"Kız Çocuklarının Yaşam Standartları Yükseltilmeli" - Mersin İstikbal Gazetesi

"Kız Çocuklarının Yaşam Standartları Yükseltilmeli"

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Ruşen Ayşen Ayılgan, “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’ nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

Benzer Haber Başlıkları

 • Köstebek Çöpler Çoğalıyor

  Mezitli Belediyesi tarafından oluşan kötü koku ve görüntünün önüne geçebilmek amacıyla geçtiğimiz yıl 4 noktada pilot olarak uygulamaya geçilen çöplerin yeraltına alınması işlemi genişletiliyor. Başarı kazanan uygulama sonrası 31 farklı noktada da konteynerler yeraltına indirildi.

 • Mahalle Evleri Geleceğin Yeteneklerini Yetiştiriyor

  Kültürel, sanatsal, spor kurslar ile meslek ve beceri eğitimlerine 450 kursiyer devam ediyor

 • Mersin Valiliği Açıkladı 12 Yaralı Var

  Yapılan açıklama şöyle; "İl Emniyet Müdürlüğümüze ait personel servis aracı Yenişehir ilçesi Dikenliyol mevkiinde seyir halindeyken meydana gelen patlamada 12 Polis Memurumuz yaralanmış olup hayati tehlikeleri bulunmamaktadır. Patlama ile ilgili çok yönlü olarak yürütülen araştırmalar devam etmektedir."

 • Ivana Sert Mersin’e geldi, alışveriş arkadaşını kendisi seçti

  Mersin’in alışveriş ve eğlence merkezi Forum Mersin’in Forum Fashion Week kapsamında düzenlediği yarışma sonucu Asiye Aydın ve Sümeyra Koçak, Ivana Sert ile alışveriş yapma şansı yakaladı.

 • Final Kızkalesi'nde Yapıldı

  Mersin Büyükşehir Belediyesi 1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali kapsamında, festivalin son gününde de konserlere hız kesmeden devam etti. Festivalin finali, Mersin’in uluslararası düzeyde mavi bayrak alan ilk plajı ve aynı zamanda ilk engelsiz halk plajının yer aldığı Erdemli-Kızkalesi’nde gerçekleşti.

Son Güncelleme: 13 Ekim 2017, Cuma

 

 

AV. AYILGAN: “KIZ ÇOCUKLARININ YAŞAM STANDARTLARI YÜKSELTİLMELİ”

 

 

 

 

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Ruşen Ayşen Ayılgan, “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’ nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

Türkiye, Kanada ve Peru tarafından yapılan girişimler sonucunda, kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından faydalanmalarını sağlamak amacıyla, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 11 Ekim tarihinin, 2012 yılından bu yana “Dünya Kız Çocukları Günü” ilan edildiğini belirten Av. Ruşen Ayşen Ayılgan, “Küçük yaşta kız çocuklarının evlendirilmesi ne acıdır ki, küresel bir sorun. İlköğretim çağında olup okula gitmeyen çocuk sayısı da yine aynı şekilde çok fazla. Kız çocuklarının hayatın her alanında güçlü olabilmesi ve ileride özgüveni yüksek, kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler olarak yetişmesi için toplumsal farkındalığı artırmak çok önemli. Bu noktada eğitime önce ailelerden başlanmalı” dedi.

Geleceğimizin teminatı olan çocukları, bilhassa kız çocuklarını desteklemek için, kamu kurum ve kuruluşların yanı sıra ailelere de çok büyük görevler düştüğünü kaydeden Av. Ayılgan, “BM verilerine göre her beş dakikada bir dünyada bir kız çocuğu şiddet sonucu hayatını kaybediyor. Her dört kız çocuğundan biri henüz çocuk yaştayken evlendiriliyor. İnsan kaçakçılığı suçlarında kurbanların yüzde 71´i kadınlar ve kız çocuklarından oluşuyor. 30 milyon kız okula gidemiyor. Kız çocuklarına cinsel istismarla ilgili dosya sayısı ise korkunç derecede fazla. Bunlar çok ciddi rakamlar.

Kız çocuklarının gerekli eğitimi almalarının sağlanması, küçük yaşta evlenmelerini önlemek ve onların yaşam standartlarının yükseltilmesi için, bütün kamu kurumu ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin, üzerlerine düşen görevi yerine getirmesi gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda, Dünya Kız Çocukları Günü’nü daha güzel bir tabloda kutlamayı ümit ediyorum” ifadesini kullandı.

Etiketler : mersin  baro  kız  çocuklar 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri