Koah Tedavisinde Egzersiz Şart! - Mersin İstikbal Gazetesi

Koah Tedavisinde Egzersiz Şart!

Sigara ve tütün ürünleri kullanımının yüzde 90 oranında sorumlusu olduğu Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), akciğerlerde görülen kronik ilerleyici bir hastalık.

Benzer Haber Başlıkları

 • Bölgemizde sağanak Yağış Bekleniyor

  Doğu Akdeniz'de beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların; bugün (10.12.2018) akşam saatlerinden sonra Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75 Kg/m2) olacağı tahmin edildiğinden meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 • 10 Aralık İnsan Hakları Günü Mesajı

  Mersin Valisi Ali İhsan Su'dan İnsan Hakları Günü mesajı, Vali SU, "Tüm insanların dil, din, ırk, cins ve yaş gibi farklılıklarıyla doğuştan ve eşit bir şekilde sahip oldukları hak ve özgürlükleri teminat altına alan ve 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 70. yıl dönümünü kutluyoruz.

 • Mersin Yazarları Rüştü Aydın’la devam dedi

  Mersin Yazarlar Derneği Olağan 5. Genel kurulunu yaptı. Tek liste halinde gidilen seçimde Başkan Rüştü Aydın güven tazeledi.

 • Mersinden Suriye’ye İnsani Yardım

  Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile Suriye’nin Azez bölgesinde Suriyeli savaş mağdurlarına ulaştırılmak üzere 26 ton un yüklü yardım tırı 06.122018 Perşembe günü öğle saatlerinde Mersinden Kilis Öncüpınar sınır kapısına doğru yola çıktı.

 • Başkan Tuna, Gayemiz Mersinimizi İleriye Götürmektir

  Toroslar Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna; “Hizmetlerimiz, gelecek için referansımızdır” diyerek, sivil toplum kuruluşları, hemşehri dernekleri ve vatandaşlarla kucaklaşmaya devam ediyor.

Son Güncelleme: 20 Kasım 2018, Salı

 

İlk önlem sigarayı bırakmak

KOAH TEDAVİSİNDE EGZERSİZ ŞART!

Sigara ve tütün ürünleri kullanımının yüzde 90 oranında sorumlusu olduğu Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), akciğerlerde görülen kronik ilerleyici bir hastalık. Pasif içicilikle bile ortaya çıkabilen KOAH, nefes darlığı ve sürekli öksürük nedeniyle hastaların hayatını önemli ölçüde kısıtlıyor. Bu durumda dahi KOAH hastalarının tedavi programında egzersizin mutlaka yer aldığını söyleyen Acıbadem Kocaeli Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Deniz Serap Ayanoğlu, ilk şartın sigarayı bırakmak olduğu KOAH tedavisinde buna ek olarak düzenli ilaç kullanımı, egzersiz ve nefes eğitiminin tedavinin en önemli unsurları olduğuna dikkat çekiyor. 

Bu mesleklerde çalışanlar da risk altında

Önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olan KOAH, tezek, odun kömürü gibi organik yakıtların dumanının kapalı ortamlarda solunması veya mesleki olarak toz, duman ve zararlı gazlara maruz kalınması nedeniyle de gelişebiliyor. Yoğun biçimde sigara içenlerin yanı sıra maden, metal, tekstil, kağıt ve odun işçiliği alanlarında çalışanların da risk altında olduğunu belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Deniz Serap Ayanoğlu, bu maruziyetlerin akciğerde mikrobik olmayan bir iltihaba neden olarak havayollarını daralttığının ve geri dönülmez bir hasar yarattığının altını çiziyor.

Her 10 KOAH’lıdan yalnızca 1’i hastalığının farkında

Tedavi edilmemesi durumunda agresif bir biçimde ilerleyebilen KOAH dünya genelinde her 10 kişiden 1’inde görülmesine karşın bu hastaların yalnızca 10’da biri KOAH hastası olduğunun farkında. KOAH’a ait nefes darlığı, öksürük ve balgam çıkarma gibi belirtiler genellikle sigara kullanımına bağlanarak uzun süre görmezden geliniyor ve böylece hastalığın erken evrede teşhis edilmesi şansı genellikle ortadan kalkıyor.

Tedavide ilk şart sigarayı bırakmak

Ayrıntılı bir özgeçmiş sorgulaması, iyi bir fizik muayene ve solunum fonksiyon testleri sonucu tanısı konulan KOAH’dan korunmak için tütün ürünleri kullanımının bırakılmasının şart olduğunu söyleyen Dr. Deniz Serap Ayanoğlu, pasif içicilik maruziyetinin de ortadan kaldırılması gerektiğini vurguluyor. Ek olarak grip ve zatürre aşısının yapılması ile bronş genişleticilerin düzenli olarak kullanılmasının gerektiği KOAH’da, böylelikle kalan akciğer dokusunun korunması sağlanabiliyor. Bronş genişleticilerin inhalasyon (solunum) yoluyla kullanımı ise en etkin kullanım biçimi olarak kabul ediliyor. Hastanın durumuna en uygun inhaler cihazın doktor tarafından seçilip hastaya verilmesiyle düzenli ve doğru kullanımı sağlanabiliyor. Bu ilaçların yanında gerekli durumlarda balgam sökücüler de tedaviye eklenebiliyor.

KOAH’lılar bile egzersiz yapmak zorunda

KOAH’da hastalık ilerledikçe fiziksel aktivitenin giderek azaldığına vurgu yapan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Deniz Serap Ayanoğlu, bunun önüne geçmek için ilaç tedavisinin yanı sıra hastaya düzenli egzersiz de önerdiklerini belirtiyor. Tedavinin bir parçası olarak KOAH hastalarının programına haftada 5 gün ve günde 30 dakika yürüyüş gibi orta dereceli bir aktivite ekleniyor. Tedavinin başarıya ulaşabilmesi için bunlara ek olarak hasta yakınlarının eğitimi, beslenme desteği ve psikolojik destek, nefes darlığı ile baş edebilmek için nefes eğitimi, iş-uğraşı tedavisi ve pulmoner rehabilitasyon da büyük önem taşıyor. Pulmoner rehabilitasyonun etkili olabilmesi için en az 8 hafta süreyle uygulanması öneriliyor.

Alevlenme dönemleri hastaneye yatmayı gerektirebilir

Tüm tedavilere ve düzenli kontrollere karşın KOAH hastalarının en sıkıntılı dönemi alevlenmelerin ortaya çıktığı dönem oluyor. Böyle bir durum geliştiğinde tedaviye eklemeler yapılması ve hatta alevlenmenin şiddetine göre hastanın hastaneye yatırılması gerekebiliyor. En sık alevlenme nedeni ise enfeksiyonlar. İkinci sırada ise hava kirliği geliyor. Alevlenmeler akciğer fonksiyonlarında hızlı bir kayıp oluşturarak yaşam kalitesini bozuyor. Hastaneye yatışa ve hatta çok ileri vakalarda ölüme sebep olabiliyorlar. Bu sebeple tedaviye hiç vakit kaybetmeden başlanması hayati önem taşıyor.


Etiketler : mersin  tedavi  koah  sigara 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri