Küresel Cinsiyet Eşitliğinde 131. Sıradayız - Mersin İstikbal Gazetesi

Küresel Cinsiyet Eşitliğinde 131. Sıradayız

Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz ve Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Şirin Güner, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü ve kadına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 84. yılını yayımladığı yazılı mesajla kutladı.

Benzer Haber Başlıkları

 • Bölgemizde sağanak Yağış Bekleniyor

  Doğu Akdeniz'de beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların; bugün (10.12.2018) akşam saatlerinden sonra Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75 Kg/m2) olacağı tahmin edildiğinden meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 • 10 Aralık İnsan Hakları Günü Mesajı

  Mersin Valisi Ali İhsan Su'dan İnsan Hakları Günü mesajı, Vali SU, "Tüm insanların dil, din, ırk, cins ve yaş gibi farklılıklarıyla doğuştan ve eşit bir şekilde sahip oldukları hak ve özgürlükleri teminat altına alan ve 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 70. yıl dönümünü kutluyoruz.

 • Mersin Yazarları Rüştü Aydın’la devam dedi

  Mersin Yazarlar Derneği Olağan 5. Genel kurulunu yaptı. Tek liste halinde gidilen seçimde Başkan Rüştü Aydın güven tazeledi.

 • Mersinden Suriye’ye İnsani Yardım

  Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile Suriye’nin Azez bölgesinde Suriyeli savaş mağdurlarına ulaştırılmak üzere 26 ton un yüklü yardım tırı 06.122018 Perşembe günü öğle saatlerinde Mersinden Kilis Öncüpınar sınır kapısına doğru yola çıktı.

 • Başkan Tuna, Gayemiz Mersinimizi İleriye Götürmektir

  Toroslar Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna; “Hizmetlerimiz, gelecek için referansımızdır” diyerek, sivil toplum kuruluşları, hemşehri dernekleri ve vatandaşlarla kucaklaşmaya devam ediyor.

Son Güncelleme: 05 Aralık 2018, Çarşamba

 

YEŞİLBOĞAZ: “KADIN HAKLARINDA GERİYE GİDİŞ VAR”

“KÜRESEL CİNSİYET EŞİTLİĞİNDE 131. SIRADAYIZ”

Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz ve Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Şirin Güner, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü ve kadına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 84. yılını yayımladığı yazılı mesajla kutladı. Ülkemizde kadın haklarında geriye gidiş olduğunu belirten Yeşilboğaz, küresel cinsiyet eşitliğinde Türkiye’nin 144 ülke arasında 131. sırada olduğunun bilgisini verdi. Av. Şirin Güner ise mesajında kadınlara, “haklarımızın farkına varalım” mesajı verdi.

 

Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz açıklamasında, “Günümüzde hala kadını ekonomik ve sosyal hayatta yok sayan ülkeler var. Ne kadar şanslıyız ki, Atatürk gibi bir öndere sahibiz. 5 Aralık 1934’de en önemli Atatürk devrimlerinden birisi gerçekleşmiş, kadınlar erkeklerle eşit şekilde milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip olmuştur. Atatürk, Cumhuriyetin ilanı ile birlikte kadınlara birçok Avrupa ülkesinden daha önce bu demokratik hakkın verilmesini sağlamıştır  Özellikle 4 Nisan 1926’da yürürlüğe giren, kadın ile erkek arasında eşitlik temeline dayanan Medeni Kanun ile kadınlarımız; birçok siyasi, sosyal ve yasal hakka sahip olmuş, toplumsal alanda daha çok rol üstlenmiş, Aile Hukuku’nda ciddi değişikler yapılmış, erkeğin üstünlüğüne dayanan düzene son verilmiştir.

Ancak, kadınlarımıza tanınan haklar ve onların sahip oldukları kazanımlarda her geçen gün daha da geriye gidiş olduğunu görmek en büyük utancımızdır. Dünya Ekonomi Forumu 2006 Küresel Cinsiyet Eşitliği Raporunda Türkiye 144 ülke arasında 105. sırada iken, 2017 yılı raporuna göre 131. sıraya gerilemiştir. Bu uçurum gibi fark, Türkiye’deki kadın haklarının fotoğrafıdır” şeklinde konuştu.

“SADECE YASALAR DEĞİL, ZİHNİYET DE DEĞİŞMELİ”

Kadınlara karşı zihniyet değişmediği sürece ve kadınlarımız hakları konusunda bilinçlenmediği sürece, kadın haklarında her zaman geriye gidişin devam edeceğini vurgulayan Yeşilboğaz, “Sadece yasalar değil, zihniyet de değişmelidir. Bu zihniyetin değişmesi çağdaş ve laik eğitimle mümkün olabilecektir. Kadınlarımıza siyasal, sosyal ve toplumsal yaşamda var olan haklarına fırsat sunmak, kadın haklarını ihlal etmemek, çağdaş hukuk devleti anlayışının temel gereğidir. Güçlü kadın, güçlü toplum demektir. Güçlü toplumlar da umut dolu yarınlar demektir. Mustafa Kemal Atatürk, ‘Kadınlarını geri bırakan toplumlar, geride kalmaya mahkûmdur’ sözü ile çağdaş toplumun var olabilmesinde, toplumun şekillenmesinde kadının ne kadar önemli olduğunu açıkça belirtmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutluyor, kadınların hayatın her alanında daha güçlü bir şekilde yer alması dileğiyle saygı ve sevgilerimi sunuyorum” diye konuştu.

AV. ŞİRİN GÜNER : “HAKLARIMIZIN FARKINA VARALIM !”

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Şirin Güner açıklamasında, “Mustafa Kemal Atatürk ‘Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir’ diyecek kadar, kadının toplum ve medeniyet içindeki yerini takdir etmektedir. Kadın haklarını çağdaşlaşmanın bir unsuru olarak algılamıştır. Türk kadınına her zaman güvenmiş ve kadınlarımızın toplumda hak ettiği yere gelebilmesi için öncü reformlara imza atmıştır. Medeni Kanunla birlikte kadının sosyal yaşamı çağa uygun olarak yeniden düzenlenmiş ve kadınlarımız birçok siyasi ve sosyal haklara çoğu Avrupa ülkesinden daha önce kavuşmuştur, söz sahibi olmuştur. Atatürk kadın hakları için adeta savaşmıştır” ifadesini kullandı.

Kadınlarımıza verilen seçme ve seçilme hakkının laik, demokratik cumhuriyetimizin en önemli kazanımlarından birisi olduğunu vurgulayan Av. Şirin Güner, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını verdiği 1934 yılından günümüze kadar kadınlarımız, eğitimden sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına, siyasetten ekonomiye kadar hayatın her alanında başarıyla görev almışlardır. Bizler kadınlarımızın her alanda güçlenmesi gerektiğini savunuyoruz”  dedi.

“ÖNÜMÜZDEKİ ENGEBELİ YOLLAR AŞILMALI”

Bir toplumun uygarlık yolunda gösterdiği ilerleme, kadına ve gençliğe verdiği değer ve haklarla doğru orantılı olduğunu belirten Av. Şirin Güner mesajında şunları kaydetti: Kadınlarımız, aileyi ve toplumumuzu şekillendiren en önemli varlıktır, çağdaş toplumun yapıtaşlarıdır. Ancak günümüzde 600 milletvekilinin 96’sı kadınlardan oluşuyor. Kadınlarımız siyasal haklarından seçilme hakkını yeterince kullanamıyor. Kadınların karar verici konumlarda ve siyasette yeterli sayıda temsil edilmemesi, yaşamın her alanında giderek cinsiyet ayrımcılığının kökleşmesine ve gerçek demokrasinin hayata geçirilememesine sebep olmaktadır. Kadın-erkek eşitliğinin sağlanması ve kadın haklarının tam anlamıyla yaşama geçirilmesi için, önümüzdeki engebeli yolun aşılması gerekmektedir. Kadınlarımız, toplumda layık olduğu yeri almalı; siyasette, sporda, sanatta, bilimde son derece başarılı olan kadınlarımızın sayısının artmasına fırsat verilmelidir. Bunun için de öncelikle kadınlarımız haklarını bilmelidir. Maalesef kadınlarımızın çoğu haklarını farkında değil ve yasalarla kendilerine verilen haklarını kullanamıyor. Bu noktada eğitim çok önemli. Biz kadınlarımıza ne kadar fazla eğitim alma, kendilerini geliştirme, donanımlarını artırma imkânı verirsek, kadınlarımız o kadar başarılı olacaktır. Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezimiz, kentimizde kadınlarımıza yönelik farkındalık çalışması yapan en etkin sivil toplum kuruluşudur.

Kadının yasal düzenlemelerdeki yetersiz olan yerini daha da yetersiz hale getirmeyi amaçlayan, yapılmaya çalışılan yasal düzenlemelere izin vermeyeceğiz. Kadının toplumdaki yerini alması ve daha da güçlenmesi temennisiyle, kadınlarımızın Kadın Hakları Günü’nü kutluyorum.”

 

Etiketler : mersin  baro  kadın 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri