Mersin’de Çölleşmeyle Mücadele Uluslararası Eğitimi Başarıyla Tamamlandı - Mersin İstikbal Gazetesi

Mersin’de Çölleşmeyle Mücadele Uluslararası Eğitimi Başarıyla Tamamlandı

Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) COP Başkanlığımız döneminde deklare edilen Ankara Girişimi çerçevesinde Afrika, Orta Asya ve Balkan ülkelerine yönelik, Bakanlığımız ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile işbirliği halinde Çölleşme ile Mücadele konusunda;

Benzer Haber Başlıkları

 • MHP Milletvekili Adaylarını Tanıttı

  Klavuz: “Biz Ülkücüler, Türk milliyetçileri Vatan darda iken Millet darda iken siyaset yapmayız”

 • Başkan Tuna'dan MGC'ye Ziyaret

  Toroslar Beklediye Başkanı Hamit Tuna, geçtiğimiz haftalarda Olağan Genel Kurulunu gerçekleştiren Mersin Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti.

 • Ramazan Bereketi Mezitli'de...

  Ramazan ayının ilk gününden itibaren ilçelerde vatandaşlarla bir araya gelerek iftar sofralarında buluşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Ramazan’ın 6. Gününü Mezitli’de kurulan iftar sofrasında Mezitli ilçesi sakinleri ile birlikte karşıladı.

 • Girişimciler sertifikalarını aldı

  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Eğitim ve Kalkınma Vakfı ile KOSGEB işbirliğinde düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminde başarılı olan 120 kursiyere sertifikaları verildi aldı.

 • TEMAD Mersin İl Başkanı Halil Kur’dan Başkan Tuna’ya Ziyaret

  aşkan Halil Kur, “TEMAD Mersin İl Yönetim Kurulu olarak Mersin Toroslar İlçesi Belediye Başkanı Sn. Hamit TUNA'yı 18 Mayıs 2018 tarihinde makamında ziyaret ettik. Bu ziyarette karşılıklı sohbet ve çeşitli konularda istişarelerde bulunduk. Bu ziyaretimizde Sn.

Son Güncelleme: 16 Mayıs 2018, Çarşamba

 

 

Mersin’de Çölleşmeyle Mücadele Uluslararası Eğitimi Başarıyla Tamamlandı

 

 

 

 

 

Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) COP Başkanlığımız döneminde deklare edilen Ankara Girişimi çerçevesinde Afrika, Orta Asya ve Balkan ülkelerine yönelik, Bakanlığımız ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile işbirliği halinde Çölleşme ile Mücadele konusunda;

         

Mersin’de  “Çölleşme ile Mücadele Uluslararası Eğitimi” olarak tertiplenen  eğitim programının; Afrika Ülkelerine 12-14 Mayıs 2018, tarihlerinde düzenlendi.
Kurak ve yarı kurak iklim şartlarına haiz olması, bitki örtüsü ve iklim şartlarının katılımcı ülkeler ile benzerlik göstermesi, iyi uygulama örneklerinin bulunması ve yapılan bu uygulamaların yerinde incelenmesi maksadıyla eğitim programları, Mersin ilinde yapıldı.
Eğitime 16 ülkeden toplam 27 kişi katılmış olup; Benin, Fildişi Sahilleri, Gambiya, Gana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kenya, Madagaskar, Mauritus, Moritanya, Mozambik, Nijer, Sudan, Togo, Uganda, Zambiya, Zimbabwe gibi ülkeler iştirak ettiler. 

 

3 gün süren eğitimde, Erdemli İlçesinde Sıraç-Hacıalanı yol güzergahında tarımsal faaliyetler, sedir- ardıç rehabilitasyonu, ağaçlandırma uygulamaları, gelir getirici tür kapsamında ceviz ağaçlandırmaları görüldü.  Yol güzergâhındaki Yörük çadırlarında Yörük yaşantısı ve hayvancılıkla ilgili bilgi verildi. Hacıalanı Erozyon ve Sel Kontrolü çalışmalarının yapıldığı model saha gezilerek yapılan tesislerle ilgili bilgi verildi. Sorgun mikro havza çalışmaları, Kayacı Mevkiindeki Küllühayat Hakyemez Su Terazisi görülerek ilgililer çalışmalar hakkında bilgi verildi. Erdemli Orman İşletme Müdürlüğü Çamlık Orman Deposunda yangın tatbikatı uygulamalı olarak gösterildi. Alata Arastırma Ensitisü Müdürlüğü toplantı salonunda sunulara geçildi. Mersin Orman Bölge Müdürlüğü adına Mahmut Yılmaz  bölge müdürlüğü çalışmalarını tanıtıcı sunum yaptı. Fidanlık Müdürlüğüne ait Karabucak Fidanlık Şefliğinde katılımcılara bilgiler verildi ve okaliptüs endüstriyel ağaçlandırma uygulamaları yerinde incelendi. Doğu Akdeniz Araştırma Enstitüsü salonunda Dr. Sevda Polat Turan Emeksiz kumul ağaçlandırmaları, okaliptüsün geçmişten bugüne çalışmaları ile ilgili sunular yapıldı.

 

Bölge Müdürümüz Mahmut Yılmaz'a katkılarından dolayı Vali Yardımcısı Abdullah Şahin tarafından sertifika takdim edildi. Tüm katılımcılara sertifika verilerek eğitim çalışması  başarıyla son buldu.

Etiketler : mersin  obm  çölleşme  mücadele 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri