Büyükşehirle Cazibe Kazandı - Mersin İstikbal Gazetesi

Büyükşehirle Cazibe Kazandı

Mersin’in Gülnar İlçesi’ne bağlı Zeyne Mahallesi’nde bakımsızlıktan kaderine terkedilen mesire alanı, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bakım, onarım ve yenileme çalışmalarının ardından, cazibe merkezi haline geldi.

Benzer Haber Başlıkları

 • Narenciye Figürleri Mersin Sokaklarında

  Bu yıl 17-18 Kasım tarihleri arasında Mezitli Sahili Galatasaray Meydanı’nda düzenlenecek olan 6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali kapsamında Mersin sokaklarını gezen 10 farklı mobil figür büyük ilgi görüyor.

 • TEMAD Mersin İl Başkanı Halil Kur, KKTC’nin kuruluş yıldönümünü kutladı

  TEMAD Mersin İl Başkanı Halil Kur, KKTC’nin kuruluş yıldönümünü kutladı. Başkan Kur, “ Kıbrıs Türk Halkının yıllarca sürdürdüğü zorlu ve haklı mücadelesi sonunda Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Kahraman Türk Ordu su ve Kıbrıs Türk Mücahitleri ile birlikte 20 TEMMUZ 1974 tarihinde mutlu Barış Harekatını gerçekleştirmiş ve 15 KASIM 1983 tarihinde de K.K.T.C. Devleti kurulmuştur.

 • Mersin Valisi Ali İhsan Su festival alanını gezdi

  6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali’nde geri sayım devam ederken, Mersin Valisi Ali İhsan Su festival alanını ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 • Narenciye renkleri Mersin’e yayılmaya başladı

  Bu yıl 17-18 Kasım tarihleri arasında Mezitli Sahil Galatasaray Meydanı’nda düzenlenecek olan 6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali tanıtım çalışmaları 10 mobil figürün şehir turu ile devam ediyor.

 • Başkan Tuna Vatandaşlara Narenciye Suyu İkram Etti

  Toroslar Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna, 17-18 Kasım tarihleri arasında yapılacak Uluslararası Mersin Narenciye Festivali kapsamında vatandaşlara, taze sıkılmış narenciye suyu ikram etti.

Son Güncelleme: 06 Temmuz 2018, Cuma

BÜYÜKŞEHİRLE CAZİBE KAZANDI

Mersin’in Gülnar İlçesi’ne bağlı Zeyne Mahallesi’nde bakımsızlıktan kaderine terkedilen mesire alanı, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bakım, onarım ve yenileme çalışmalarının ardından, cazibe merkezi haline geldi.

Tarihi değerlerin gün yüzüne çıkarılması, bakım ve onarım çalışmalarının yanında, bugüne kadar birçok kazıya verdiği sayısız desteklerle kentin tarihi değerlerine sahip çıkan Mersin Büyükşehir Belediyesi, mazisi 800 yıl öncesine dayanan Şeyh Ali Semerkandi Türbesi’nin de yer aldığı alanda gerçekleştirdiği bakım-onarım ve yenileme çalışması ile takdir topladı. Zeyne Mahallesi ‘Pınarbaşı Piknik ve Mesire Alanı’nda mevcut bankların bakım ve onarımını gerçekleştirerek yeni ilave oturma gruplarını vatandaşın hizmetine sunan Büyükşehir Belediyesi, Gülnar Belediyesi ile ortaklaşa yürüttüğü çalışma ile yaklaşık 300 metrekarelik bir alanda peyzaj, bin 530 metrekarelik alanda parke taşı ve 400 metrelik bordür döşeme işlemi ile mesire alanını tozdan ve çamurdan kurtardı.

Bundan 800 yıl önce Orta Asya’dan Zeyne’ye gelip yerleşen İslam düşünürü Şeyh Ali Semerkandi’nin bir kerameti olarak çınar ağacı altından çıkan ve şifalı olduğuna inanılan su ile tanınan Zeyne Pınarbaşı Piknik ve Mesire Alanı, yeni yüzüyle her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaya devam ediyor. Bölge halkı ise gerçekleştirilen çalışmalardan memnuniyetlerini dile getirirken, mesire alanının eski halini hatırlamak bile istemediklerini ifade ediyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz sayesinde mesire alanının kurtulduğunu aktaran Muhammed Dut, “Anamı babamı sormayın, adamımı sorun bana. Benim adamım Burhanettin Kocamaz. Önce Allah’a sonra Burhanettin Kocamaz’a güvenirim. Buranın Burhanettin Kocamaz başkanımızın sayesinde şimdiki halini görünce eski halini hatırlamak bile istemiyorum. Parke taşlarını bile Burhanettin başkan getirdi. Burası 40 sene belediyeydi ve 4 tane belediye başkanı gördü. Ama ne gördüysek Tarsus’tan Büyükşehir’e gelen Burhanettin Kocamaz zamanında gördük. Burhanettin Kocamaz hangi partiden aday olursa olsun götürür oyumu ona veririm. Eşim dahil buna da kimse engel olamaz” derken, mesire alanında ziyaretçilere yöresel ürün satışı yapan Aysel Dut ise “Eskiden bizim çocukluğumuzda, tozun, toprağın, çamurun içiydi burası. Bir ihtilal döneminde buranın kenar duvarları çekildi, toprak da mucur yapıldı. O günden bu yana da bir şey yapılmadı. Ama Kocamaz geldi, parke taşları döşendi, çiçekler dikildi. Allah Başkanımızın yar ve yardımcısı olsun, anası, atası nurda yatsın” diye konuştu.

 

Etiketler : mersin  büyükşehir  cazibe 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri