Erdemli İŞKUR'dan Engelli Girişimci Projesi - Mersin İstikbal Gazetesi

Erdemli İŞKUR'dan Engelli Girişimci Projesi

İstihdamda dezavantajlı olarak değerlendirilen bütün vatandaşlarımızın istihdamını koordine eden, İş ve Meslek yaşamlarıyla ilgili tüm işlemlerle ilgilenen Türkiye İş Kurumu dezavantajlı gruplara yönelik aktif politikaların ve projelerinin somut çıktılarına ulaşmaya devam etmektedir.

Benzer Haber Başlıkları

 • Başkan Pamuk'tan Gazi Evine Ziyaret

  * Başkan Pamuk, Afrin’de yürütülen Zeytin Dalı Harekâtı’nda yaralanıp Gazi olan Uzman Çavuş Levent Yılmaz’ı evinde ziyaret etti.

 • İŞKUR Müdürü TRT'de Konuştu

  Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa KUTLU; 17.09.2018 tarihinde TRT Çukurova Radyoda Alper YETGÜN’ün sunuculuğunu gerçekleştirdiği “Akdenizden Toroslara” Programına katılarak kurum hizmetleri hakkında bilgi verdi.

 • Türkiye Sondan Dördüncü

  145 ülkede 154 bin kişi baz alınarak hazırlanan rapora göre, 2017 yılı insanlar için en kötü sene olarak kayıtlara geçti.

 • Dinçer, “Ahilik insan odaklı ticaret ahlakının özüdür”

  Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, bir meslek örgütlenmesinin ötesinde insanı ticari ve ahlaki yönde de eğiterek toplumun sosyal ve ekonomik hayatına büyük etkisi olan Ahiliğin kamuoyuna tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

 • Taşucu'na 11 Milyonluk Yeni Atıksu Arıtma Tesisi

  Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, Silifke İlçesi Taşucu Mahallesinde İnşaa edilecek 11 milyon 480 Bin TL sözleşme bedelli Taşucu Atıksu Arıtma Tesisi yapımına 21.05.2018 tarihinde yer teslimi yapılarak başlanıldı. Tesis için saha mobilizasyon ve proje aplikasyon işleri devam ediyor.

Son Güncelleme: 14 Ağustos 2018, Salı

 

ERDEMLİ İŞKUR’DAN ENGELLİ GİRİŞİMCİ PROJESİ

İstihdamda dezavantajlı olarak değerlendirilen bütün vatandaşlarımızın istihdamını koordine eden, İş ve Meslek yaşamlarıyla ilgili tüm işlemlerle ilgilenen Türkiye İş Kurumu dezavantajlı gruplara yönelik aktif politikaların ve projelerinin somut çıktılarına ulaşmaya devam etmektedir.  

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğünün koordinatörlüğünde yürütülen ve Engelli vatandaşlarımıza yönelik Girişimcilik Teşvikleri kapsamında  KİK (Kendi İşyerini Kurma) projesi  olan A’dan Z’ye Kuaför ve Güzellik Salonunun açılışı 9 ağustos 2018 Perşembe günü gerçekleşmiştir. Genç girişimci Tehmine CAN’ın ev sahipliğiyle yapılan Açılış töreni, Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Erdemli Hizmet Merkezi Şube Müdürü Mustafa Doğan, Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden Şube Müdürü Halil Bozkurt, Erdemli Belediye Başkan Yardımcısı Şevki ŞEVK ‘in katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir.

Projenin temellerini, İş Kanunun 30.maddesi  ‘’50 ve üzerinde işçi çalıştıran tüm kamu ve özel sektör işyerleri belirlenen oranlarda engelli çalıştırmakla yükümlüdür’’ maddesi oluşturmaktadır. Yükümlüklerini yerine getirmeyen işyerlerine idari para cezası uygulanmakta ve tahsil edilen para cezaları yine Engelli ve Eski hükümlü vatandaşlarımızın istihdamına, dolayısıyla toplumsal hayata uyum sürecinde kullanılmaktadır. Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarını Kullanmaya Yetkili Komisyonca;

Kuruluş işlemleri Desteği için   (3.000 TL)

İşletme Giderleri için                 (5.000 TL)

İşletmenin Kira Giderleri          (6.000 TL)

Kuruluş Destekleri                     (36.000 TL)

olmak üzere toplamda 50.000 TL karşılanmaktadır.

En az % 40 engelli raporuna sahip, Türkiye İş Kurumuna kayıtlı, on sekiz yaşını tamamlamış,  emekli olmayan, iş kuracağı alanda mesleki eğitim belgesi ve girişimcilik eğitim sertifikasına sahip olan engellilere yönelik hibe desteği için Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğünce yılda 2 kez proje çağrısı yapılmaktadır. Girişimciler proje başvuru rehberine www.iskur.gov.tr adresinden ulaşabilmekte olup, çağrı süresince projelerini İŞKUR Hizmet Merkezlerinden veya İl Müdürlüklerinden destek alarak hazırlayabilmektedirler.

           

Etiketler : erdemli  işkur  engelli  proje 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri