Mersin esnafının SGK ile ilgili sorunları Çalışma Bakanlığı’nda - Mersin İstikbal Gazetesi

Mersin esnafının SGK ile ilgili sorunları Çalışma Bakanlığı’nda

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer; temsil ettiği esnaf ve sanatkarların emekli maaşları ve prim gün sayısındaki adaletsizlikten, yükselen prim oranları ve ihya’ya kadar dokuz ana başlıkta tespit ettiği SGK ile sorunları yeni yılın ilk iş günü olan 3 Ocak’ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına iletilmek üzere Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’na teslim etti.

Benzer Haber Başlıkları

 • Kadınlardan Muhteşem Kapanış Sergisi

  * Türkiye’nin ilk ve tek güdümlü 6 Sosyal Destek Programı Projesinden biri olan; “Akdeniz Çoklu Eğitim Merkezleri Projesi” büyük bir başarı elde etti. Proje kapsamında Akdeniz Belediyesi’ne bağlı 4 mahalle evinde kurs ve eğitim alan yüzlerce kadının ortaya çıkardığı birbirinden güzel el emeği göz nuru eserleri beğeniye sunuldu.

 • Karda mahsur kalan anne ve çocuğu jandarma kurtardı

  Mersin il Jandarma Komutanlığı basın bürosunca yapılan açıklamada,Mersin ili Silifke İlçesi Kırobası mevkiinde araç içinde mahsur kalan kadın sürücüye Jandarma ekibi ulaştı.Yapılan açıklama şöyle;”16 Ocak 2019 tarihinde saat 08:45 sıralarında Mersin İl J.K.lığı

 • Türkiye’de 2018 Aralık ayında 136 845 konut satıldı

  TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Konut Satış İstatistikleri 2018 Aralık ayı sonuçları değerlendirildi.

 • Başkan Tuna'dan Esnaf Ziyareti

  Cumhur İttifakı Adayı Toroslar Belediye Başkanı ve MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna, seçim çalışmaları kapsamında Mersin esnafını ziyaret ederek, sorunları yerinde dinlemeye devam ediyor.

 • Toroslar EDAŞ Zorlu Kış Şartları ile Mücadele Ediyor

  Toroslar EDAŞ faaliyet gösterdiği Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin, Osmaniye illerinde yaklaşan kış aylarında kesintisiz ve sürdürülebilir elektrik hizmetini sağlayabilmek için yoğun çaba gösteriyor.

Son Güncelleme: 09 Ocak 2019, Çarşamba

 

Mersin esnafının SGK ile ilgili sorunları Çalışma Bakanlığı’nda

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer; temsil ettiği esnaf ve sanatkarların emekli maaşları ve prim gün sayısındaki adaletsizlikten, yükselen prim oranları ve ihya’ya kadar dokuz ana başlıkta tespit ettiği SGK ile sorunları yeni yılın ilk iş günü olan 3 Ocak’ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına iletilmek üzere Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’na teslim etti.

Başkan Dinçer’in tespit ettiği ve hükümetin çözümü konusunda gerekli desteği vermesini istediği dokuz ana sorun ise şu şekilde sıralandı.

1- 1/10/2008 5510 sayılı kanun ile üç kurum SGK şemsiyesi adı altında birleşti. Ancak bu tarihten önceki kayıtta geçmişteki kurumların mevzuatına göre emekli olunur. Bu üç kurum birleştiğine göre 4b devredilen Bağ-Kur üyeleri 9.000 iş günü yerine 4a da uygulana 7.200 günde emekli hakkı tanınması.

2- Bayan vergi mükellefiyeti olanlar doğum borçlanması için doğumdan önce sosyal güvenlik çalışması olması gerekir. Yoksa borçlanma yapamaz ama erkeklerin askerlik borçlanmasında bu durum aranmamaktadır. Bayanların doğum borçlanması için de çalışma şartı aranmamasını talep ediyoruz.

3- 1/10/2008’den sonra 5510 sayılı kanun gereği emeklilikte bu tarihten sonraki hizmetler toplamının kümalatifi %36,50’u maaş olarak hesaplanmaktadır. Ancak 4/10/2000’den önce bu kümalatif ortalama %65’idi. Emekli maaşı 2000 öncesi ile 1/10/2008’den sonraki emekli maaşları yarı yarıya düşüklük göstermektedir. Talebimiz 1/10/2008 den sonraki kümalatif ortalamanın en az %50’ye yükseltilmesidir.

4- 1999’da çıkan kademeli emeklilik yaşında bu gün için hizmeti dolup da yaşı bekleyenlerin rakamsal düşük maaş verilerek emeklilik hakkı verilmesinin sağlanması

5- Devredilen Bağ-Kur yani 4b’de İHYA uygulamasında ihtiyaç ve imkanı kadar uygulaması getirilmelidir. (örn: Askerlik Borçlanması gibi)

6- Devredilen Bağkur 4b İHYA’da miktarı sağlık primsiz olarak hesaplanmalıdır. Zaten o tarihlerde sağlık alınmadığından sağlık primsiz hesaplanmalıdır.

7- 1/10/2008’den önce vergi kaydı olup da devredilen Bağkur’a kayıt ve tescil olmamış olan esnaflara belirli bir süre verilerek, vergi kaydına göre 4b tescillerinin yaptırılma imkanı verilmelidir.

8- Özel ve resmi hastane, sağlık ocakları, poliklinik ücretlerinin en geç 1 ay içerisinde eczanelere yansıyacak şekilde getirilmeli 1 aydan fazla borç olduğu zaman reçete tutarının 5 ve 6 katı kadar geçmiş dönem poliklinik ücretleri yansımaktadır. Bu durumda esnaf ve vatandaş ilaç alma zorluğu çekmektedir.

9- SGK’dan 4/b devredilen BAĞ-KUR primlerinde düzenli prim ödeyenlerde uygulanan desteğin %5’ten %10’na çıkarılması istenmektedir.

 

Etiketler : türkiye. mersin  esnaf. esob 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/c177e84a6baaafd75506fec94992e575.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42