Kore’ye Savaşmaya Gitti Ama Gazi Olamadı - Mersin İstikbal Gazetesi

Kore’ye Savaşmaya Gitti Ama Gazi Olamadı

İstikbal Özel Haber/Fatma Aydın- O Seksen dört(84) yaşında. Ferudun Çelik 1934 Doğumlu. 26 Gün deniz yolculuğu yaparak Kore’ye savaşmaya gitti. Ama gazi olamadı.

Benzer Haber Başlıkları

 • Süpürürken Altınları Buldu, Sahibine Ulaştırdı

  Mersin Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Hali’nde saha temizlik görevlisi olarak çalışan personel Yılmaz Altınsoy örnek olacak bir davranış sergiledi. Halde temizlik yaptığı sırada süpürgesine takılan gazeteye sarılı altını fark eden Altınsoy, altınların sahibine ulaştırılmasına vesile oldu.

 • Servis Gibi Belediye Otobüsü

  Hayata geçirdiği hizmetlerle Mersin’de ulaşımda dönüşüm hareketini başlatan Mersin Büyükşehir Belediyesi, gece seferleriyle kesintisiz ulaşım sağlıyor.

 • Büyükşehir Anamur’u Geleceğe Taşıyor

  Bütünşehir Yasası ile Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanına dahil edilen ilçelerde hizmet maratonunu hız kesmeden sürdüren Mersin Büyükşehir Belediyesi, Anamur’da hayata geçirdiği çalışmalar ile Anamur’u geleceğe taşıyor.

 • "Savaşlar Bitmeden, Dünya Barışı Sağlanamaz"

  Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi olan Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 44. Yıldönümünü ve 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı yayımladığı yazılı mesajla kutladı.

 • Bu poşetler Akdeniz Meyve Sineğini yok ediyor

  Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Akdeniz Meyve Sineği zararlısı ile kültürel mücadele kapsamında turunçgillere zarar veren ve üreticiyi zor duruma düşüren söz konusu sineği yok edecek kelepçeli poşet dağıtımı gerçekleştiriyor.

Son Güncelleme: 11 Temmuz 2018, Çarşamba

Kore’ye Savaşmaya Gitti Ama Gazi Olamadı

İstikbal Özel Haber/Fatma Aydın- O Seksen dört(84) yaşında. Ferudun Çelik 1934 Doğumlu. 26 Gün deniz yolculuğu yaparak Kore’ye savaşmaya gitti. Ama gazi olamadı. Gazi olamadan köyüne (Mersin-Toroslar/Aladağ mahallesine) dönen Ferudun Çelik, Aladağ sakinlerince “Koreli Ferudun Çelik” olarak anılıyor. Hatta Köy muhtarlığınca otobüs durağına “Koreli Ferudun Çelik” İsmi bile verilmiş.


Kore’ye savaşmaya asker istenince kendisine sıra geldiğini anlatan Ferudun Çelik, “1934 doğumluyum. 1956 yılında askere gittim. Bir yıl asker iken,  kurra ile askerliğim Kore’ye çıktı.  gönüllü olarak bende Kore’ye savaşmaya gittim. 26 gün geceli gündüzlü gemi ile yolculuk yaptıktan sonra Kore’ye vardık. Ben savaşmaya gitmiştim ama savaşamadık, ülkeme geri döndük, Mersin’e köyüme kavuştum.”

Gazilik unvanının olmadığını dile getiren Ferudun Çelik, Kore’ye gidenlere maaş bağlandığını dile getirerek kendisine neden bağlanmadığını bilmediğini söyledi.  “Ben savaşmaya gitmiştim. Ama nasip olmadı, Gaziler maaş alıyorlar ama bana bağlanmadı. Nedenini bilmiyorum. Gazilik ünvanı için herhangi bir yere de müracaatım olmadı“ Dedi.

ALADAĞLILARIN GÖNLÜNDE BİR KAHRAMAN

Aladağ Mahallesinde bır durağa adı verilen Ferudun Çelik, Mahalle meydanı girişindeki kovuklu ağaç kenarına “Akife-Ferudun Çelik Köşkü” yaptırmış. Aladağ Mahalle Muhtarı Ahmet Ertunç, Koreli Ferudun Çelik’e sahip çıktıklarını onunda Aladağ’a sahip çıktığını belirterek, Gazilik unvanını niye alamadığını bilemiyoruz ama onun Aladağlıların gönlünde bir kahraman olduğunu dile getirdi.

Aladağ Muhtarı Ahmet Ertunç

Etiketler : mersin  toroslar  aladağ 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri