Mersin İl Müftüsü Dr. Şaban Kondi Oldu - Mersin İstikbal Gazetesi

Mersin İl Müftüsü Dr. Şaban Kondi Oldu

İstikbal Haber/ İl Müftü Yardımcısı Mahmut Atıcı Hoca da selamlama konuşması yaptı. Atıcı, “ Mersin merkez ve ilçelerinde 1415 cami ve 1400 imamahatip müezzin kayyip 485 Kur’an kursu ve 550 civarında Kur’an kursu öğreticisi ile yaklaşık 2100 gönüllü ile din hizmeti vermekteyiz.

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 11 Temmuz 2018, Çarşamba

İstikbal Haber/ Mersin İl Müftüsü için görev teslimi il Müftülüğünde yapıldı. Kur'an-ı Kerim tilaveti okunmasının ardından  İl Müftü Yardımcısı Mahmut Atıcı Hoca da selamlama konuşması yaptı. Atıcı, “ Mersin merkez ve ilçelerinde 1415 cami ve 1400 imamahatip müezzin kayyip 485 Kur’an kursu ve 550 civarında Kur’an kursu öğreticisi ile yaklaşık 2100 gönüllü ile din hizmeti vermekteyiz.

Mersinimize yeni atanan il müftümüz ile güzel hizmetlerimiz artacak inşallah.”Dedi.

ŞABAN KONDİ: TAKIM RUHU VE KOLEKTİF BİR ÇALIŞMA İLE HİZMET VERECEĞİZ

İyi dilek ve temennilerini ileten katılımcıların ardından Mersin İl Müftüsü Dr. Şaban Kondu, selamlaşma konuşmasının ardından, Mersin’e din hizmetlerini yapmak için görevlendirilmesine şükür etti. Daha önce görev yapan din görevlilerine hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek, kendileri de din hizmetlerini yapma gayretinde olacaklarını söyledi. Makam ve mevkilerin emanet olduğunu belirten Müftü Kondi, bu görevi; mesai mefhumunu dinlemeden yerine getireceklerini dile getirdi.

Takım ruhu ve kolektif bir çalışma ile hizmet vereceklerini söyledi. Mersin’e toplum adına hayırlı hizmetler yürütmeye çalışacaklarını ifade eden Müftü Kondi, müftülüklerin bir çözüm noktası olduğunu, manevi değerlerin topluma anlatıldığı, insanların kendi evleri gibi gelebilecekleri önemli yerler olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından cübbe giyme töreni yapıldı. Cübbeyi Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik Hoca giydirdi. Cübbe giyiminin ardından dua edildi.

                                                                                                                   

 

Dr. Şaban KONDİ Kimdir?

1969 Yılında Trabzon’un Araklı ilçesinde doğdu. Hafızlık eğitimini müteakiben 1992 senesinde Araklı İmam Hatip Lisesinden mezun oldu. Diyanet İşleri Başkanlığındaki görev safahatı 1988 yılında Trabzon’un Araklı İlçesinde Müezzin Kayyım olarak başladı. 1994 senesinde Van İli Merkez Ulu Camiine İmam-Hatip olarak atandı.

1997 senesinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. Aynı yıl başladığı Konya Selçuk Eğitim Merkezi Vaizlik-Müftülük İhtisas Kursunu 2000 yılında tamamladı. Eğitim merkezinde bulunduğu süre içerisinde Konya Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde ‘Kur’an-ı Kerim de Tedricilik Kavramı’ isimli çalışmayla Tefsir Ana Bilim Dalında Yüksek Lisansını tamamladı. Ayrıca bu surede Hafız Mehmet KAYA Hoca efendiden makam ve talim dersleri aldı.

2000-2002 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Rize İlahiyat Fakültesinde Kur’an-ı Kerim Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı. 2002 yılı Ağustos ayında yeniden Diyanet İşleri Başkanlığına dönerek, Güney Doğu Anadolu Bölgesine Bölge Vaizi olarak atandı. Bu süreçte Mardin ve Diyarbakır da ceza evlerindeki insanların yeniden topluma kazandırılması hususunda yapılan çalışmalara katıldı.

2003 yılında Mardin İli Derik ilçesine İlçe Müftüsü olarak atandı. 2005 yılında Kahramanmaraş İli Göksun ilçesine naklen tayini gerçekleştirildi. Adı geçen ilçede İlçe Müftüsü sıfatıyla görev yaparken, 2006 yılı Ağustos ayında Almanya’ya Köln DİTİB Merkez Camii Din Görevlisi olarak yurtdışı hizmetinde görevlendirildi.

01.08.2009 tarihinden itibaren 15 ay boyunca Köln Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşeliğini vekâleten yürüttü. 15.07.2011 tarihinde yurt dışı görevini tamamlayarak Türkiye de ki aslı görevine döndü. 17.07.2011 tarihinde Gaziantep/ Oğuzeli İlçe Müftüsü olarak görev yaptı. 09.06.2014 tarihinde Gaziantep İl Müftü Yardımcılığına naklen atanan Dr. Şaban KONDİ, 06.01.2017 tarihine kadar İl Müftü Yardımcısı olarak görev yaptı. Müftü KONDİ, 07.12.2016 tarihli ve 902 sayılı Karar ile de Ardahan’a İl Müftüsü olarak atandı.

17.01.2017 tarihinde yeni görevine başlayan Müftü KONDİ, Resmi Gazetede yayımlanan 2018/309 Karar Sayısı ile Erzincan İl Müftülüğüne atandı. 

20.10.2017 tarihinde Gaziantep Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Tefsir Anabilim dalında “Kur’an’ın tarihi ve mevsûkiyeti” (Bâkıllânî’nin el-İntisâr Örneği) konulu tezi ile doktorasını tamamladı. 25.06.2018 tarihli ve 309 sayılı karar ile Mersin il Müftülüğü’ne atandı. Almanca ve Arapça bilen Dr. Şaban KONDİ evli ve üç çocuk babasıdır.

Etiketler : mersin  müftü  yeni  görev 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/6b84c63328e4adfadd71ed91cf73562c.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42