Başkan Kocamaz, " Katı Atık Aktarma İstasyonları Şehri Rahat Ettirecek" - Mersin İstikbal Gazetesi

Başkan Kocamaz, " Katı Atık Aktarma İstasyonları Şehri Rahat Ettirecek"

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı Toplantısı’nın 1. birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında gerçekleştirildi.

Benzer Haber Başlıkları

 • Erdemli'de Kanalizasyon Sorunu Çözüldü

  Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından Erdemli ilçesinin Alata Mahallesinde yıllardır süren kanalizasyon sorunu çözüme kavuşturuldu.

 • Mantar hasadı yüz güldürüyor

  Mersin Büyükşehir Belediyesi sayesinde alternatif tarım ürünleri ile tanışan Mersinli üreticiler, İstiridye Mantarında hasada başladı. Hasattan sağlanan kazançla yüzü gülen çiftçiler, kendilerine alternatif kazanç kapısı açan Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a teşekkürlerini iletti.

 • Çöp Malzemesi Toplayan Araçlara Denetim

  Çöp toplayan araçlara denetim yapılıyor. Yapılan açıklama şöyle; “Müdürlüğümüz Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından İlimiz trafiğinde güven ve düzeni sağlanarak trafik kazalarını en aza indirmek amacı ile son günlerde geri dönüşüm (çöp) malzemesi toplayan araç sürücülerinde artış olduğu, bu artışın trafik düzen ve güvenliğini olumsuz etkilediği görüldü.

 • Mersin Polisinden Kumar Operasyonu

  Dernek binasında kumar oynatıldı, emniyet operasyon yaptı. Yapılan açıklama şöyle“Müdürlüğümüz Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak Büro Amirliği ekiplerince 13/01/2018 günü İlimiz Merkez Akdeniz İlçesi Yeni Mahalle 5351 Sokakta bulunan bir dernek lokalinde “Kumar Oynamak ve Kumar Oynanması İçin Yer ve İmkân Sağlamak” suçu işlendiği tespit edildi.

 • Başkan Ercan. Ülkemizin Türkiye Kamu-Sen’e İhtiyacı Var

  İstikbal Haber/ Türkiye Kamu-Sen Mersin İl Temsilcisi Türk Eğitim-Sen Mersin-1 Nolu Şube Başkanı Metin Ercan, seçimlerden yeni çıkan şube başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi.

Son Güncelleme: 14 Kasım 2017, Salı

BAŞKAN KOCAMAZ, “KATI ATIK AKTARMA İSTASYONLARI ŞEHRİ RAHAT ETTİRECEK”

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı Toplantısı’nın 1. birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında gerçekleştirildi.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda, idare tekliflerine ait 49, komisyon raporlarına ait 17 ve gündem dışı 5 olmak üzere toplam 71 madde görüşüldü.

“Çöp kokmaya başlamadan taşınacak”

Maddelerin oylanmasının ardından dilek ve temenniler bölümünde Toroslar’da bulunan Katı Atık Aktarma İstasyonunun yerleşim birimlerine yakınlığı konusunda gelen eleştirilere cevap veren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Değerli arkadaşlar bu çöp bir şekilde taşınacak. Bunun dışında tek bir çözümü var, çöp üretmemek. Anamur’da her şey hazır, kaynağı, projesi ve ÇED raporları hazır bir tesisin yapılması engellendi. Oysa hibe fonundan parası da hazırdı. Biz bu çöpleri ne yapacağız? Çöpü biz üretmiyoruz. Toroslar’ın çöpü nereden geliyor? Ben bir hazırlık yaptırdım. Bir sunum yapsınlar görün. Bunu ajite etmenin kimseye faydası olmaz. Bu çöp mutlaka taşınacak. Halkı galeyana getirerek, engellemeyi istemek akla ne kadar uygun? İstanbul’un içerisinde yüzlerce var. Tarsus’ta şehrin içerisinde yıllardır var. Bu bir aktarma istasyonu. Çöpü oraya dökmüyoruz” dedi.

Katı Atık Aktarma İstasyonlarının bulunduğu noktada koku yaratacağına dair söylemlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Başkan Kocamaz, “Tarsus’ta konutların arasında çöp deposu var. Gidin bakın, herhangi bir koku var mı? Ben orada koku olmasına müsaade etmem. Toroslar İlçesi’nde bulunan aktarma istasyonu Şehir Hastanesi’ne yakın değil. Gerekirse gidelim beraber ölçelim. Örneğin Tarsus’takinin bitişiğinde okul var. Çöpler aktarma istasyonunda kalmayacak, anında taşınacak. Gerekirse kokuyu gidermek için yöntemlerimiz var. Çöp boşalacak ve anında gidecek. Çöp kokmaya başlamadan taşınacak. Konteynerde ne kadar koku oluşuyorsa, istasyonda da ancak o kadar kokar, daha fazla kokmaz. Bu aktarma istasyonları sayesinde şehir rahat edecek” şeklinde konuştu.

İstasyonlar zaman ve enerji tasarrufu sağlıyor

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Bülent Halisdemir, Katı Atık Aktarma İstasyonları hakkında kısa bilgiler vererek, bir sunum gerçekleştirdi. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Halisdemir, sunumda Katı Atık Aktarma İstasyonlarının ne olduğunu açıklayarak, Mersin’e sağladığı kazancı anlattı. Örnek Katı Atık Aktarma İstasyonlarının görsellerini meclis üyelerine sunan Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Halisdemir, istasyonlarda maliyet verimine önem verildiğini vurguladı.

İstasyonların var olan boş alanlara değil, mesafelere göre hesaplanarak inşa edildiğini belirten Halisdemir, aktarma faaliyetinin nasıl gerçekleştirildiğini de meclis üyelerine aktardı. Çöp suyu kullanımı ile biyogazdan enerji üretimi sağlandıklarını ifade eden Halisdemir, dört merkez ilçede bulunan Katı Atık Aktarma İstasyonları sayesinde çöp kamyonlarının günlük kullandığı yakıttan yaklaşık 2.731.995.60 TL gelir artışı sağlandığının altını çizdi.

Son olarak Halisdemir, sunumda Mersin’de 3 adet Düzenli Depolama Tesisi ile 48 adet Düzensiz (Vahşi) Çöp Döküm Sahasının bulunduğunu söyleyerek, kurulacak olan aktarma istasyonları sayesinde kentin düzensiz çöp döküm sahalarından kurtulacağını belirtti.

Etiketler : mersin  büyükşehir  katı  atık 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri