Coşkun'dan Hac, İslamın Beş Şartından Biridir - Mersin İstikbal Gazetesi

Coşkun'dan Hac, İslamın Beş Şartından Biridir

Mersin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun yaptığı yazılı basın açıklaması ile Hac konusunu gündemine aldı. Coşkun’un yaptığı açıklama şöyle; “Hac; kutsal kabul edilen mekânları dinî maksatla ziyaret etmektir. Hac; İslâm'ın beş şartından biridir. "Gitmek, yönelmek;

Benzer Haber Başlıkları

 • İstikbal Gazetesi’nden Başkan Pamuk’a Ziyaret

  İstikbal Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma Aydın ve Kurucu Yazarı Rüştü Aydın, Akdeniz Kaymakamı ve Belediye Başkanı Muhittin Pamuk’u makamında ziyaret ettiler.

 • 2017’de Enerjisa Enerji’nin baz alınan net karı yüzde 30’dan fazla arttı

  Elektrik dağıtım ve perakende satışında Türkiye’nin lider şirketi Enerjisa Enerji, 2017 yılında baz alınan net kârının yüzde 30’dan fazla arttığını açıkladı. Şirket, hisse başına 0,30 TL temettü dağıtmayı planlıyor. Borçluluk oranındaki düşüş trendi devam ederken, orta dönem hedefleri de teyit edildi.

 • Mahalle Evleri Eğitim Öğretim Evine Dönüştü

  Mesleki ve beceri eğitimlerine, kültürel, sanatsal ve sportif kurslara bu ay içinde 786 kursiyer devam ediyor

 • MAB Başkanı Kadıoğlu Bir Yılı Değerlendirdi

  Meslek Adamları Birliği(MAB) Başkanı Nihat Kadıoğlu, sosyal medya hesabından bir yıl içinde yaptıkları hizmetleri aktardı. “MAB’dan Yıllık Faaliyet Raporu” başlığı ile kurumsal çalışmaların öne çıkarıldığını aktaran Başkan Kadıoğlu, üyelere düzenli olarak ziyaretler yaptıklarını söyledi.

 • MHP Toroslar İlçe’den Geçmiş Olsun Ziyareti

  İstikbal Haber/ MHP Toroslar İlçe Teşkilatı Başkanı Hüsnü Doğan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’ya geçmiş olsun ziyaretinde bulundular.

Son Güncelleme: 12 Ağustos 2017, Cumartesi

 

 

HAC

Mersin İl Müftüsü  Dursun Ali Coşkun yaptığı yazılı basın açıklaması ile Hac konusunu gündemine aldı. Coşkun’un yaptığı açıklama şöyle; “Hac; kutsal kabul edilen mekânları dinî maksatla ziyaret etmektir. Hac; İslâm'ın beş şartından biridir. "Gitmek, yönelmek; ziyaret etmek" anlamlarına gelen hac kelimesi, fıkıh terimi olarak imkânı olan her müslümanın belirlenmiş zaman içinde Kâbe'yi, Arafat, Müzdelife ve Mina'yı ziyaret etmek ve belli bazı dinî, görevleri yerine getirmek suretiyle yaptığı ibadeti ifade eder. Bu ibadeti yerine getirenlere hacı denir.

Hac, belirli fiillerin sadece Allah rızası için yapılmasından oluşan bir ibadettir. Müminin hem malı hem de bedeniyle gerçekleştirdiği bir ibadet olan hac insanın bütün varlığını ilgilendirir ve bu haliyle külli bir teslimiyetin ifadesidir. Diğer yükümlülükler gibi hac da insan merkezli ve insanın ihtiyaç duyduğu hayırların tahakkukunu hedef alan bir ibadettir. Haccın hikmeti, Allah'a yönelmiş insanla Allah arasında kul-rab ilişkisinin insanın kendi hayatı ve ayrıca içinde bulunduğu ümmet üzerindeki etkisiyle ortaya çıkar. Hac dinin kemale ermesi ve teslimiyetin tamamlanmasıdır.

Hac dış görünüşü itibariyle sembolleri andıran, gerçekte ise çeşitli ruhi eğitimleri sağlayan birbirinden farklı davranışların toplamından ibarettir. Her Müslüman, imandan sonra en faziletli ibadet sayılan namazın kıblesini oluşturan mübarek mekânı görmek, orada başta Hz. Muhammed (as) olmak üzere geçmiş peygamberlerin hak din uğrunda verdikleri mücadeleleri hatırlamak, asırlar boyunca birçok müminin namaz, dua ve niyazlarına sahne olan manevi atmosferde yaşamak ister. Hac bu açıdan tarihin yeniden yaşanmasının ve mücerredin müşahhas hale gelmesinin vasıtası olmaktadır.

Hac esnasında daha önce teorik olarak haberdar olduğumuz, fakat layıkı ile yaşayamadığımız bir dizi imanı ve ahlaki özellikleri kazanır; sahip bulunduğumuz olumlu niteliklerde ise daha çok sebat ve güç kazanırız. Hac kendi kendimizin farkına varma sürecidir.

İşte gönüllerini Beytullah sevgisiyle dolduran bahtiyar hacılarımız, Allah’ın Beytini ziyaret etmek, Beytin Rabbine manen vâsıl olmak, Allah Resûlü’nün doğup büyüdüğü, tevhid mücadelesi verdiği bu kutsal topraklarda İslâm’ın canlı tarihini yaşamak ve haccetmek üzere mesafeler kat ederek kutsal topraklara gitmeye başladılar. Kulun Allah’a verdiği en büyük sözü, Allah’la yapılan bir ahitleşmeyi, Allahla varılan en büyük misakı yerine getirmeye gidiyorlar. Çünkü haccın her farzı, her rüknü, her hal ve hareketi, her şeâiri, her menâsiki Rabbimize verdiğimiz ruhî, kalbî, kavlî ve fiilî bir sözdür. Dünyanın neresinde yaşarlarsa yaşasınlar, bütün Müslümanların aynı değerlere sahip oldukları ve bu değerlerin kendileri için ortak bir zemin oluşturduğu gerçeğini bilerek hacca giden kardeşlerimiz, bir köyün, bir kasabanın veya bir şehrin sakini ve bir devletin vatandaşı olarak ülkesinden ayrılıp, bir ümmetin ferdi olarak memleketine dönecekler. Bizler biliyoruz ki, hacı olmak sıradan bir olay değildir. Büyük bir sınavdan, derin bir çileden geçip azgın bir ateşte pişerek eşsiz bir tanıklığın kıyısına varmaktır.

Hayatımızın en anlamlı yolculuğu olan hac, biz müminler için tam anlamıyla bir dönüm noktası olmalıdır. Adeta mahşeri yaşayanlar olarak, hac sonrasında elde ettiğimiz beyaz sayfaları korumaya özen göstermeliyiz. Geçmişte yapılan hatalar, işlenen günahlar artık bağışlanmış olarak geride kalmalıdır. Hacdan öncesi ile hacdan sonrası kesin bir şekilde birbirinden ayrılmalıdır. Bu anlamda haccımız, her birimiz için bir silkiniş, diriliş ve yeniden doğuş olmalıdır.

Günümüzde hac hizmeti, hem gözetim ve denetim hem de organizasyon yönüyle Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sunduğu önemli hizmetlerden biridir. Başkanlığımız 30 yılı aşkın süredir, haccın dinimizin emirlerine, ülke insanımızın onuruna ve beklentisine uygun bir şekilde ifasına rehberlik ve öncülük etmekte, ilgili mevzuat çerçevesinde ülkemizde hac hizmetlerini titizlikle yürütmektedir. Ülkemiz hac organizasyonu, bugüne kadar birçok merhaleden geçerek büyük bir tecrübe kazanmıştır. Vatandaşlarımızın hac kayıt işlemlerini yapmak, düzenlenen seminerlerle hacı adaylarını ve görevlileri eğitime tabi tutmak, Mekke ve Medine'de uygun oteller kiralamak, bir buçuk ay içerisinde bu kadar insanı kendi evlerinden alıp hava yoluyla başka bir ülkeye taşımak, kalacakları otellere yerleştirmek, intikalleri sağlamak, dini rehberlik ve tedavi hizmetleri vermek, yemek ihtiyaçlarını karşılamak, vefat edenlerin defin işlemlerini takip etmek, hac ve ziyaretlerini yaptırdıktan sonra hacıların belli bir sistem dâhilinde yurda dönüşlerini sağlamak, bütün bu ve benzeri hizmetleri imkânlar ölçüsünde herhangi bir karmaşaya fırsat vermeden yerine getirmek büyük bir titizlikle yapılan bir iştir. Her yıl olduğu gibi bu yıl da hacı adaylarımızı yoğun bir eğitim sürecinden geçirerek gerekli bilgi ve manevi donanım sağlamaya çalıştık. Mersin Müftülüğümüz edindiği tecrübelerle hac organizasyonu düzenleme konusunda önemli mesafeler kat ederek yaptığı hac ve umre hizmetleri ile ülkemizde en ön sıralarda yerini almaktadır. Bu yıl ilimizde bin altmışaltı hacımızı büyük bir heyecanla uğurluyoruz. Rabbimiz haclarını makbul eylesin, gayretleri karşılıksız bırakmasın.”

Etiketler : mersin  müftü  hac 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri