Kore’ye Savaşmaya Gitti Ama Gazi Olamadı - Mersin İstikbal Gazetesi

Kore’ye Savaşmaya Gitti Ama Gazi Olamadı

İstikbal Özel Haber/Fatma Aydın- O Seksen dört(84) yaşında. Ferudun Çelik 1934 Doğumlu. 26 Gün deniz yolculuğu yaparak Kore’ye savaşmaya gitti. Ama gazi olamadı.

Benzer Haber Başlıkları

 • TEMAD Mersin İl Başkanı Halil Kur, KKTC’nin kuruluş yıldönümünü kutladı

  TEMAD Mersin İl Başkanı Halil Kur, KKTC’nin kuruluş yıldönümünü kutladı. Başkan Kur, “ Kıbrıs Türk Halkının yıllarca sürdürdüğü zorlu ve haklı mücadelesi sonunda Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Kahraman Türk Ordu su ve Kıbrıs Türk Mücahitleri ile birlikte 20 TEMMUZ 1974 tarihinde mutlu Barış Harekatını gerçekleştirmiş ve 15 KASIM 1983 tarihinde de K.K.T.C. Devleti kurulmuştur.

 • Mersin Valisi Ali İhsan Su festival alanını gezdi

  6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali’nde geri sayım devam ederken, Mersin Valisi Ali İhsan Su festival alanını ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 • Narenciye renkleri Mersin’e yayılmaya başladı

  Bu yıl 17-18 Kasım tarihleri arasında Mezitli Sahil Galatasaray Meydanı’nda düzenlenecek olan 6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali tanıtım çalışmaları 10 mobil figürün şehir turu ile devam ediyor.

 • Başkan Tuna Vatandaşlara Narenciye Suyu İkram Etti

  Toroslar Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna, 17-18 Kasım tarihleri arasında yapılacak Uluslararası Mersin Narenciye Festivali kapsamında vatandaşlara, taze sıkılmış narenciye suyu ikram etti.

 • Başkan Tuna, Diyabete Dikkat Çekmek İçin Yürüdü

  Toroslar Belediyesi; 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde Toroslar Toplum Sağlığı Merkezi işbirliği ile Akbelen Mahallesi’ndeki Koray Aydın Standı’nda farkındalık yürüyüşü düzenledi.

Son Güncelleme: 11 Temmuz 2018, Çarşamba

Kore’ye Savaşmaya Gitti Ama Gazi Olamadı

İstikbal Özel Haber/Fatma Aydın- O Seksen dört(84) yaşında. Ferudun Çelik 1934 Doğumlu. 26 Gün deniz yolculuğu yaparak Kore’ye savaşmaya gitti. Ama gazi olamadı. Gazi olamadan köyüne (Mersin-Toroslar/Aladağ mahallesine) dönen Ferudun Çelik, Aladağ sakinlerince “Koreli Ferudun Çelik” olarak anılıyor. Hatta Köy muhtarlığınca otobüs durağına “Koreli Ferudun Çelik” İsmi bile verilmiş.


Kore’ye savaşmaya asker istenince kendisine sıra geldiğini anlatan Ferudun Çelik, “1934 doğumluyum. 1956 yılında askere gittim. Bir yıl asker iken,  kurra ile askerliğim Kore’ye çıktı.  gönüllü olarak bende Kore’ye savaşmaya gittim. 26 gün geceli gündüzlü gemi ile yolculuk yaptıktan sonra Kore’ye vardık. Ben savaşmaya gitmiştim ama savaşamadık, ülkeme geri döndük, Mersin’e köyüme kavuştum.”

Gazilik unvanının olmadığını dile getiren Ferudun Çelik, Kore’ye gidenlere maaş bağlandığını dile getirerek kendisine neden bağlanmadığını bilmediğini söyledi.  “Ben savaşmaya gitmiştim. Ama nasip olmadı, Gaziler maaş alıyorlar ama bana bağlanmadı. Nedenini bilmiyorum. Gazilik ünvanı için herhangi bir yere de müracaatım olmadı“ Dedi.

ALADAĞLILARIN GÖNLÜNDE BİR KAHRAMAN

Aladağ Mahallesinde bır durağa adı verilen Ferudun Çelik, Mahalle meydanı girişindeki kovuklu ağaç kenarına “Akife-Ferudun Çelik Köşkü” yaptırmış. Aladağ Mahalle Muhtarı Ahmet Ertunç, Koreli Ferudun Çelik’e sahip çıktıklarını onunda Aladağ’a sahip çıktığını belirterek, Gazilik unvanını niye alamadığını bilemiyoruz ama onun Aladağlıların gönlünde bir kahraman olduğunu dile getirdi.

Aladağ Muhtarı Ahmet Ertunç

Etiketler : mersin  toroslar  aladağ 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri