Başkan Kocamaz Nevruz’u Kutladı - Mersin İstikbal Gazetesi

Başkan Kocamaz Nevruz’u Kutladı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yayınladığı mesajla Nevruz Bayramı’nı kutladı.

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 21 Mart 2018, Çarşamba

 

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yayınladığı mesajla Nevruz Bayramı’nı kutladı.

21 Mart Nevruz Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Nevruz Bayramı’nın birlik ve beraberliğin pekiştiricisi olmasını dileyerek, Nevruzun hareket, coşku, uyanış ve hürriyet anlamlarına geldiğini ifade etti.

Başkan Kocamaz yayınladığı  mesajında şu ifadelere yer verdi:  “Baharın gelişini kutlamak adına yakılan ateşler etrafında kardeşlik için tutulan eller, gülen yüzler, birleşen gönüller ve her yıl bir önceki yıldan daha fazla coşku ile barışın ve kardeşliği kutlayalım.  Türk dünyasında binlerce yıldır aralıksız kutlanan Nevruz, gece ile gündüzü, kış ile yazı bahar mevsiminde eşitlediği için adalet, denge, ışık, aydınlık, cömertlik ve mutluluğun sembolü olarak kabul edilmiştir. Nevruz aynı zamanda hareket, coşku, uyanış ve hürriyet demektir.

Esasen insanlığın huzur ve mutluluğu kadim insan-doğa dengesine dayanır. Bu uyum aynı zamanda insanın kendisiyle barışık olduğunun da göstergesidir. İnsanlığın daha mutlu, daha müreffeh olabilmesi için gelişme ve ilerlemenin tabiatla uyumlu yürütülmesi gerekir. Bu yönüyle Nevruz, barış, dostluk, kardeşlik gibi evrensel değerlerin paylaşılıp zenginleşeceği mükemmel bir zemindir. Aziz milletimiz binlerce yıldır bu denge anlayışla hareket etmiş, farklılıkları zenginlik kabul eden hoşgörüsü ve barışçı kimliğiyle tarihe damgasını vuran uygarlıklar meydana getirmiştir.

Adriyatik’ten Çin Seddi’ne Baltık kıyılarından Hint Denizine kadar hayal ötesi bir coğrafyada derin iz ve hatıralar bırakan aziz milletimizin çok önemli anlamlar yüklediği Nevruz, asırlarca Türk-İslam coğrafyasında barışa, kardeşliğe ve kucaklaşmaya işaret etmiştir. Bereket, sevgi, saygı, dayanışma, yardımlaşma, bütünleşme ve nezaketin büyük bir ahenkle iç içe geçtiği Nevruz, milli birlik ve beraberlik ateşimizin gür nefesi, fitne ve nifak alevlerini söndüren bahar rüzgârıdır. Bilinmelidir ki, Nevruz’u hain emelleri için bir fırsat olarak gören; bölünme ve ayrışmanın provasını yapan mihraklar, Türk milletinin birlik ve kardeşlik iradesi karşısında yok olup gideceklerdir.

Baharın müjdecisi bu kutlu günü zehirli eylemler ve küstah meydan okumalar için fırsat olarak görenler ve buna içten içe destek verenler mutlaka hak ettikleri cevabı alacaklardır. Bin yıldır aynı coğrafyada barış ve huzur içerisinde yaşayan milletimizi sözde alternatif Nevruz kutlamalarıyla ayrıştırmaya çalışanlar, milli zenginliğimizin tamamlayıcı güzelliklerini ayrılıkmış gibi göstermeye çalışanlar amaçlarına hiçbir zaman ulaşamayacaklardır”

 

Etiketler : mersin  büyükşehir  kocamaz  nevruz 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/74c14d46cfcff6a8c0cbe6b83304ad40.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42