"Kız Çocuklarının Yaşam Standartları Yükseltilmeli" - Mersin İstikbal Gazetesi

"Kız Çocuklarının Yaşam Standartları Yükseltilmeli"

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Ruşen Ayşen Ayılgan, “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’ nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

Benzer Haber Başlıkları

 • Süpürürken Altınları Buldu, Sahibine Ulaştırdı

  Mersin Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Hali’nde saha temizlik görevlisi olarak çalışan personel Yılmaz Altınsoy örnek olacak bir davranış sergiledi. Halde temizlik yaptığı sırada süpürgesine takılan gazeteye sarılı altını fark eden Altınsoy, altınların sahibine ulaştırılmasına vesile oldu.

 • Servis Gibi Belediye Otobüsü

  Hayata geçirdiği hizmetlerle Mersin’de ulaşımda dönüşüm hareketini başlatan Mersin Büyükşehir Belediyesi, gece seferleriyle kesintisiz ulaşım sağlıyor.

 • Büyükşehir Anamur’u Geleceğe Taşıyor

  Bütünşehir Yasası ile Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanına dahil edilen ilçelerde hizmet maratonunu hız kesmeden sürdüren Mersin Büyükşehir Belediyesi, Anamur’da hayata geçirdiği çalışmalar ile Anamur’u geleceğe taşıyor.

 • "Savaşlar Bitmeden, Dünya Barışı Sağlanamaz"

  Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi olan Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 44. Yıldönümünü ve 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı yayımladığı yazılı mesajla kutladı.

 • Bu poşetler Akdeniz Meyve Sineğini yok ediyor

  Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Akdeniz Meyve Sineği zararlısı ile kültürel mücadele kapsamında turunçgillere zarar veren ve üreticiyi zor duruma düşüren söz konusu sineği yok edecek kelepçeli poşet dağıtımı gerçekleştiriyor.

Son Güncelleme: 13 Ekim 2017, Cuma

 

 

AV. AYILGAN: “KIZ ÇOCUKLARININ YAŞAM STANDARTLARI YÜKSELTİLMELİ”

 

 

 

 

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Ruşen Ayşen Ayılgan, “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’ nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

Türkiye, Kanada ve Peru tarafından yapılan girişimler sonucunda, kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından faydalanmalarını sağlamak amacıyla, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 11 Ekim tarihinin, 2012 yılından bu yana “Dünya Kız Çocukları Günü” ilan edildiğini belirten Av. Ruşen Ayşen Ayılgan, “Küçük yaşta kız çocuklarının evlendirilmesi ne acıdır ki, küresel bir sorun. İlköğretim çağında olup okula gitmeyen çocuk sayısı da yine aynı şekilde çok fazla. Kız çocuklarının hayatın her alanında güçlü olabilmesi ve ileride özgüveni yüksek, kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler olarak yetişmesi için toplumsal farkındalığı artırmak çok önemli. Bu noktada eğitime önce ailelerden başlanmalı” dedi.

Geleceğimizin teminatı olan çocukları, bilhassa kız çocuklarını desteklemek için, kamu kurum ve kuruluşların yanı sıra ailelere de çok büyük görevler düştüğünü kaydeden Av. Ayılgan, “BM verilerine göre her beş dakikada bir dünyada bir kız çocuğu şiddet sonucu hayatını kaybediyor. Her dört kız çocuğundan biri henüz çocuk yaştayken evlendiriliyor. İnsan kaçakçılığı suçlarında kurbanların yüzde 71´i kadınlar ve kız çocuklarından oluşuyor. 30 milyon kız okula gidemiyor. Kız çocuklarına cinsel istismarla ilgili dosya sayısı ise korkunç derecede fazla. Bunlar çok ciddi rakamlar.

Kız çocuklarının gerekli eğitimi almalarının sağlanması, küçük yaşta evlenmelerini önlemek ve onların yaşam standartlarının yükseltilmesi için, bütün kamu kurumu ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin, üzerlerine düşen görevi yerine getirmesi gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda, Dünya Kız Çocukları Günü’nü daha güzel bir tabloda kutlamayı ümit ediyorum” ifadesini kullandı.

Etiketler : mersin  baro  kız  çocuklar 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri