Büyükşehir'den Yenişehir Cemevi'ne 850 Bin TL Maddi Destek - Mersin İstikbal Gazetesi

Büyükşehir'den Yenişehir Cemevi'ne 850 Bin TL Maddi Destek

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi Derneği (Yenişehir Cemevi) arasında bir protokol imzalandı. İmzalanan protokol ile Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir Cemevi’ne 850 bin TL maddi destek sağladı.

Benzer Haber Başlıkları

 • TEMAD Mersin İl Başkanı Halil Kur, KKTC’nin kuruluş yıldönümünü kutladı

  TEMAD Mersin İl Başkanı Halil Kur, KKTC’nin kuruluş yıldönümünü kutladı. Başkan Kur, “ Kıbrıs Türk Halkının yıllarca sürdürdüğü zorlu ve haklı mücadelesi sonunda Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Kahraman Türk Ordu su ve Kıbrıs Türk Mücahitleri ile birlikte 20 TEMMUZ 1974 tarihinde mutlu Barış Harekatını gerçekleştirmiş ve 15 KASIM 1983 tarihinde de K.K.T.C. Devleti kurulmuştur.

 • Mersin Valisi Ali İhsan Su festival alanını gezdi

  6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali’nde geri sayım devam ederken, Mersin Valisi Ali İhsan Su festival alanını ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 • Narenciye renkleri Mersin’e yayılmaya başladı

  Bu yıl 17-18 Kasım tarihleri arasında Mezitli Sahil Galatasaray Meydanı’nda düzenlenecek olan 6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali tanıtım çalışmaları 10 mobil figürün şehir turu ile devam ediyor.

 • Başkan Tuna Vatandaşlara Narenciye Suyu İkram Etti

  Toroslar Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna, 17-18 Kasım tarihleri arasında yapılacak Uluslararası Mersin Narenciye Festivali kapsamında vatandaşlara, taze sıkılmış narenciye suyu ikram etti.

 • Başkan Tuna, Diyabete Dikkat Çekmek İçin Yürüdü

  Toroslar Belediyesi; 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde Toroslar Toplum Sağlığı Merkezi işbirliği ile Akbelen Mahallesi’ndeki Koray Aydın Standı’nda farkındalık yürüyüşü düzenledi.

Son Güncelleme: 14 Ağustos 2018, Salı

 

BÜYÜKŞEHİR’DEN YENİŞEHİR CEMEVİ’NE 850 BİN TL MADDİ DESTEK

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi Derneği (Yenişehir Cemevi) arasında bir protokol imzalandı. İmzalanan protokol ile Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir Cemevi’ne 850 bin TL maddi destek sağladı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın makamında gerçekleştirilen protokol törenine, Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şube Başkanı Hasan Kılavuz ile yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ile Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şube Başkanı Hasan Kılavuz hayırlı uğurlu olsun temennileri ile protokolü imzaladı. Protokol kapsamında yapılan 850 bin TL’lik maddi yardım ile Yenişehir Cemevi’nin yenileme ve tadilat masrafları karşılanacak.

Başkan Kocamaz: “Bizler insanların o saf ve temiz inançlarını yaşaması için destek vereceğiz”

İmzalanan protokol sonrasında bir konuşma yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Allah hayırlı etsin. Önemli olan vatandaşların beklentilerine cevap vermek. Birileri konuşur, birileri yapar. Yani maalesef bugüne kadar konuşanlar bu işe hiç el atmadı. Zaman zaman genel başkan gelir. O da söyler. Der ki ‘Biz hep birilerinden söz aldık, vaat aldık ama icraat almadık. Ama siz bu işi yıktınız’ der. Biz de Türkiye’nin bütünlüğünden yanayız. Bu ülkede insanların doğum yerini tercih şansı yok, anne babasını tercih şansı yok. Ama bir tercih var, onları anneleri ve babaları Türkiye’de doğurmuş. O zaman biz kardeşçe yaşayacağız. Birbirimizi hoş göreceğiz ve hepimizin ortak hedefi bu bayrağı indirmeyeceğiz. Başka hiçbir beklentimiz de yok. Çünkü ülkeyi bu topraklarda yaşayan insanlar işgalden kurtardı. Burayı vatan yapan bu topraklar üzerinde yaşayan insanlar. Zaman zaman bizim birliğimizi, beraberliğimizi bozmak için aramıza fitne sokmak isteyen hainler olmuştur. Ama biz bunlara aldırmayacağız, fırsat vermeyeceğiz. Bu işi istismar haline getirenlere de fırsat vermeyeceğiz. Sadece insanların o saf, temiz inançlarını yaşaması için bizler destek vereceğiz, gayret göstereceğiz” dedi.

“Cemevleri insanları bir araya getirme konusunda çok önemli”

Büyükşehir Belediyesi olarak ‘Derdimiz Hizmet, Sevdamız Memleket’ sloganı ile hizmet ürettiklerini dile getiren Başkan Kocamaz, “Bizim başka hiçbir beklentimiz de yok. Bütün derdimiz Türkiye, bütün derdimiz memleket. Bizim sloganımız da öyle. ‘Derdimiz Hizmet, Sevdamız Memleket’. Benim her zaman savunduğum bir şey var. İnsanlar bir masa etrafına toplanırsa, düşman dahi olsa bir orta yolu bulur. Bir ortak noktada mesele anlaşılır, insanların peşin hükümleri ortadan kalkar. Önemli olan insanları bir araya getirebilmek. Cemevleri de bu konuda önemli. Yani o insanları bir araya getirmek için. Biz özellikle bizden sonraki nesilleri birbirine yaklaştırmak mecburiyetindeyiz. O nesiller gelecekte bu ülkeyi yönetecek. Onların önündeki ömür bizim önümüzdeki ömrümüzden daha fazla. Hatta ben bunu sadece ülke içinde de düşünmüyorum. Tüm dünya için düşünüyorum. Tüm dünya çocuklarını biz bir araya getirebilirsek, onlar birbirini tanıyarak büyürlerse, peşin hükümler ortadan kalkarsa dünya daha yaşanılası bir hale gelir. Kavga, dövüş biter. Bunda da yerel yönetimlere görev düşüyor” şeklinde konuştu.

Kılavuz: “Bazı sözler var sabırla beklersen o hayat bulur”

Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şube Başkanı Hasan Kılavuz da Büyükşehir Belediyesi’nin Yenişehir Cemevi’ne yapmış olduğu maddi destek için teşekkürlerini ileterek, “Bundan aşağı yukarı 5 yıl önce Tarsus Cemevi’nin açılışında söylediğiniz sözler, o konuşmalar bugün bir hamle daha ileri gitti. Orada demiştiniz ki ‘Mersin’in bütün ilçelerinde, burada yaptığımız hizmeti aynen götüreceğiz’. Hakikaten yıllar geçiyor, ölenler, kalanlar var. Ama o günkü etkinlikte bende konuşmacıydım. En son konuşmayı da siz yapmıştınız. Fakat bu söyleminiz bugün burada hayat bulunca diyorum ki, demek bazı sözler var sabırla beklersen o hayat bulur. Sizin şahsınızda cemevimizin bu eksiğinin sizin de inisiyatifinizi kullanarak tamamlamanız için gösterdiğiniz bu yetki, olgunluk ve hizmet için çok teşekkür ederiz. Allah sizi var eylesin, başarılı kılsın. Sizi böyle başarılı görmek belediyelerin her tarafa kol kanat gerdiğini, her tarafa aynı hizmeti götürdüğünü de çevremize söylemek, anlatmak lazım. Onu takdir etmek de halkın ve bizlerin görevidir. Onun için çok teşekkür ediyoruz Başkanım” diye belirtti.

Kılavuz: “Cemevi herkesin evidir”

Yenişehir Cemevi’ndeki eksikliğin uzun yıllar boyunca belediyeler tarafından ihmal edildiğini de dile getiren Kılavuz, “Cemevi herkesin evidir. Dolayısıyla 300-400 bin alevinin yaşadığını düşündüğümüz Mersin’de merkez Yenişehir’deki bu cemevine, bu hizmetin verilmesi lazım. Siz de bu inisiyatifinizi kullandınız. Tekrar teşekkürler, sağ olun. Bu bizim talebimizdi ve beklentimizdi. Gören göz hakla görür. Cemevimizin bu eksikliği maalesef uzun yıllardır belediyeler tarafından ihmal edilmiştir. Zaman zaman taleplerimiz olmuştur. Belediye Başkanlarımız, politikacılar bizleri ziyaret ettiklerinde, Sayın bakanım geldiğinde demişizdir. Bizim sizlerden bir beklentimiz yok. Yani burası öyle bir dergâha dönüşsün ki her gelen buraya hayranlıkla gelip, hizmet aldığı zaman da bu hizmete kim katkı sundu dediği zaman biz de gurur duyarak diyelim ki falan başkanımız, falan politikacımız, falan bakanımız bu hizmeti yaptı. Bir gün söz konusu olur biz göçer gidersek birisi de bu cemevinin dergâh kapısından girerse ‘Ne güzel, bunu kim yaptı?’ derse deriz ki ‘Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz yaptı’. Bu bir gerçek, bunu saklamamak gerekir” ifadelerine yer verdi.

“Alevilerin cemevlerine ihtiyaçları var”

Alevilik inancında dedelerin dua ederken, ‘Hizmete göre himmet bulasın’ sözlerini kullandıklarının altını çizen Kılavuz, “Bizim ulularımız, pirlerimiz, dervişlerimiz demiş ki hizmete göre de şefaat. Nasıl ki sizin sloganınız ‘Derdimiz Hizmet Sevdamız Memleket’. Bizimkiler de demiş ki oğlum şefaat hizmete göre olur. Bütün seyitler, pirler, dedeler dua ederken hizmetine göre şefaat bulasın derler. Eğer bir hizmet yoksa,  istediğin kadar himmet dile, vermez. Hizmete göre himmet verir. O anlamda da siz Çamalan’da ilk tuğlayı koydunuz. O gün ben oradaydım. Tarsus’u bitirdiniz. Şimdi bir gerçeklik var. Zaman zaman sizinle muhabbet ettiğimizde de hep söylüyorum. Bu topraklarda ve diğer yerlerde yaşayan alevilerin cemevlerine ihtiyaçları var. Cemevlerinde yan yana geliriz, muhabbetimizi, inancımızı, kültürümüzü yaşarız” dedi.

“30 yıldır burada iktidar olan belediyeler buna el atmadı”

Bu topraklar üzerinde bütünlüğü sağlamak için, barış, dostluk, kardeşlik duyguları içerinde ayrımcılığa yer vermeden yaşamak istediklerini anlatan Kılavuz, “Eğer bir yere hizmet gitmediği zaman, bu halkın talebiyse ve o taleplere kulak verilmiyorsa sıkıntılara yol açar. Belediye başkanını her gördüğümüzde deriz ki her yeri görüyor da bu cemevini görmüyor mu? Ama demek ki görenler de var. Bunlardan bir tanesi de Sayın Burhanettin Kocamaz. Bunu kimse ne inkâr eder, ne de kimsenin inkâr etmeye gücü yeter. Bizim camiamızda da bu gerçekten uzun zamandır bekleniyor. Belediye Meclisi’nden geçti, her tarafa duyuruldu ve büyükte bir sevinç var. Demek ki bu şudur. 30 yıldır burada iktidar olan belediyeler buna el atmadılar. Ama bir Burhanettin Kocamaz geldi, tamam yapalım diye bir karara vardı. Bu da bizi cidden sevindirmiştir. Çok sağ olun” diye konuştu.

Etiketler : mersin  büyükşehir  cemevi  destek 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri