştirilmesinde en büyük görev aileden sonra öğretmenlerimize düşmektedir. Öğretmenlerimizin geleceğe vatansever, kültürlü, saygılı, geleceğe doğru adımlar atan çocuklar yetiştireceğine inancımız sonsuzdur. Öğretmenlik mesleğini ifa eden öğretmenlerimiz her zaman saygıyı, hürmeti hak etmektedirler. Özellikle gençlerimizin, öğretmenlerine karşı saygı çerçevesinde hareket etmeleri gerektiğini belirtmek istiyorum. Onların ne denli kıymetli olduklarını, bu hayatta kendilerine neler kazandırdıklarını çocuklarımız, gençlerimiz ilerleyen zamanlarda çok daha iyi anlayacaklardır” İfadesini kullandı. Baro Bşk. Av. Ali Er, “Bu duygu ve düşüncelerle, çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin bu anlamlı gününü kutluyor, bizlerin yetişmesinde her türlü cefayı çeken, fedakârlığı yapan öğretmenlerimize şükran ve saygılarımı sunuyorum. Hayatını kaybeden tüm öğretmenlerimize de Allahtan rahmet diliyorum” dedi.

 • Zabıta Ekipleri Denetimleri Arttırıyor

  Mersin Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı, Meclisin Kasım Ayı Toplantısı’nda Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın verdiği talimat ile harekete geçti ve kent genelinde denetimleri artırma kararı aldı.

 • Genç Avukatlar Kurultayı Yapıldı

  Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) öncülüğünde Mardin Barosu’nun ev sahipliğinde düzenlenen 6. Genç Avukatlar Kurultayı yapıldı.

Son Güncelleme: 14 Kasım 2017, Salı

BAŞKAN KOCAMAZ, “KATI ATIK AKTARMA İSTASYONLARI ŞEHRİ RAHAT ETTİRECEK”

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı Toplantısı’nın 1. birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında gerçekleştirildi.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda, idare tekliflerine ait 49, komisyon raporlarına ait 17 ve gündem dışı 5 olmak üzere toplam 71 madde görüşüldü.

“Çöp kokmaya başlamadan taşınacak”

Maddelerin oylanmasının ardından dilek ve temenniler bölümünde Toroslar’da bulunan Katı Atık Aktarma İstasyonunun yerleşim birimlerine yakınlığı konusunda gelen eleştirilere cevap veren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Değerli arkadaşlar bu çöp bir şekilde taşınacak. Bunun dışında tek bir çözümü var, çöp üretmemek. Anamur’da her şey hazır, kaynağı, projesi ve ÇED raporları hazır bir tesisin yapılması engellendi. Oysa hibe fonundan parası da hazırdı. Biz bu çöpleri ne yapacağız? Çöpü biz üretmiyoruz. Toroslar’ın çöpü nereden geliyor? Ben bir hazırlık yaptırdım. Bir sunum yapsınlar görün. Bunu ajite etmenin kimseye faydası olmaz. Bu çöp mutlaka taşınacak. Halkı galeyana getirerek, engellemeyi istemek akla ne kadar uygun? İstanbul’un içerisinde yüzlerce var. Tarsus’ta şehrin içerisinde yıllardır var. Bu bir aktarma istasyonu. Çöpü oraya dökmüyoruz” dedi.

Katı Atık Aktarma İstasyonlarının bulunduğu noktada koku yaratacağına dair söylemlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Başkan Kocamaz, “Tarsus’ta konutların arasında çöp deposu var. Gidin bakın, herhangi bir koku var mı? Ben orada koku olmasına müsaade etmem. Toroslar İlçesi’nde bulunan aktarma istasyonu Şehir Hastanesi’ne yakın değil. Gerekirse gidelim beraber ölçelim. Örneğin Tarsus’takinin bitişiğinde okul var. Çöpler aktarma istasyonunda kalmayacak, anında taşınacak. Gerekirse kokuyu gidermek için yöntemlerimiz var. Çöp boşalacak ve anında gidecek. Çöp kokmaya başlamadan taşınacak. Konteynerde ne kadar koku oluşuyorsa, istasyonda da ancak o kadar kokar, daha fazla kokmaz. Bu aktarma istasyonları sayesinde şehir rahat edecek” şeklinde konuştu.

İstasyonlar zaman ve enerji tasarrufu sağlıyor

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Bülent Halisdemir, Katı Atık Aktarma İstasyonları hakkında kısa bilgiler vererek, bir sunum gerçekleştirdi. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Halisdemir, sunumda Katı Atık Aktarma İstasyonlarının ne olduğunu açıklayarak, Mersin’e sağladığı kazancı anlattı. Örnek Katı Atık Aktarma İstasyonlarının görsellerini meclis üyelerine sunan Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Halisdemir, istasyonlarda maliyet verimine önem verildiğini vurguladı.

İstasyonların var olan boş alanlara değil, mesafelere göre hesaplanarak inşa edildiğini belirten Halisdemir, aktarma faaliyetinin nasıl gerçekleştirildiğini de meclis üyelerine aktardı. Çöp suyu kullanımı ile biyogazdan enerji üretimi sağlandıklarını ifade eden Halisdemir, dört merkez ilçede bulunan Katı Atık Aktarma İstasyonları sayesinde çöp kamyonlarının günlük kullandığı yakıttan yaklaşık 2.731.995.60 TL gelir artışı sağlandığının altını çizdi.

Son olarak Halisdemir, sunumda Mersin’de 3 adet Düzenli Depolama Tesisi ile 48 adet Düzensiz (Vahşi) Çöp Döküm Sahasının bulunduğunu söyleyerek, kurulacak olan aktarma istasyonları sayesinde kentin düzensiz çöp döküm sahalarından kurtulacağını belirtti.

Etiketler : mersin  büyükşehir  katı  atık 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri