Küçük Akbaba Projesi, Mersin’de Sahaya İndi - Mersin İstikbal Gazetesi

Küçük Akbaba Projesi, Mersin’de Sahaya İndi

Nesli küresel ölçekte tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan küçük akbabaların korunması amacıyla Vaillant desteğiyle hayata geçirilen Küçük Akbaba Projesi’nin saha çalışmaları başladı. Doğa Derneği işbirliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında Mersin’de akbabaların göç yolu üzerinde yaşayan yerel halk ve yörükler de koruma çalışmalarına destek veriyor.

Benzer Haber Başlıkları

 • Dinçer, “Belediyeler sanayi sitesi için arkamızda durmadı”

  Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, kentin batısına ve doğusuna olmak üzere iki ayrı bölgede kurmak istedikleri 5 bin işyeri kapasiteli modern sanayi sitesi projelerini belediyelerin arkalarında durmaması sonucu hayata geçiremediklerini söyledi.

 • Başkan Tollu’ya Erdemli Halinde Büyük İlgi

  Erdemli Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Başkan Adayı Mükerrem Tollu, AK Parti Erdemli İlçe Başkanı Mehmet Topçu, MHP İlçe Başkanı Fatih Serin, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Erdemli Komisyoncular Derneğini ve hal esnaflarını ziyaret etti.

 • Tarhan'dan Baro'ya Ziyaret

  Mezitli Belediye Başkanı Neşeti Tarhan, yeniden belediye başkan adayı gösterilmesi sebebiyle, yerel seçim öncesinde CHP Mezitli İlçe Başkanı Bayram Yıldırım ile birlikte, Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz’a ve...

 • Akdeniz Belediyesi'nden Ücretsiz Bez Torba

  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde alınan ve 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren naylon ve plastik alışveriş poşetlerinin ücretli olmasını içeren Çevre Yasası’na bir destek de Akdeniz Belediyesi'nden geldi. Akdeniz Belediyesi;

 • Yürüyüş ve Eylemler Yasaklandı

  Mersin İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı basın açıklamasına göre, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’ in başlattığı -sözde- açlık grevine destek mahiyetindeki ve terörist başı Abdullah Öcalan için yapılacak

Son Güncelleme: 19 Kasım 2018, Pazartesi

 

 

 Vaillant ve Doğa Derneği İşbirliğindeki

 

 

 

 

 

Küçük Akbaba Projesi, Mersin’de Sahaya İndi

 

 

Nesli küresel ölçekte tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan küçük akbabaların korunması amacıyla Vaillant desteğiyle hayata geçirilen Küçük Akbaba Projesi’nin saha çalışmaları başladı. Doğa Derneği işbirliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında Mersin’de akbabaların göç yolu üzerinde yaşayan yerel halk ve yörükler de koruma çalışmalarına destek veriyor.

 

 

Vaillant ve Doğa Derneği işbirliğiyle küçük akbabaların korunması amacıyla başlatılan Küçük Akbabaların ve Göç Yollarının Korunması için Uluslararası İşbirliği Projesi, yerel halkın katılımıyla yeni bir boyut kazandı. Projenin bu yıl başlatılan ikinci etabında Mersin’deki çalışmalar kapsamında göç yolu üzerinde bulunan yaşam alanlarında yerel halkla görüşmeler yapılırken, çoban ve sürü sahiplerinin yanı sıra veterinerlere yönelik anket çalışmaları düzenleniyor. Anket çalışmaları ile küçük akbaba ve bölge halkı arasındaki ilişki, küçük akbabanın kültürel ve sosyoekonomik açıdan etkileri araştırılıyor.

 

 

Yapılan görüşmelerde Loannina Üniversitesi’nden Dr. Kalliopi Stara’nın hazırladığı anketler, kültürel antropoloji uzmanı Dr. Selcen Büyüküstel’in danışmanlığında dolduruldu. Çoban ve sürü sahipleriyle gerçekleştirilen birinci anket çalışmasında küçük akbaba ile yöre halkının kültürü, yaşam şekli ve ekonomik döngüsü arasındaki ilişkiyi, eski geçim kaynaklarını ve yok olan kültürel ürünlerini bulup, bunların içinden akbaba ile ilişkilendirerek yöre halkının destekleyebileceği, akbabaları yaşatmak için ortak çalışmanın kaynağı olacak üretimleri bulmak amaçlanıyor. Veterinerlere yönelik ikinci anket çalışmasında ise hayvancılıkta kullanılan ilaçları tespit edip, bunlar içinden akbabaları zehirleme ihtimali olanları tespit edip bir tehlike varsa önceden önlemini almak hedefleniyor. Göç yolu üzerindeki 14 ülkede bulunan 10 farklı kurumla ortak gerçekleştirilen anket çalışmaları kapsamında önceden gerçekleştirilen anketlerle birlikte Mersin bölgesinde toplam 100 anket dolduruldu.

 

 

Halk akbabaları gözlemleyerek bilgi veriyor

 

 

Ankara, Adana ve Mersin’de 2015 yılından bu yana devam eden gözlem ve sayım çalışmalarının halkın katılımıyla yepyeni bir boyut kazandığını dile getiren Vaillant Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu, “Projemizi küçük akbabaların göç yolunda yaşayan halkın katkılarıyla ileri bir noktaya taşıyoruz. Göçmen kuşlar hepimizin ortak değeri. Mersin’de yürütülen çalışmalarda 30’a yakın köy kahvesi ziyaret edildi, yörüklerle iletişime geçildi. Halkın projemize desteği ve ilgisi bizleri çok mutlu etti” diye konuştu. 

 

 

Türkiye'deki koruma çalışmalarının akbabaların nesli için kritik önem taşıdığını vurgulayan Doğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dicle Tuba Kılıç “Yerel halkın projeye desteği çok önemli. Mersin’de küçük akbabanın göç yolunu korumaya almak için kurmaya çalıştığımız çoban iletişim ağının bir parçası olarak ziyaret ettiğimiz tüm bölgelerde görüşme yaptığımız kişilerin akbaba kuşunu tanıdığını, hatta yaşam ekolojisi hakkında bilgiye sahip olduklarını görüyoruz. İletişim kurduğumuz kişilerin tamamı akbaba gözlemlerini haber vereceklerini ifade ediyorlar. Hatta bölgedeki ziyaretlerimiz devam ederken daha önce görüştüğümüz Çamlıyayla bölgesinden küçük akbaba gözlem haberleri gelmeye başladı. Bölgede sabit yaşayan yerel halk dışında yörükler de bizleri, göç sırasında yazlık alanları olan Dümbelek Boğazı, Medetsiz Dağı Etekleri, Tırtar mevkiine gözlem ve çalışma için davet ettiler” diye konuştu. 

 

 

 

 


Etiketler : mersin  doğa  akbaba 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/73fd9c50c12a49f8c3f45a1579366511.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42