Mersin Büyükşehir Meclisi ekim ayı 2. Toplantısını Yaptı - Mersin İstikbal Gazetesi

Mersin Büyükşehir Meclisi ekim ayı 2. Toplantısını Yaptı

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi 2018 Yılı Ekim Ayı Toplantısı’nın İkinci Birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında gerçekleştirildi.

Benzer Haber Başlıkları

 • Başkan Tollu’ya Erdemli Halinde Büyük İlgi

  Erdemli Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Başkan Adayı Mükerrem Tollu, AK Parti Erdemli İlçe Başkanı Mehmet Topçu, MHP İlçe Başkanı Fatih Serin, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Erdemli Komisyoncular Derneğini ve hal esnaflarını ziyaret etti.

 • Tarhan'dan Baro'ya Ziyaret

  Mezitli Belediye Başkanı Neşeti Tarhan, yeniden belediye başkan adayı gösterilmesi sebebiyle, yerel seçim öncesinde CHP Mezitli İlçe Başkanı Bayram Yıldırım ile birlikte, Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz’a ve...

 • Akdeniz Belediyesi'nden Ücretsiz Bez Torba

  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde alınan ve 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren naylon ve plastik alışveriş poşetlerinin ücretli olmasını içeren Çevre Yasası’na bir destek de Akdeniz Belediyesi'nden geldi. Akdeniz Belediyesi;

 • Yürüyüş ve Eylemler Yasaklandı

  Mersin İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı basın açıklamasına göre, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’ in başlattığı -sözde- açlık grevine destek mahiyetindeki ve terörist başı Abdullah Öcalan için yapılacak

 • Şehidimizin Adı Hatıra Ormanı ile Yaşayacak

  Mersin Orman Bölge Müdürlüğü, Anamur Orman İşletme Müdürlüğünce, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'nin Afrin bölgesinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekâtında 10.02.2018 tarihinde şehit düşen Piyade Astsubay Üstçavuş Hasan Kuş adına hatıra ormanı oluşturuldu.

Son Güncelleme: 12 Ekim 2018, Cuma

 

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi 2018 Yılı Ekim Ayı Toplantısı’nın İkinci Birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında gerçekleştirildi.

 

Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda idare tekliflerine ait 6, komisyon raporlarına ait 11 ve gündem dışı 2 olmak üzere toplam 19 madde görüşüldü.

 

Mecliste, komisyondan gelen maddelerin konuşulmasından önce meclis gündeminde Mersinle alakalı önemli maddeler olmasına karşın meclis üyelerinin katılım göstermemesi ile ilgili sitemde bulunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Böylesine önemli bir günde bazı arkadaşlarımızın duyarsız kalmalarına ben çok üzülüyorum.  Meclis toplantısına katılmadıkları için şaşırıyorum ve hepsini de Mersin kamuoyuna şikâyet ediyorum”  dedi.

 

Mecliste, Akdeniz-Toroslar-Yenişehir ve Mezitli ilçeleri 1/5000 ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planı’na askı süresinde yapılan itirazlar ile ilgili Şehir Plancısı İsmail Günal bir sunum gerçekleştirdi. Uzun süredir Mersin gündeminde olan ve yapılan itirazlar nedeniyle ikinci kez askıya çıkılan Nazım İmar Planı ile ilgili sunumda yoğunluk kararları, dere aksları, yol düzenlemeleri, kentsel dönüşüm ve gelişim alanları, kaplumbağa üreme ve koruma sahası, kop parselleri, kamu kurumları, tarım alanları, özel proje alanları ile ilgili itirazların birebir değerlendirildiği ifade edildi.

 

“Bu şehri katletmeye hiç kimsenin hakkı yok”

 

Toroslar Gözne yolunda Çiviçukuru’na bakan bölgede oluşan gecekondu tarzı çirkin yapılaşmanın özel proje alanı olarak değerlendirilmesi konusunda konuşan Başkan Kocamaz, “Burada genel manada arkadaşlarımız planla ilgili mutabakata varmışlar ancak iki madde ile ilgili şerh konulmuş. Birincisi Çiviçukuru’na bakan bölgede oluşan çok  çirkin bir yapılaşma var. Aslında oranın rekreasyon alanı olarak değerlendirilmesi gerekir. Çünkü diğer tarafta Çiviçukuru bölgesinde Mersin’in geleceğinde çok değişik planlamada yapılabilecek gibi görünüyor. Böyle bile kalsa orada gecekondu tipi yapılaşma beni rahatsız ediyor. Gözümü tırmalıyor. Bu şehri katletmeye hiç kimsenin hakkı yok. Nerede bir problem çıkarsa onu da düzeltiriz. Özel proje alanı olarak düzenlenecek. İkincisi Yenişehir ilçesi Bahçe Mahallesi 3141 ada bir parsele ilişkin geçmişte Büyükşehir Belediyesi Meclisince onaylanmış bir plan var.  İtiraza konu parselde sosyal tesis alanı kaldırılıp daha önce plan değişikliği ile onaylanan yere kaydırılması denilmiş. Bu iki itirazın değerlendirilip problemsiz bir şekilde planın onaylanmasını arzu ediyorum ” şeklinde konuştu.

 

Başkan Kocamaz’ın plan hakkındaki açıklamalarının ardından 1/5000 Ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planı meclis üyelerince oylandı.1/5000 Ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planı bazı meclis üyeleri tarafından itiraz edilen iki konunun düzeltilmesi şartı ile Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından oy birliği ile kabul edildi.

 

Su fiyatlarına indirim var!

 

Mecliste döviz cinsinde yaşanan dalgalanmalar ve bazı ürünlere karşı uygulanan dış ekonomik yaptırımların vatandaşlara yansıyacak olumsuz hususlarının asgariye indirilmesi amacıyla su ve atıksu ücret tarifesinde %10 oranında indirime gidildi.

Yapılan değerlendirmeler neticesinde Kasım ve Aralık 2018 dönemlerine ait ücret tarifesinde bütün abone türlerini kapsayacak şekilde vatandaşların yükünü azaltmak ve memnuniyeti sağlamak amacıyla su ve atıksu tarifelerinde %10 oranında indirim yapılması MESKİ Yönetim Kurulu tarafından kabul edildi. Meclise taşınan su ve atıksu ücret tarifesi ile ilgili %10’luk indirim meclis üyeleri tarafından direkt oylanarak oy birliği ile kabul edildi.

Erdemli Belediyesi tarafından geleneksel olarak kutlanan ve milli ve manevi bilinci yayma, halkın tarih, kültür, toplumsal anlayışlarını canlı tutma amacı ile gerçekleştirilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında yapılacak gençlik festivali için 100.000,00 TL ödeneğin Büyükşehir belediyesi tarafından verilmesi ile ilgili madde oy birliği ile kabul edildi.

 

Fransa’dan Büyükşehir’e Uluslararası İdealkent Ödülü

 

‘Sürdürülebilir Kentler ve Yerel Yönetimler’ temasıyla 26-28 Ekim'de Fransa'nın Strazburg şehrinde üçüncü kez düzenlenecek olan Uluslararası Kent Araştırmaları Kongresi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği ‘Mersin’de Sosyal Doku Araştırması’ çalışması ödüle layık görüldü. Konu ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın 26–28 Ekim 2018 tarihleri arasında Fransa’nın Strazburg kentinde gerçekleştirilecek olan “Uluslararası İdealkent Ödülleri” konulu kongreye katılımı ile ilgili teklif ilgili komisyonlara havale edildi.

 

“Merkezdeki 4 ilçeye bugünden itibaren çok büyük görev ve sorumluluk düşüyor”

 

 

Dilek ve temenniler bölümünde 1/5000 Ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Kocamaz, “Başta 1/5 binlik planlar ve aldığımız diğer kararlar Mersinimiz için hayırlı uğurlu olsun. Hiç olmazsa şu anda Mersin Merkez için tamamlanan 1/5 binlik planlar en kısa sürede diğer ilçelerimiz için de tamamlanır. Tarsus’ta bu konu ile ilgili daha önce yapılmış bir plan ve alınmış bir karar vardı. Diğer ilçelerimizde aynı şekilde bu planlar bir an evvel tamamlandığında meclisimize getireceğiz. Ama merkezdeki 4 ilçeye bugünden itibaren çok büyük görev ve sorumluluk düşüyor. Çünkü bu 1/5 Binlik planlara uygun olarak 1/1000’lik planları bir an evvel yapıp, 18 uygulamalarına geçmek gerekiyor. Yoksa sadece bu planları meclisten geçirerek Mersin’de istediğimiz neticeyi alma şansımız yok. Dolayısıyla merkezdeki ilçelerimiz seri bir şekilde 1/1000’lik planlarını yapıp, uygulamaya geçmek durumundalar. Buradan aldığımız kararların tüm mersinimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Etiketler : mersin  büyükşehir  ekim  meclis 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/895092bc560853ecb8cc2f6285183720.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42