Erdemli İŞKUR'dan Engelli Girişimci Projesi - Mersin İstikbal Gazetesi

Erdemli İŞKUR'dan Engelli Girişimci Projesi

İstihdamda dezavantajlı olarak değerlendirilen bütün vatandaşlarımızın istihdamını koordine eden, İş ve Meslek yaşamlarıyla ilgili tüm işlemlerle ilgilenen Türkiye İş Kurumu dezavantajlı gruplara yönelik aktif politikaların ve projelerinin somut çıktılarına ulaşmaya devam etmektedir.

Benzer Haber Başlıkları

 • TEMAD Mersin İl Başkanı Halil Kur, KKTC’nin kuruluş yıldönümünü kutladı

  TEMAD Mersin İl Başkanı Halil Kur, KKTC’nin kuruluş yıldönümünü kutladı. Başkan Kur, “ Kıbrıs Türk Halkının yıllarca sürdürdüğü zorlu ve haklı mücadelesi sonunda Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Kahraman Türk Ordu su ve Kıbrıs Türk Mücahitleri ile birlikte 20 TEMMUZ 1974 tarihinde mutlu Barış Harekatını gerçekleştirmiş ve 15 KASIM 1983 tarihinde de K.K.T.C. Devleti kurulmuştur.

 • Mersin Valisi Ali İhsan Su festival alanını gezdi

  6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali’nde geri sayım devam ederken, Mersin Valisi Ali İhsan Su festival alanını ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 • Narenciye renkleri Mersin’e yayılmaya başladı

  Bu yıl 17-18 Kasım tarihleri arasında Mezitli Sahil Galatasaray Meydanı’nda düzenlenecek olan 6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali tanıtım çalışmaları 10 mobil figürün şehir turu ile devam ediyor.

 • Başkan Tuna Vatandaşlara Narenciye Suyu İkram Etti

  Toroslar Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna, 17-18 Kasım tarihleri arasında yapılacak Uluslararası Mersin Narenciye Festivali kapsamında vatandaşlara, taze sıkılmış narenciye suyu ikram etti.

 • Başkan Tuna, Diyabete Dikkat Çekmek İçin Yürüdü

  Toroslar Belediyesi; 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde Toroslar Toplum Sağlığı Merkezi işbirliği ile Akbelen Mahallesi’ndeki Koray Aydın Standı’nda farkındalık yürüyüşü düzenledi.

Son Güncelleme: 14 Ağustos 2018, Salı

 

ERDEMLİ İŞKUR’DAN ENGELLİ GİRİŞİMCİ PROJESİ

İstihdamda dezavantajlı olarak değerlendirilen bütün vatandaşlarımızın istihdamını koordine eden, İş ve Meslek yaşamlarıyla ilgili tüm işlemlerle ilgilenen Türkiye İş Kurumu dezavantajlı gruplara yönelik aktif politikaların ve projelerinin somut çıktılarına ulaşmaya devam etmektedir.  

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğünün koordinatörlüğünde yürütülen ve Engelli vatandaşlarımıza yönelik Girişimcilik Teşvikleri kapsamında  KİK (Kendi İşyerini Kurma) projesi  olan A’dan Z’ye Kuaför ve Güzellik Salonunun açılışı 9 ağustos 2018 Perşembe günü gerçekleşmiştir. Genç girişimci Tehmine CAN’ın ev sahipliğiyle yapılan Açılış töreni, Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Erdemli Hizmet Merkezi Şube Müdürü Mustafa Doğan, Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden Şube Müdürü Halil Bozkurt, Erdemli Belediye Başkan Yardımcısı Şevki ŞEVK ‘in katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir.

Projenin temellerini, İş Kanunun 30.maddesi  ‘’50 ve üzerinde işçi çalıştıran tüm kamu ve özel sektör işyerleri belirlenen oranlarda engelli çalıştırmakla yükümlüdür’’ maddesi oluşturmaktadır. Yükümlüklerini yerine getirmeyen işyerlerine idari para cezası uygulanmakta ve tahsil edilen para cezaları yine Engelli ve Eski hükümlü vatandaşlarımızın istihdamına, dolayısıyla toplumsal hayata uyum sürecinde kullanılmaktadır. Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarını Kullanmaya Yetkili Komisyonca;

Kuruluş işlemleri Desteği için   (3.000 TL)

İşletme Giderleri için                 (5.000 TL)

İşletmenin Kira Giderleri          (6.000 TL)

Kuruluş Destekleri                     (36.000 TL)

olmak üzere toplamda 50.000 TL karşılanmaktadır.

En az % 40 engelli raporuna sahip, Türkiye İş Kurumuna kayıtlı, on sekiz yaşını tamamlamış,  emekli olmayan, iş kuracağı alanda mesleki eğitim belgesi ve girişimcilik eğitim sertifikasına sahip olan engellilere yönelik hibe desteği için Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğünce yılda 2 kez proje çağrısı yapılmaktadır. Girişimciler proje başvuru rehberine www.iskur.gov.tr adresinden ulaşabilmekte olup, çağrı süresince projelerini İŞKUR Hizmet Merkezlerinden veya İl Müdürlüklerinden destek alarak hazırlayabilmektedirler.

           

Etiketler : erdemli  işkur  engelli  proje 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri