Kadınlardan Muhteşem Kapanış Sergisi - Mersin İstikbal Gazetesi

Kadınlardan Muhteşem Kapanış Sergisi

* Türkiye’nin ilk ve tek güdümlü 6 Sosyal Destek Programı Projesinden biri olan; “Akdeniz Çoklu Eğitim Merkezleri Projesi” büyük bir başarı elde etti. Proje kapsamında Akdeniz Belediyesi’ne bağlı 4 mahalle evinde kurs ve eğitim alan yüzlerce kadının ortaya çıkardığı birbirinden güzel el emeği göz nuru eserleri beğeniye sunuldu.

Benzer Haber Başlıkları

 • Mersin Beşiktaşlılar Derneği faaliyetlerini sürdürüyor

  Mersin Beşiktaşlılar Derneği, bir taraftan sosyal faaliyetlerine devam ederken bir taraftan da 31 Mart yerel seçimleri öncesi siyasi parti adaylarını ağırlıyor.

 • Bölgemiz Parçalı Bulutlu

  Bölge geneli; Parçalı ve çok bulutlu, Hatay, Osmaniye, Kilis, Gaziantep'in güney kesimleri, Adana ile Mersin'in kıyı kesimleri yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak yağışlı geçmesi tahmin edilmektedir.

 • Baroların insan hakları merkezleri güçlendiriliyor

  ‘Baroların ve Avukatların Avrupa İnsan Hakları Standartları Konusunda Kapasitesinin Güçlendirilmesi Ortak Projesi’ kapsamında, İnsan Hakları Merkezlerinin (İHM) Kurumsal Kapasitelerine İlişkin 1. Çalışma Grubu Toplantısı, ‘Eylem Planı, Taslak Yönetmelik ve Veri Tabanı Oluşturulması’ başlığıyla 13-14 Şubat 2019 tarihlerinde Ankara’da yapıldı.

 • Altun,“Başvuruların yüzde 93'ü elektronik ortamda”

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun’dan CİMER açıklaması: ‘’Önümüzdeki süreçte cevap süresinin azaltılması konusuna yoğunlaşılacak”

 • Konut satışları 24 bin 82 adet azaldı

  2018 yılının Ocak ayı konut satış istatistikleri ile 2019 yılı Ocak ayının konut satış istatistikleri karşılaştırıldığında konut satışlarının 24 bin 82 adet azaldığı görüldü.

Son Güncelleme: 18 Ocak 2019, Cuma

 

Akdeniz Çoklu Eğitim Merkezleri Projesi Büyük Bir Başarıyla Tamamlandı

KADINLARDAN MUHTEŞEM KAPANIŞ SERGİSİ

* Türkiye’nin ilk ve tek güdümlü 6 Sosyal Destek Programı Projesinden biri olan; “Akdeniz Çoklu Eğitim Merkezleri Projesi” büyük bir başarı elde etti. Proje kapsamında Akdeniz Belediyesi’ne bağlı 4 mahalle evinde kurs ve eğitim alan yüzlerce kadının ortaya çıkardığı birbirinden güzel el emeği göz nuru eserleri beğeniye sunuldu.

Akdeniz Belediyesi tarafından hazırlanıp, Mersin Valiliği öncülüğünde “2017 Yılı Sosyal Destek Programı (SODES)” kapsamında teklif edilen ve Kalkınma Bakanlığı’nca onaylanıp finanse edilen projenin başlangıç tarihi 1 Kasım 2017; bitiş tarihi 31 Ekim 2018 olarak belirlenmişti. Yoğun ilgi gören Akdeniz Çoklu Eğitim Merkezleri Projesi, 3 aylık uzatmanın ardından 31 Ocak 2019 tarihinde sona erecek. Proje kapsamında, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nce düzenlenen kapanış töreni, kursiyerlerin birbirinden farklı el emeği göz nuru eserlerinin beğeniye sunulduğu sergi ve renkli gösterilerle gerçekleşti.

Kadınların el emeği göz nuru eserleri büyük beğeni topladı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen etkinliğe, Mersin Vali Yardımcısı Abdülhamit Erguvan, Akdeniz Belediye Başkanı Muhittin Pamuk, KKTC Mersin Konsolosu Fatma Arşehit Soykan, İlçe Milli Eğitim, İş-Kur ve Halk Eğitim Merkezi yetkilileri, Belediye Başkan Yardımcıları, eğitmenler ve kursiyerler katıldı. Adanalıoğlu, Çay, Çilek ve Karaduvar mahalle evlerinde eğitim alan kursiyerlerin giyim, biçki, dikiş–nakış, takı-tasarım, resim, ebru ve mozaik, seramik, ahşap oyma ve boyama ürünleri; protokol üyeleri ve sergiyi görmeye gelenlerin hayranlığını kazandı. Etkinlikte, mahalle evleri kreşlerinde eğitim gören miniklerin ve Kafkas Halk Dansları topluluğunun gösterisi de büyük beğeni topladı.

“Akdeniz’de mesleki kurslara, sosyal, kültürel etkinliklere ağırlık verdik”

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından bir konuşma yapan Akdeniz Belediye Başkanı Muhittin Pamuk, meslek ve beceri edindirme kurslarının önemine dikkat çekerek, “Akdeniz Belediyesi olarak, temel belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra özellikle sosyal ve kültürel hizmetlerin de önemli olduğunu düşündük. Akdeniz ilçemiz yoğun göç alan, farklı etnik köken ve düşünceden insanımızın, bir arada huzur içinde yaşadığı bir yer. Göç dolayısıyla Mersin’e gelen toplumsal kesimlerin kent ile uyumunun önemli bir sorun olduğu değerlendiriliyor. İşte buradan hareketle sosyal ve kültürel etkinliklerin ve bu tür merkezlerin sayısının az olduğu düşünüldüğünde, bu etkinlikleri çoğaltmak adına Akdeniz Belediyesi olarak SODES Projesini geliştirdik” dedi.

“Kursiyer sayımızı yüzde 100 oranında aştık”

Çocuklu kursiyerler için tüm kurslarda kreşler de açtıklarını kaydeden Başkan Pamuk,  “Kurslarımız beklentimizin çok üzerinde yoğun bir ilgi gördü. Projenin başında bin (1000) kursiyer hedeflemiştik, ancak bin 700’ün üzerinde kursiyerimiz kurslara katıldı. Dolayısıyla kurs ve kursiyer sayımızı yüzde yüz oranında aştık” diye konuştu. SODES Programının 31 Ocak’ta sona ereceğini, ancak tarz kurs ve etkinliklerin süreceğini belirten Pamuk, “SODES projemizin kabul edilmesi ve hayata geçmesinde emeği geçen, maddi ve manevi anlamda desteklerini esirgemeyen Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan ile Mersin Valimiz Sayın Ali İhsan Su’ya; proje koordinatörlerine, kurs öğretmenleri ve bizleri yalnız bırakmayarak her şeye rağmen kurslara katılan vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Başkan Pamuk, konuşmasının ardından protokol üyelerine; Mahalle Evleri’nde eğitim alan kursiyer kadınların yaptığı birbirinden güzel eserlerden birer tane hediye etti. Serginin açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Pamuk ve beraberindekiler, el emeği ve göz nuru seçkilerden oluşan sergiyi gezdi.

Akdeniz Çoklu Eğitim Merkezleri Projesi Hakkında…

Akdeniz Belediyesi’nce hazırlanan, 1 yıl süreli ve 2 milyon TL bütçeli proje sayesinde, kurslar için mahalle evlerine gerekli olan demirbaş ve temrinlik malzemeler temin edildi. Ayrıca her mahalle evinde kreş sınıfları açıldı ve kütüphaneler oluşturuldu. Adanalıoğlu’nda 20 bilgisayarın yer aldığı bir bilgisayar sınıfı kuruldu. 

Bütçesi 2 milyon lira olarak belirlenen ve 3 ay daha uzatılarak toplam 15 ay devam eden Akdeniz Çoklu Eğitim Merkezleri Projesi’nin 1 milyon 350 bin lirası kullanıldı. Akdeniz Çoklu Eğitim Merkezleri Projesi sayesinde ulaşılması hedeflenen kursiyer sayısı bin 50 olarak belirlendi. Ancak kurs ve eğitimler her yaş ve kesimden yoğun bir ilgi gördü. Nitekim projenin sürdüğü 15 aylık süreç içinde ulaşılan toplam kursiyer sayısı, belirlenen hedefin çok üzerine çıkarak bin 343’ü kadın ve 428’i de çocuk olmak üzere toplamda bin 771 kişi oldu.

Kurslarda eğitim alan kadınlar, yaptıkları el emeği ürünlerle aile geçimlerine de katkı sağlarken, bu 4 merkezde okuma-yazma kursları da verildi. Ayrıca 3-6 yaş çocuk kreş odaları da oluşturulup 428 çocuğun kreşlerden faydalanması sağlandı. Böylece çoklu eğitim merkezlerinden hem anne hem de çocukları aynı anda faydalanabilme ve zamanlarını değerlendirme imkânı buldu.


Etiketler : akdeniz  belediye  kadnı  sergi 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/4188202eb3244f0cfffd9ece20f48bdc.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42