Başkan Topal’ın Dünya Kadınlar Günü Mesajı - Mersin İstikbal Gazetesi

Başkan Topal’ın Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Başkan Topal, “Birleşmiş Milletler Örgütü, kadınlarda ayrımcılığı, istismarı fark etmiş ve kadın problemlerine dikkat çekmek için 8 Mart 1975’te, 8 Mart gününü Dünya Kadınlar Günü olarak kabul etmiştir. Her sene 8 Mart günü kadın problemlerine yönelik bir gün olarak ayrılmıştır.

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 08 Mart 2018, Perşembe

 

 

MHP Yenişehir İlçe Başkanı Umut TOPAL’ın Dünya Kadınlar Günü Kutlama Mesajı

 

 

Başkan Topal, “Birleşmiş Milletler Örgütü, kadınlarda ayrımcılığı, istismarı fark etmiş ve kadın problemlerine dikkat çekmek için 8 Mart 1975’te, 8 Mart gününü Dünya Kadınlar Günü olarak kabul etmiştir. Her sene 8 Mart günü kadın problemlerine yönelik bir gün olarak ayrılmıştır.

Yurdumuzda da 8 Mart günü, kadınlarımızın liderliğinde, ka­dınlara yönelik çalışmalarla değerlendirilir, Türk erkeği, Atatürk’ün izinde kadına gerekli değeri ve önemi vererek onun haklarını korumada yanında yerini almıştır. Kadınlarımızın da birer yurttaş olarak anayasal haklarından faydalanabilmesi için gereken yasal düzenlemeler yapılmıştır. Türkiye de kadın haklarına ilişkin olarak 1917 yılında çok eşlilik çıkarılan bir yasa ile düzenlenmiş, 1926 yılında medeni kanunla kadın erkek eşitliği gerçekleşmiştir. Kadınların siyasal alanda ve mesleki yaşamlarında hak iddia edebilmeleri Cumhuriyet dönemine gerçekleşmiştir.

Türk kadını kendisine tanınan bütün haklara layık olduğunu hem söz konusu haklar tanınmadan önceki asalet ve kahramanlığı ile hem de bu haklar tanındıktan sonra kısa zamanda çeşitli mesleklerde gösterdiği başarılarla kanıtlamıştır. Ne acıdır ki bugün ülkemizin içinde bulunduğu durum bu acı gerçeği bir kez daha gözler önüne sermektedir.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün "Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin!" veciz sözünde olduğu gibi  bugün kadınlarımızı toplumsal hayattan soyutlamaya çalışan, çocuk yaşta evlilikleri teşvik eden hatta bu evlilikleri suç olmaktan çıkarmaya çalışan, aile içi şiddet uygulayanları affederek adeta kadınları infaz eden, asılsız gerekçelerle kadınlarımıza ikinci sınıf vatandaş muamelesini layık gören, onların erdem ve değerini hala anlamayan zihniyetlere ve ideolojilere karşı Türk kadının yanında olmaya dün olduğu gibi bugün de devam edeceğiz.

            Büyük Önder Atatürk'ün söylediği gibi "Bir toplum aynı gayeye bütün kadınları ve erkekleriyle beraber yürümezse ilerlemesine ve medenileşmesine teknik bakımdan imkân, ilmi bakımdan da ihtimal yoktur."

       Bu duygu ve düşüncelerle Tüm kadınlarımızın” Kadınlar Gününü” kutlar ,saygılar sunarım.”

Etiketler : mhp  yenişehir  umut  topal  8mart  kadın 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri