Kamu-Sen’li Kadınlar Kahvaltıda Bir Araya Geldiler - Mersin İstikbal Gazetesi

Kamu-Sen’li Kadınlar Kahvaltıda Bir Araya Geldiler

İstikbal Haber/ Türkiye Kamu-Sen Mersin İl Temsilciliği ve Bağlı Şubelerin 8 Mart Dünya Kadınlar günü etkinliğinde kadınlar bir araya geldi. Orkide Resteuarant’ta verilen kahvaltı etkinliğine yüzlerce kadın katıldı. Etkinlikte Afrin’de görev yapan ve Şehit olan askerlerimiz İçin Kuran-I Kerim okundu ve dualar edildi.

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 13 Mart 2018, Salı

 

 

Kamu-Sen’li Kadınlar Kahvaltıda Bir Araya Geldiler

 

 

 

 

 Başkan Ercan: “Kadınlarımızın özgür ve eşit bir

yaşam sürmesi en temel arzumuzdur”

 İstikbal Haber/ Türkiye Kamu-Sen Mersin İl Temsilciliği ve Bağlı Şubelerin 8 Mart Dünya Kadınlar günü etkinliğinde kadınlar bir araya geldi. Orkide Resteuarant’ta verilen kahvaltı etkinliğine yüzlerce kadın katıldı. Etkinlikte Afrin’de görev yapan ve Şehit olan askerlerimiz İçin Kuran-I Kerim okundu ve dualar edildi. Etkinliğe Türk Eğitim-Sen Kadın Komisyonu Başkanı Leyla Selçukoğlu Talay ve kadın üyelerin yanı sıra Türk Eğitim-Sen Mersin 1 Nolu Şube  Başkanı ve Türkiye Kamu-Sen Mersin İl Temsilcisi Metin Ercan, şube başkanları ve MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli’de katıldı.

TÜRK MİLLETİ NENE HATUNLARI, HALİDE ONBAŞILARI, KARA FATMALARI, NEZAHAT ONBAŞILARI, ŞERİFE BACILARI, HALİME ÇAVUŞLARI NASIL UNUTABİLİRDİ?

Etkinliğin açılış konuşmasını Türk Eğitim-Sen Mersin 1 Nolu Şube  Başkanı ve Türkiye Kamu-Sen Mersin İl Temsilcisi Metin Ercan yaptı. kadının ailedeki önemine değinen. Başkan Ercan, “Geçmişten günümüze kadınlarımızın yeri Türk toplumu açısından her zaman önemlidir. Aile toplumun temeli olduğu için, ailenin de temelini teşkil eden kadınlarımızdan hem Türk destanlarında hem de o dönemlerdeki kayıtlarda törelerimizin ve kültürümüzün en önemli varlıkları olarak bahsedilmektedir. Öyle ki Bilge Kağan kitabesinde kadınların Türk toplumunda ki öneminden vurguyla bahseder.  Kadın erkeğinin güç ve ilham kaynağı kabul edilirdi. Eskiden buyana Türklerde kadın miras hakkına sahipti. Kadının kendine ait mülkü mevcuttu. Kadının bunu istediği gibi kullanma hakkı vardı. Kadınlarımız İslam dini içinde önemlidir; öyle ki Peygamber Efendimiz cahiliye döneminde kız çocukları diri diri gömülürken bu geleneği bitirmiştir. Tarih sürecinden cumhuriyete geldiğimizde Türkiye Cumhuriyetinin Kurucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk kadınlarımızın kültürümüzde ki yerini layık olduğu şekilde güçlendirmiştir. Türk milleti Nene Hatunları, Halide Onbaşıları, Kara Fatmaları, Nezahat Onbaşıları, Şerife bacıları, Halime Çavuşları nasıl unutabilirdi? İstiklal mücadelesi kadın erkek bir bütün halinde kazanılmıştır. Buradan yola çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kadınlarımızın her alanda ileri bir seviyede olmasını arzu ederek bütün dünya ülkelerinden önce 5 Aralık 1934 tarihinde Türk Kadınına "Seçme ve Seçilme Hakkı" tanıdı. 5 Aralık 1934 günü dünyada kadınların yasal olarak milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu ülke sayısı 28, bu hakkın kullanıldığı ülke sayısı ise sadece 17 idi. 5 Aralık 1934’de Türkiye Cumhuriyetinde kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınırken, o dönemde Avrupa da ki bazı gelişmiş ülkelerde bile kadınların bu hakkı bulunmuyordu. Seçme ve seçilme hakkına Fransa'da kadınlar 1944, İtalya'da 1945, Yunanistan'da 1952, Belçika'da 1960 ve İsviçre'de 1971 yılında kavuştular. Kadın hakları bildirgesinin 1. Maddesi olan “Kadın özgür doğar ve yaşamını erkeklerle eşit haklara sahip olarak sürdürür.”  düşüncesinden yola çıkarak kadınlarımızın özgür ve eşit bir yaşam sürmesi en temel arzumuzdur. Bizler çalışma hayatında da kadınlarımıza gereken önemin ve hakların verilmesi için bütün gücümüzle sendikal mücadelemizi veriyoruz ve her zaman kadınlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Kadınlar ve erkekler eşittir, Kadın anadır, Kadın berekettir, Kadın ailenin ve toplumun temelidir düşüncesini aklımızdan çıkarmadan her zaman kadın haklarına gereken önemin verilmesini savunacağız. Bu düşünce ve dileklerle toplumumuzun yegane vazgeçilmezleri kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarım. “Dedi.

Etiketler : kamusen  mersin  kadın  gün 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri